Main Menu

3.2.4

Creat de dfreddie, Februarie 28, 2010, 05:25:38 PM

« precedentul - următorul »

dfreddie

Dupa modificarile facute pentru versiune 3.2.4 nu mai pot vizualiza din Rapoarte functia Top!
Apare mesajull " Asteptati se incarca!!" ... si atat. Oare am facut ceea ce trebuia??
Not too bad for a blind man ...
  •  

cios

Ce ai făcut, de fapt? Ai pus noul BIRT sau nu?

E ciudat, fiindcă acest raport funcționează corect pe toate sistemele ce le-am încercat, inclusiv pe demo-online. Dacă nu e actualizat ReportEngine-ul de BIRT, nu mai sunt funcționale doar balanța (salvare pdf) și Fișa de magazie, rapoarte care au fost modificate cu noua versiune. La Top nu s-a umblat, deci nu e cazul.

Revin-o cu detalii, eventual un catalina.out.
  •  

dfreddie

Da am pus BIRT-ul nou.
Am observat ca nu mai exporta nici in PDF facturile emise.
Asta-i o eroare din Firefox in momentul cand am vrut sa export factura emisa in PDF.


org.apache.jasper.JasperException: An exception occurred processing JSP page /SablonRB.jsp at line 626

623:            show=true;
624:           try{
625:          OutputStream ostream=null;
626:          ostream=brt.RunOS(sc);
627:          if(ostream!=null){
628:             output=ostream.toString();
629:          }else{


Stacktrace:
   org.apache.jasper.servlet.JspServletWrapper.handleJspException(JspServletWrapper.java:505)
   org.apache.jasper.servlet.JspServletWrapper.service(JspServletWrapper.java:398)
   org.apache.jasper.servlet.JspServlet.serviceJspFile(JspServlet.java:342)
   org.apache.jasper.servlet.JspServlet.service(JspServlet.java:267)
   javax.servlet.http.HttpServlet.service(HttpServlet.java:717)
Not too bad for a blind man ...
  •  

dfreddie

Pentru aceeasi operatiune ... am o alta eroare:

java.lang.NoSuchMethodError: org.eclipse.birt.report.engine.api.EmitterInfo.<init>(Ljava/lang/String;Ljava/lang/String;Ljava/lang/String;Ljava/lang/String;Ljava/lang/String;Ljava/lang/String;Ljava/lang/String;Ljava/lang/Boolean;Ljava/lang/Boolean;Ljava/lang/String;ZLorg/eclipse/birt/core/framework/IConfigurationElement;)V
   org.eclipse.birt.report.engine.extension.internal.ExtensionManager.loadEmitterExtensionDefns(ExtensionManager.java:625)
   org.eclipse.birt.report.engine.extension.internal.ExtensionManager.<init>(ExtensionManager.java:148)
   org.eclipse.birt.report.engine.extension.internal.ExtensionManager.createInstance(ExtensionManager.java:161)
   org.eclipse.birt.report.engine.extension.internal.ExtensionManager.getInstance(ExtensionManager.java:170)
   org.eclipse.birt.report.engine.api.impl.ReportEngineHelper.<init>(ReportEngineHelper.java:81)
   org.eclipse.birt.report.engine.api.impl.ReportEngine.<init>(ReportEngine.java:136)
   org.eclipse.birt.report.engine.api.impl.ReportEngineFactory$1.run(ReportEngineFactory.java:18)
   org.eclipse.birt.report.engine.api.impl.ReportEngineFactory$1.run(ReportEngineFactory.java:1)
   java.security.AccessController.doPrivileged(Native Method)
   org.eclipse.birt.report.engine.api.impl.ReportEngineFactory.createReportEngine(ReportEngineFactory.java:14)
   mirabit.gest.util.BirtInterface.getBirtEngine(BirtInterface.java:329)
   mirabit.gest.util.BirtInterface.prerun(BirtInterface.java:268)
   mirabit.gest.util.BirtInterface.RunOSRes(BirtInterface.java:144)
   mirabit.gest.servlets.Downl.doGet(Downl.java:633)
   javax.servlet.http.HttpServlet.service(HttpServlet.java:617)
   javax.servlet.http.HttpServlet.service(HttpServlet.java:717)
Not too bad for a blind man ...
  •  

cios

Înseamnă că nu merge niciun raport cu noul BIRT?

Ai șters vechile librării din Tomcat (în noul mod de instalare, cu editarea catalina.properties, nu mai e nevoie de ele, și acum se bat cap în cap)?
  •  

dfreddie

in tomcat/lib n-am gasit nimic cu x-birt*
Not too bad for a blind man ...
  •  

cios

Ele trebuie că sunt acolo, dar poate le-ai pus fără acel prefix. Sunt 21 (nu-i sigur!) în versiunea anterioară. Poți să le identifici prin comparație cu ce există în vechiul /ReportEngine/lib - sunt exact aceleași.
  •  

dfreddie

M-am uitat inca o data ... nici in tomcat/lib si nici in webapp/ReportEngine/lib nu am nimic sa inceapa cu x-birt* ...
Not too bad for a blind man ...
  •  

cios

Of, of! Eu mă refeream la ele - jar-urile - fără prefix. Prefixarea cu X-BIRT era o recomandare doar, pentru identificarea mai ușoară între celelalte. Înseamnă că pe acel sistem nu s-a făcut.

Deci caută-le în Tomcat/lib exact cu aceleași nume ca în /ReportEngine/lib.
  •  

dfreddie

Am luat tot ce era in ReportEngine/lib si am copiat in tomcat/lib ... si acum exporta factura in pdf :)
... si merge si functia Top ...Merci mult!!!
Not too bad for a blind man ...
  •  

dfreddie

Acum ... insa nu-mi mai apare sigla pe chitanta. Am mers in partea de administrare si i-am dat sa incarce din nou sigla ... Dupa aceste operatii nu-mi mai incarca nici pe factura sifla :)
Not too bad for a blind man ...
  •  

cios

#11
CitatAm luat tot ce era in ReportEngine/lib si am copiat in tomcat/lib ...

Dar ... tocmai de efortul ăsta vrem să (vă) scăpăm de acum încolo! Dacă se editează corect fișierul catalina.properties, nu mai e nevoie să se copieze librăriile de BIRT la orice versiune nouă - Tomcat-ul le citește direct din /ReportEngine/lib.
  •  

cios

Citat din: dfreddie din Martie 01, 2010, 05:43:10 PM
Acum ... insa nu-mi mai apare sigla pe chitanta. Am mers in partea de administrare si i-am dat sa incarce din nou sigla ... Dupa aceste operatii nu-mi mai incarca nici pe factura sifla :)

Ceva mesaj de eroare, în interfață sau în log?
  •  

dfreddie

Asta este ceea ce apre la listare in locul siglei pe chitanta. Pe factura iese OK.


The resource of this
report item is not
reachable.
Not too bad for a blind man ...
  •  

cios

?! Rămâne pe mâine...

  •