Main Menu

Mail

Creat de dfreddie, Septembrie 14, 2009, 09:58:22 AM

« precedentul - următorul »

dfreddie

Optiunea de a trimite mail o factura emisa este functionala?

Multumesc.
Not too bad for a blind man ...
  •  

cios

Acum, nu. Dar se poate activa. Ți-e imprtant și urgent?
  •  

dfreddie

Urgent nu!
Important ... cred ca este :)
Not too bad for a blind man ...
  •  

dfreddie

#3
Deja am incercat sa trimit mail ... insa:

Eroare transmitere mail. Can't send command to SMTP host.

Serverul meu de mail nu accepta Relay.
Not too bad for a blind man ...
  •  

cios

Ai încercat și de pe alt server?
  •  

dfreddie

Nu. .. Alt server insemnand yahoo sau gmail?
Not too bad for a blind man ...
  •  

cios

Da. Noi am încercat dela astea două + rds și funcținează corect. N-am încercat, că n-avem instalat, un mail-server local. Dă ceva detalii despre setările ce le-ai făcut - sigur vom găsi împreună rezolvare.
  •  

dfreddie

Serverul de mail ... este un server linux pe care este instalat ZCS (www.zimbra.com ... chiar recomand acest server de mail si nu numai  :)). Stie sa lucreze cu orice client de mail ( ex. ThunderBird, Outlook, etc). Are setat Autentificare si TLS.
SMTP este pe portul 25.
Not too bad for a blind man ...
  •  

cios

Hai să vedem întâi dacă reușești cu un server extern. Apoi vedem și cu Zimbra, și ce-o fi cu acceptarea acelui Relay.
  •  

vios

Trimiterea facturi emise prin mail merge si la mine pe server extern .
As sugera ca la destinatar sa poti alege adresele de mail care au fost deja introduse
in administrare la fiecare partener, prin alegere dupa nume partener sau dupa adresa de mail .
  •  

cios

Citat din: vios din Septembrie 19, 2009, 01:36:33 PM
As sugera ca la destinatar sa poti alege adresele de mail care au fost deja introduse
in administrare la fiecare partener, prin alegere dupa nume partener sau dupa adresa de mail .

N-am prea înțeles! Ești în preview la o anumită factură, care este legată de un anume partener, care la rândul lui are introdusă în baza de date o adresă de mail (considerăm deocamdată că este unică și validă) și această adresă apare implicit la destinatar în acea fereastră de confirmare trimitere mail, și ai vrea să apară o listă derulantă cu toate adresele de mail ale tuturor partenerilor? Are sens să trimiți factura lui X la Y?

Dacă ar fi de ales între mai multe adrese mail ale lui X, ar fi altă treabă. Sau poate că încă n-am înțeles tot ce trebuia !
  •  

vios

Eu am facut o proba pe adresele mele de mail,  clientul pe care era factura nu avea adaugata
adresa de mail, campul pentru destinatar era gol, de aici am venit cu propunerea .
Acum am facut o proba pe un client cu adresa introdusa in administrare si e inregula .
  •  

cios

Citat din: dfreddie din Septembrie 18, 2009, 07:39:52 PM
Deja am incercat sa trimit mail ... insa:

Eroare transmitere mail. Can't send command to SMTP host.

Serverul meu de mail nu accepta Relay.

Citat din: dfreddie din Septembrie 19, 2009, 12:06:02 PM
Serverul de mail ... este un server linux pe care este instalat ZCS (www.zimbra.com ... chiar recomand acest server de mail si nu numai  :)). Stie sa lucreze cu orice client de mail ( ex. ThunderBird, Outlook, etc). Are setat Autentificare si TLS.
SMTP este pe portul 25.


Nu știam de Zimbra și nici n-am avut nevoie de un mail server propriu până acum. M-am uitat un pic peste proiect și pare interesant, mai ales prin achiziția de către Yahoo! Și tehnologia e asemănătoare cu ce folosim în Webgest.

Folosești Zimbra pe același calculator cu Webgest ? Cum ai instalat ZCS, în întregime, cu Java, Jetty, MYSQL? Ai acum 2 instanțe de MYSQL? Jetty funcționează în paralel cu Tomcat, pe porturi diferite? Ar fi interesant dacă s-ar putea deployment-a Zimbra pe Tomcat și să se poată instala pe componente, să zicem doar mailserverul. Ai ceva idei în acest sens?

Ceva încercări cu trimiterea facturii ai mai făcut?
  •  

dfreddie

Serverul de aplicatie Webgest este separat de serverul de mail (sunt pe masini diferite).
N-am mai facut incercari de trimitere pe mail ... din lipsa de timp.

Ma bucur ca am reusit sa va atrag atentia cu Zimbra.
Not too bad for a blind man ...
  •