Nr. contract pe factura

Creat de dfreddie, Ianuarie 31, 2023, 04:10:09 PM

« precedentul - următorul »

dfreddie

... se pare că nu mai apare!

Numai la mine e problema?


Mulțam' frumos!
Not too bad for a blind man ...
  •  

dfreddie

Nu merge nici pe versiunea online - demo!
Not too bad for a blind man ...
  •  

cios

Doar numărul contractului nu apare sau nici data?

Factura a fost generată din modulul Service sau din Clienți, și cu abonament sau fără?
  •  

dfreddie

Și din Facturi/Servicii si din Facturi/Stoc.
Da,sunt clienți care au contracte active și la care apăreau numerele de contract înainte .... cred că înainte înseamnă 8.7.1 dar nu sunt sigur fiindcă abia ieri am observat.
Not too bad for a blind man ...
  •  

cios

Am tot încercat să reproducem situația, dar la noi se aduceau mereu datele contractului în factura vizuală.

Am găsit însă o linie când se poate întâmpla, dar atunci Contractul nici nu apare în lista derulantă de la "Documente de preluat". Noi făceam teste cu contracte de tip service, care au în ultimele versiuni ale aplicației un comportament specific pentru a se putea face facturarea abonamentului periodic, preluând echipamentele și termenele de facturare din anexa (ultimă) la contract de la butonul situat după lista cu contractele clientului ("Preia articol pe baza echipamentului din contract"). Dar s-au omis celelalte tipuri de contracte, și acestea nu mai apar în acea listă derulantă, și de aici rezultatul că nu mai apăreau nici în formatul vizual de factură. S-a corectat pentru următoarea versiune. Probabil că de aici a apărut problema.

Legat de contractele de service, la care s-a lucrat mult în ultima vreme, implementând multe optimizări, inclusiv pe partea de facturare, ar fi bine să încercați (unde aveți cazuri) noile posibilități și să veniți cu feedback.

  •  
    Următorii utilizatori au mulțumit pentru acest post: dfreddie

dfreddie

Se pare că după actualizarea la 8.7.4 ... problema a revenit  ???


Mulțam' frumos!
Not too bad for a blind man ...
  •  

cios

A reapărut problema în versiunea 8.7.4 sau și în 8.7.3 era la fel?

Este important de știut: contractul clientului apare în lista derulantă de la "Documente de preluat" ?
  •  

dfreddie

În 8.7.3 era ok.
!n Documente de preluat nu apare.
Not too bad for a blind man ...
  •  

dfreddie

Se pare că ... îmbătrânesc!  :(

Tot încercam cu un client dar care avea reziliat contractul ...

Problema era de ... utilizator!  ;D

Mulțam' frumos și scuze!!
Not too bad for a blind man ...
  •