Autor Subiect: Versiunea 8.2.3  (Citit de 54 ori)

Offline cios

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Mesaje postate: 671
    • Vezi Profilul
Versiunea 8.2.3
« : Noiembrie 12, 2021, 07:13:43 p.m. »
Câteva noutăți și rezolvarea unora dintre lucrurile sugerate și pe forum.

Momentan este o problemă cu accesul la descărcare versiuni din tab-ul download al site-ului (webgest.ro). Poate fi însă accesată pagina de download direct la adresa http://apps.webgest.ro:8808/wgsite/download.html . Sau direct din aplicație, de la anunțul că este disponibilă versiune nouă.

Offline moldovan.l

• Full Member
  • Mesaje postate: 129
    • Vezi Profilul
Re: Versiunea 8.2.3
« Răspuns #1 : Decembrie 05, 2021, 01:28:47 p.m. »
Buna ziua,

Vin cu urmatorul feedback in legatura cu ultima versiune astfel 8.2.4:
1.   Modificarea marketplace este ok am reusit importul comenzilor care erau blocate in caractere neacceptate
2.   La “Rapoarte -> Stocuri -> Stoc la o anumită data” pe baza selectiei facute … vedeti printsceen … data nu este afisata … coloana intr-adevar exista dar nu returneaza data. Nu apare nici in csv
3.   Tot aici in cadrul acestui raport prezint urmatoarea situatie: la un produs am cumparat de la furnizor 10 bucati din care am vandut 9 bucati iar pentru 2 bucati clientii au facut retur. Deci stoc este 10-9+2=3 bucati
In acest raport Webgest-ul imi arata astfel :
-   Cantintr (cantitate intrata) = 12 buc
-   Canties (cantitate iesita) = 9 buc
-   Cantfin (cantitate final / stoc final) = 3 buc
Diferenta este fireste la Cantitate intrata, si vine strict in acest raport la modul cum este tratat returul.
Intrebare: este posibil sa aducem in acest raport faptul ca 2 bucati nu au fost aprovizionate de la furnizor ci de fapt au reprezentat retur ?
Adica sa avem astfel:
-   Cantitate intrata = 10 buc
-   Cantiatate iesita = 9 buc
-   Cantitate retur = 2 buc
-   Cantitate final = 3 bucati
Prcatic de fapt ar mai fi nevoie de o singura coloana de adaugat : valoarea cu -2 bucati din factura storno. Chiar daca apare in raport ceva de genul 12 / 9 / (-2) / 3 =  10 / 7 / 3 real, este de ajutor astfel incat sa ne dam seama ca de fapt 2 bucati au venit retur inapoi.

4.   Rugaminte la “Fisa de magazie” se poate alege articoloul dupa nume, Webgestul le pune in ordine alfabetica … mai este un camp “ID (nrbi)” dar nu prea este de folos … ideea este ca dupa nume cautarea este destul de dificila … daca va rog sa se adauge cautarea dupa “cod” si dupa “barcode” … ar ajuta mult.

Multumesc anticipat.

O zi buna.
Valentin

Offline cios

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Mesaje postate: 671
    • Vezi Profilul
Re: Versiunea 8.2.3
« Răspuns #2 : Decembrie 06, 2021, 02:24:34 p.m. »
Faptul că nu se afișează data intrării în acest raport este datorat unui bug la compararea datelor intervalului preluate din bordul de filtrare. S-a rezolvat pentru versiunea următoare.

Data din acel câmp va fi afișată și cu versiunea actuală, dacă se alege o dată inițială mai recentă și nu una de la începuturile activității.

Vor fi prinse în următoarea versiune și propunerile de la punctele 3 și 4.
« Ultima Modificare: Decembrie 06, 2021, 03:00:32 p.m. de cios »