Autor Subiect: Casa - Banca  (Citit de 1416 ori)

Offline dfreddie

• Administrator
  • Sr. Member
  • Mesaje postate: 328
    • Vezi Profilul
Casa - Banca
« : Decembrie 21, 2017, 05:31:29 p.m. »
La introducerea unui B.F. la alte plati, la derularea conturilor contabile nu mai apare explicatia conturilor. Cred ca era util!
Not too bad for a blind man ...

Offline elis

• Full Member
  • Mesaje postate: 215
    • Vezi Profilul
Re: Casa - Banca
« Răspuns #1 : Decembrie 22, 2017, 10:12:25 a.m. »
Tooltip-ul pe lista de conturi există doar că pe versiunile mai noi de browsere (Firefox) nu mai funcționează!
Pentru versiunea următoare de aplicație am refăcut astfel încât să-l accepte și ultimele variante de Firefox.
« Ultima Modificare: Decembrie 22, 2017, 10:44:25 a.m. de elis »

Offline bogdy

• Full Member
  • Mesaje postate: 211
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : Ianuarie 06, 2019, 10:12:51 p.m. »
O fi topicul vechi dar are relevanta. La dispozitiile de plata suma in litere apare "una suta lei" indiferent de suma in cifre...

Offline elis

• Full Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : Ianuarie 07, 2019, 10:02:30 a.m. »
Este un bug care se remediază în versiunea următoare.

Offline bogdy

• Full Member
  • Mesaje postate: 211
    • Vezi Profilul
« Răspuns #4 : Februarie 25, 2019, 08:35:01 p.m. »
Ca tot tine de banca. Am o dilema. Initial am avut un singur cont in banca. Acum din motive diverse am ajuns sa am doua. Care ar fi solutia optima de adaugare a celui de-al doilea cont? M-am gandit sa creez doua analitice distincte: 5121.01 pentru contul vechi si 5121.02 pentru cel nou. Idei ? Pareri?

Offline elis

• Full Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #5 : Februarie 26, 2019, 11:36:49 a.m. »
Conturile analitice trebuie create (Administrare/Alte date/Conturi), adăugate în date firmă la conturi bancă (Administrare/Inițializare/Date firmă/Conturi bancă), și la operatorii care introduc extrase de cont bifate ca și conturi accesibile  (Administrare/Operatori-Personal/Operatori).

Dacă trecerea se face de la început de an se poate muta soldul în formularul de inițializare balanță (Administrare/Inițializare/Balanță) pe luna ianuarie ( cu luna decembrie închisă). Se adaugă noul analitic (5121.01) cu sumele de la 5121 și se pun pe 0 cele de la 5121. Dacă se face în timpul anului ( se poate aplica și din ianuarie, doar că va genera rulaj pe 5121 si pe noul an) se face o notă contabilă de mână 5121.01=5121 cu soldul de transferat.

Extrasul de cont se va face apoi pe noul cont analitic, introducând la primul extras și soldul inițial (suma transferată în balanță).

Offline gionica669

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
    • Vezi Profilul
« Răspuns #6 : Mai 22, 2019, 04:03:46 p.m. »
multumesc.
Anvelope all season ieftine orice auto.