Versiunea 2.7

Creat de cios, Mai 05, 2017, 07:34:31 PM

« precedentul - următorul »

cios

Principala realizare: D112 - Declarația unică.

S-a ajuns la o variantă funcțională pentru situațiile obișnuite, inclusiv concedii medicale, coasigurați etc. Încă or fi situații speciale ce n-au fost acoperite, dar pe măsură ce vor fi întâlnite vom face actualizări.

Deocamdată nu se poate face semnarea cu certificatul digital "calificat" direct din browser, însă validarea și generarea fișierelor xml și pdf sunt complete, înclusiv în varianta de deschis cu Acrobat. Semnarea se poate face din acesta sau instalând pe calculatorul de pe care se semnează Softul J.

Pe GitHub s-a actualizat ultima versiune de transformare xml-xdp (fișierul d112.xsl).
  •  

ciplog26

#1
Da, inca mai e o problema pentru salariile mici pentru care CASS si Somaj e mai mic decat 0,5 dar se rotunjeste la 1 , din pacate programul nu face acest lucru, apare 0, totodata la total ore lucrate arata un 0.9999999999999999.
Atasez statul de plata in care se vede aceasta situatie si statul de plata corect, modificat de mine.

Aaaaaaaa, apropos in fisierul xml generat pentru D112 apare ca si Casa de asigurari de sanatate BH cu toate ca am inregistrat Constanta in program.

Multumesc
  •  

cios

Citat din: ciplog26 din Mai 13, 2017, 12:01:22 AM
Da, inca mai e o problema pentru salariile mici pentru care CASS si Somaj e mai mic decat 0,5 dar se rotunjeste la 1 , din pacate programul nu face acest lucru, apare 0, totodata la total ore lucrate arata un 0.9999999999999999.
Atasez statul de plata in care se vede aceasta situatie si statul de plata corect, modificat de mine.

Am vrea o confirmare că datele salariatului au fost preluate prin import din Revisal, fiindcă doar în acel caz am putut simula apariția problemei cu cârnațul de zecimale la numărul de ore. Acolo e o scăpare ce va fi  corectată în următoarea versiune, care va conține și alte îmbunătățiri.

Citat
Aaaaaaaa, apropos in fisierul xml generat pentru D112 apare ca si Casa de asigurari de sanatate BH cu toate ca am inregistrat Constanta in program.


De care casă e vorba, de a salariatului sau de cea la nivel de firmă?
  •  

ciplog26

#3
Nu. Datele salariatilor le-am introdus manual la fiecare in parte.

Ma refeream la Casa de asigurari de sanatate a asiguratilor, dar am vazut ca acum e bine, apare CT, dar intradevar la casa angajatorului nu pune nimic casaAng="".

Am incercat sa generez fisierul pdf standard pentru depunere (nesemnat) si am ramas surprins ca mi-a generat o declaratie pe o alta societate cu un alt cod fiscal, societate pe care nu o cunosc.
  •  

cios

Am găsit o combinație de date și la introducere prin care am obținut astfel de anomalii. Astfel de situații, foarte specifice și rare, trebuie tratate special. Următoarea versiune sperăm să le acopere, măcar pe acestea!

Casa de asigurari de sanatate a angajatorului apare corect introdusă în date firmă?

Apariția ciudată la generarea pdf-ului D112 se datora faptului că datele nu se validau (bifa de validare nu era setată). S-a tratat acum și asta în cod pentru următoarea versiune, încât pdf-ul să nu se genereze dacă sunt erori de validare a xml-ului. Oricum acestea trebuie soluționate întâi.   
  •  

ciplog26

Da. Casa firmei apare corect introdusa.
  •  

cios

Este pusă sus o nouă versiune, care sperăm să rezolve și situațiile acestea.

Cazul cu număr de ore pe lună nu poate fi prins în calculul automat al pontajului, fiindcă nu se știe cum să se repartizeze acele ore (oră!) pe zile. Trebuie intrat manual pe ziua/zilele dorite și adăugate orele.

S-a corectat și formatul de salvare pdf a statului de plată: diacritice, aliniere, nume fișier.
  •  

ciplog26

Cazul cu "nr de ore pe luna" rezolvat ( nu ma deranjeaza sa introduc manual) si totodata si statul de plata.
La D112 mai da doar o singura eroare la validare si anume:

"Erori la validare !!!

E: angajator (1)
eroare atribut: casaAng: atribut prezent dar vid nepermis "
  •  

cios

Da, și la preluare casa angajatorului era un bug. S-a rezolvat și urmează cât de curând o nouă versiune, ce va conține și alte corecții și adăugiri.
  •  

cios


Versiunea 2.7.2 ! Așteptăm feedback, chiar și pe partea de arătare și organizare.
  •  

ciplog26

Uraaa!
Fara erori!
Din punctul meu de vedere e foarte bine.
Multumesc mult!
  •