Inregistrarea facturilor cu retinerea la sursa a comisionului (Asigurari)

Creat de ciplog26, Aprilie 06, 2016, 10:44:51 AM

« precedentul - următorul »

ciplog26

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema:
In asigurari se procedeaza la facturarea comisionului pentru asigurarile intermediate de asistent in brokeraj (cazul meu) la broker prin retinerea la sursa a comisionului din asigurarile intermediate, adica pur si simplu se scrie retinut la sursa pe factura si nu se mai emite chitanta pentru ca asta ar insemna dublarea in casa a sumei. Toata treaba asta s-ar face prin nota contabila introdusa manual 411 = 704, 462 = 411 . Totul e ok balanta e buna, dar la sfarsit raman cu facturile nestinse. Cum pot sa fac sa sting facturile?
  •  

elis

O soluție posibilă ar fi:
-emitere factură din aplicație (rezultă nota contabilă 411 = 704 suma)
-din casă se face - încasarea facturii (rezultă nota contabilă 5311 = 411 suma)
                            - o altă încasare fără tva pe contul 462 cu suma negativă (rezultă nota contabilă 5311 = 462 -suma)
Cele două sume una cu plus și una cu minus se anulează (nu afectează registrul),  suma va apare pe 462 în balanță și se stinge și factura
  •  


elis

Plata parțială a facturii, după o plată în avans (pe baza unei facturi proforma), ați rezolvat-o?
Dar corecția extrasului de cont cu probleme?
  •  

ciplog26

Da, am rezolvat conform indicatiilor. Multumesc.
La extras sunt probleme in sensul ca nu ma lasa sa sterg inregistrarea dar ma lasa sa schimb valoare ceea ce am si facut. Am pus zero.
  •