Main Menu

facturi de mina

Creat de bogdy, Ianuarie 22, 2016, 10:08:01 AM

« precedentul - următorul »

bogdy

Buna, am observat urmatoarea problema:
- caz concret: ultima factura introdusa are terminatia 58, se introduce din gresala factura cu terminatia 60. Ulterior se descopera ca exista si factura cu terminatia 59. Aceasta nu mai poate fi introdusa deoarece wg sare direct pe 61 chiar daca se modifica manual numarul de factura tot cu numarul care vrea el face submit.
- la chitanta aferenta facturii problematice tot asa. Am modificat explicatia si la submit tot pe ceea ce vrea el trece.
Plus de asta am pe aceeasi serie vre-o 3 facturiere incepute.
  •  

cios

Citat din: bogdy din Ianuarie 22, 2016, 10:08:01 AM
Buna, am observat urmatoarea problema:
- caz concret: ultima factura introdusa are terminatia 58, se introduce din gresala factura cu terminatia 60. Ulterior se descopera ca exista si factura cu terminatia 59. Aceasta nu mai poate fi introdusa deoarece wg sare direct pe 61 chiar daca se modifica manual numarul de factura tot cu numarul care vrea el face submit.

Am făcut încercări și nu se reproduce acest comportament. Aplicația precalculează numărul facturii incrementând cu 1 numărul ultimei facturi introduse, din aceeași serie. Dacă acesta este modificat, se salvează această valoare.

Poate a fost vreo coincidență. Mai încearcă și ține-ne la curent.

Citat
- la chitanta aferenta facturii problematice tot asa. Am modificat explicatia si la submit tot pe ceea ce vrea el trece.

Aici da, aplicația e căpoasă și nu ține seama de editarea acelei explicații. Explicația pentru acest comportament: Câmpul respectiv se calculează concatenând la numele partenerului toate numerele facturilor la care se referă și la un moment dat acestea erau atât de multe încât nu mai încăpeau în cele 100 caractere rezervate în baza de date și s-a modificat să fie scoase dinamic direct din facturi. Așa că... degeaba scriai!

Pentru noua versiune câmpul s-a modificat la 255 de caractere (sperăm că suficient de încăpător) și o să se aducă tot timpul ce-i în formular. Și acolo câmpul de text s-a mărit.
  •  

bogdy

Revenind tot la acest capitol am creat 2 plaje de facturi. Indiferent care plaja o selectez la submit foloseste tot ceea ce vrea el. Mai exact:
- plaja 1. ARX 151000-151050
- plaja 2. ARX 151300-151350

Aleg plaja 2 de facturi, factura emisa fiind din facturierul 2. Dupa submit factura are numarul urmator din plaja 1. Practic aplicatia nu tine cont de numarul de factura introdus.
  •  

elis

Ai dreptate! Am adăugat niște teste suplimentare, care au generat alte probleme. Se vor rezolva pentru versiunea următoare.
  •