VPS & Live CD

Creat de cios, Noiembrie 13, 2013, 01:01:15 PM

« precedentul - următorul »

cios

După cum am mai amintit, am vrea să pregătim și o variantă de instalare a Webgest și mai ușoară, gen Live CD, care să permită folosirea de probă cu next, next și, în caz că se vrea, și instalare pe hard disc, cu totul configurat. Legat de aceasta, s-ar putea pregăti și un pachet gata de pus pe un vps, tehnica este oarecum asemănătoare.

Nu prea am experiență cu acestea, și vă cer păreri și chiar ajutor celor care aveți mai multe cunoștințe în domeniu și chiar folosiți curent astfel de tehnologii. Ar fi binevenit un ajutor și în găzduirea într-un loc accesibil a unui vps pentru teste, chiar și pentru descoperirea unor probleme ca cele legate de consumul de memorie.

Eu aș prefera ceva bazat pe Red Hat, dar dacă aveți la îndemână altceva cu oarece avantaje, vă rog să ziceți aici.
  •  

dfreddie

La partea de gazduire ma ofer. Si la VPS ... dar aici e asa de vast (tip de gazda, tip de masina virtuala, OS, etc ...) incat trebuie sa discutam ceva mai mult. De exemplu folosesc Proxmox si container (openVZ) Debian 7.
LiveCD e o idee buna si vad mult mai usor de facut tot pe o distributie debian/ubuntu, mai ales ca Ubuntu are LiveCD si mult mai usor de pus scripturile de configurare Webgest.
Not too bad for a blind man ...
  •  

cios

Citat din: dfreddie din Noiembrie 15, 2013, 11:12:14 AM
La partea de gazduire ma ofer. Si la VPS ... dar aici e asa de vast (tip de gazda, tip de masina virtuala, OS, etc ...) incat trebuie sa discutam ceva mai mult. De exemplu folosesc Proxmox si container (openVZ) Debian 7.

Hai să discutăm, dar să și facem!

Mașina respectivă, dotată cu OpenVZ și Proxmox, ar suporta și un sistem bazat pe Red Hat? Să zicem că reușim să generăm un astfel de pachet (și aici ar fi binevenită o colaborare) pe o versiune nouă de Fedora, "tunată" cât mai optim. S-ar putea pune sus, pe acel Debian, cu acces de administrare, pentru probe, chiar pentru mai mulți useri?

Citat
LiveCD e o idee buna si vad mult mai usor de facut tot pe o distributie debian/ubuntu, mai ales ca Ubuntu are LiveCD si mult mai usor de pus scripturile de configurare Webgest.

N-am încercat încă, dar din auzite am înțeles că pregătirea unui LiveCD și a unei mașini virtuale sunt foarte asemănătoare. Și în Fedora există tot felul de unelte pentru a așa ceva. Pe partea de configurare a Webgest/Tomcat, distribuțiile bazate pe rpm mi se par mai stabile, mai "standard".

Dar, calea este deschisă pentru orice variantă.
  •  

bogdy

Am gasit pe undeva acum cateva zile un fel de tutorial pentru LiveCD pe Debian. Eu personal pe asta voi merge. Referitor la VM cel mai mult m-am lovit de VMWare dar din pacate nu am trecut de ESXi 3.5 din lipsa de hardware pe 64bit. Daca credeti ca are rost in varianta prezentata mai sus o incerc si pe asta...
  •  

cios

În ultimele zile au apărut niște cerințe suplimentare, legate de preocupări apropiate de Webgest, de integrarea/interoperarea/colaborarea cu alte aplicații. S-ar pune problema să facem un sistem extins, care să cuprindă instalarea, pe lângă Webgest, și a Moodle, Drupal și CKAN. Acestea folosesc și alte  tehnologii - php, python, postgresql - care-ar trebui cuprinse.

Un exemplu interesant legat de ultimele două este aici: https://github.com/datagovuk/dgu-vagrant-puppet/blob/togo/README.md . Acolo folosesc Vagrant și VirtualBox. Cunoașteți ceva avantaje la a le folosi pe acestea, comparativ cu  Proxmox și OpenVZ? Vagrant pare a fi utilizat tot mai mult, va fi inclus implicit și în noua versiune de Fedora.

Dar, după cum am mai spus, putem merge pe orice variantă, inclusiv Ubuntu-Debian. Este binevenită orice încercare, atât pe partea de găzduire cât și pe cea de creare a "box-urilor".
  •