WebSal 0.6.0

Creat de vios, Noiembrie 10, 2013, 07:55:58 PM

« precedentul - următorul »

vios

Cred ca ar fi timpul sa  ne mai indrptam putin atentia si asupra programului de salarii, de aceea o sa enumar cateva observatii si sugestii aparute la ultima versiune Websal 0.6.0 .

1 . Garantiile materiale
adaugate in Liste de personal / Contracte / Rețineri ( garanții... ): nu sunt luate in calcul la retineri in pontaj si stat de plata, in consecinta nu apar nici in Note contabile.
Ce zici daca am crea un tag nou in Liste de personal / ( Retineri ), care sa cuprinda si alte tipuri de retineri : Garantii materiale, Popriri, Pensie de intretinere a copilului dupa divort, Rate, etc.

2 . Daca un salariat este lichidat, si modificam datele din contract, Liste de personal / Contracte /Data sfîrşit contract: el apare in continuare pe statul de plata si pontaj in lunile urmatoare dar cu venit 0 si toate datele pe 0 , cred ca ar trebuie sa nu mai apara pe statul de plata si pontajul din luna urmatoare in care contractul de munca a luat sfarsit.

3 . La  modificare salariu, Liste de personal / Contracte / Salariu , pentru ca salariul nou sa fie luat in calcul acum trebiue sa modifici Liste de personal / Contracte / Data început contract , ceea ce nu este prea corect pentru ca : Data început contract este data la care a fost inceput contractul, iar acum contractul este in derulare, doar se modifica ceva, ( salariul )  acesta poate fi considerat un act aditional la contract si cred solutia ar fi ca in momentul salvari in care ti se cere : Corectie (cu supra scriere) sau Modificare ( Inregistrare noua ) sa poti introduce o data de la care modificarea sa isi produca efectul.
      O alta observatie este ca dupa modificarea de salariu in Statul de plata II la Salariu încadrare nu apare salariul nou se mentine cel vechi desi toate calculele sint corecte raportate la noul salariu.

4 . Deducerile personale si cele a persoanelor aflate in intretinere in prezent sint preluate din dategen.xml care are foarte multe linii si in prezent este linitat la salariul de 2000 lei , ce parere ai avea daca am aplica urmatoarea formula si sa renuntam la datele din xml.

       " Modul de calcul al deducerii personale a fost stabilit prin ORDINUL nr. 1.016/2005 din 18 iulie 2005.  La calculul deducerilor personale lunare în funcţie de venitul brut lunar din salarii şi de numărul de persoane aflate în întreţinerea contribuabilului, s-a utilizat următorul algoritm de calcul:

VBL =Venit brut lunar din salarii (VBL)

Deducerea personală lunară stabilită pentru un contribuabil în funcţie de numărul persoanelor aflate în întreţinere:
venit <1000 venit >1000
- Fără persoane în întreţinere: ded= 250 ded = 250 x [1-(VBL-1.000)/2.000]
- Cu o persoana în întreţinere: ded= 350 ded = 350 x [1-(VBL-1.000)/2.000]
- Cu 2 persoane în întreţinere: ded= 450 ded = 450 x [1-(VBL-1.000)/2.000]
- Cu 3 persoane în întreţinere: ded= 550 ded = 550 x [1-(VBL-1.000)/2.000]
- Cu 4 sau mai multe persoane ded= 650 ded = 650 x [1-(VBL-1.000)/2.000]
în întreţinere:
La venituri peste 3000 lei, deducerea = 0 "

5. O alta nevoie aparuta ar fi posibilitatea generari statului de plata pe total angajati asa cum este acum, precum si posibilitarea generari mai multor state de plata in functie de punctele de lucru pe care le are societatea.
      Pentru aceasta ar fi nevoie ca din administrare sa putem adauga mai multe puncte de lucru , fiecare angajat sa fie legat de punctul de lucru corespunzator, in asa fel incat alegind un anumit punct de lucru sa poata fi generat si tiparit statul de plata corespunzator  angajatilor de la acel punct de lucru .
  •  

cios

Citat din: vios din Noiembrie 10, 2013, 07:55:58 PM
Cred ca ar fi timpul sa  ne mai indreptam putin atentia si asupra programului de salarii, ...

De acord!

E bună această inventariere. O să le luăm în ordinea urgențelor. Unele soluții sunt mai simple, dar altele presupun modificări de structură și de flux al operațiilor, mai costisitoare ca muncă și timp. Noua abordare, de  stări succesive prin care trece un angajat, încă n-a fost implementată până la capăt și tot s-a amânat continuarea, pe motiv de alte urgențe. Sperăm să vină o zi, cât mai curând, și pentru asta.
  •  

cios

A venit, în sfârșit, și ziua lui 0.6.0 plin ! S-au rezolvat toate punctele de mai sus, în afară de listele cu deduceri personale, plus multe altele.

Începând de la această versiune vor rămâne memorate toate stările succesive, la nivel de contract de muncă și acte adiționale, salariu minim și maxim pe economie, procent impozit... , putându-se urmări întregul istoric al situației fiecărui salariat, pe orice lună.

De acum se va putea trece ușor de la o versiune la alta, implementându-se un sistem de update automat, ca la Webgest.
  •