admin ... mai multe societati

Creat de dfreddie, Septembrie 05, 2011, 03:12:09 PM

« precedentul - următorul »

dfreddie

In momentul instalarii ... in Setup.jsp la optiunea Setari parametri globali/pubic = NU.
De atunci am initializat 3 firme si la logare ca admin puteam sa aleg una din cele 3 firme create.
Am initializat si a 4-a firma. Ideea este ca no pot vedea in lista cand ma loghez ca admin.
Am incercat sa schimb public=DA .. insa atunci nu ma mai pot loga nicicum ca admin.

Intrebarea este: ce trebuie sa fac sa ma pot loga ca admin ... cu user si parola separat pentru fiecare societate?

Multumesc frumos!
Not too bad for a blind man ...
  •  

cios

La întrebarea de la urmă (care pare o problemă diferită de prima), răspunsul parcă s-a mai discutat. Deocamdată, separarea admin-ilor se face prin acea adresă de mail, valabilă doar în cazul setării Public=DA.

Pentru a face o astfel de organizare ar fi de urmat pașii :

1. Modificată parola de superadmin (webgest) din Setup.
2. Făcut backup pentru fiecare firmă la care se dorește separarea.
3. Șterse firmele respective, dacă se vrea refacerea lor exact cu același nume.
4. Intrarea în aplicație ca superadmin, cu noua parolă și o adresă de mail a admin-ului specific. Creerea noii firme și fixarea parolei pentru admin.
5. Refacerea din backup a datelor - lucru care poate să-l facă și noul admin, după ce a primit datele de autentificare.

Problema de acum, cu a patra firmă, poate fi legată de trecerea public-local. Probabil  că are alocat deja un alt admin și de aceea nu mai apare în listă lângă celelalte. O soluție ar fi recreearea ei dintr-un backup, dacă se dorește rămânerea la comun, pe Public=NU.
  •  

dfreddie

Rezolvat si aceasta problema. Multumesc frumos!

O singura remarca: la refacere Totala din meniul Administrator nu se pastreaza operatorii!
Not too bad for a blind man ...
  •