Schimbare parola admin

Creat de dfreddie, Martie 20, 2010, 11:41:15 PM

« precedentul - următorul »

dfreddie

Cum as putea schimba parola de admin pentru a doua firma creata?
Din Setup.jsp banuiesc ca se poate schimba numai pentru firma de baza.

Multumesc.
Not too bad for a blind man ...
  •  

cios

Dacă am înțeles bine, ești în situația de a seta pe public aplicația - în acest caz separarea se face prin adresa de mail.

În Setup.jsp se schimbă, întradevăr, parolele generale. Webgest (superadmin) este unic, dar cu el poți să te log-ezi cu mai multe adrese de mail, care se vor moșteni de către adminii firmelor nou create. La logarea unui admin cu o anumită adresă de mail îi vor fi accesibile doar firmele respective.

Vezi ce avantaje/dezavantaje ai cu alegerea public/privat.
  •  

dfreddie

#2
Multumesc! ... Si daca la crearea firmei (bazei de date) noi nu am trecut nicio adresa de mail se mai poate modifica??
Not too bad for a blind man ...
  •  

cios

Există soluții, poate un pic mai complicate, depinde de situație.

Cel mai simplu, dacă nu s-au făcut multe înregistrări pe acea firmă, stearsă și luat totul dela început. Situația este valabilă pentru orice firmă nou creată, în ideea de a se da acces separat admin-ului:
- se setează (în Setup.jsp) aplicația pe public;
- login ca și superadmin (webgest) cu adresa de mail a adminului;
- creere firmă nouă și schimbat parola de admin;

Dacă nu-i tare incomod - trebuie pusă întotdeauna și adresa de mail la logare admin - se poate lăsa setarea pe public. Dar se poate trece și înapoi pe privat, separarea făcându-se prin mail și parolă.

Dacă sunt deja multe înregistrări, trebuie făcut un backup din care să se refacă datele pe o firmă nou creată, urmând același algoritm.
  •  

cios

CitatCu parola ... este mai greu ... de fapt mi-e frica sa fac back-up si sa sterg bazele de date Smiley
Cred ca o las asa .. cel putin pentru o perioada.

Încearcă pe o firmă de probă, când ai timp, în care refaci datele din backup-ul respectiv. Nu trebuie să-ți fie frică, de aceea ai backup!
  •