Sigla pe factura

Creat de dfreddie, Septembrie 21, 2009, 07:45:14 PM

« precedentul - următorul »

dfreddie

Dupa upgrade-ul la versiunea 3.1.1 ... pe facturile emise nu mai apare sigla. Am incarcat-o inca o data din Administrare/Date firma ... dar tot nu apare pe factura.
Not too bad for a blind man ...
  •  

cios

Da ... s-a rezolvat pentru versiunea următoare.
  •  

ciprian

La fel ca si sigla poate sa apara pe factura si pe chitanta stampila? Ar fi de ajutor pentru cei care listeaza factura la client si uita stampila la birou.
  •  

cios

Poate fi făcut să apară, dar cât ar fi de folositor? Acum regulile spun că nu este obligatorie ștampila pe factură (probabil că la fel și pe chitanță).

Apoi, ștampila pe un document ar trebui să fie aplicată pe fiecare exemplar pentru a-i dovedi autenticitatea, n-ar fi valabilă prin copiere. Punerea ei din program înseamnă acest caz, și-i aproape totuna cu ea sau fără ea.

Noi am și implementat, în cazul aplicării semnăturii electronice ("Semnare fișier PDF" pe factura emisă), o astfel de posibilitate, prin atașarea unei imagini. Prin această metodă s-ar dovedi corect autenticitatea, dacă cel care emite factura ar folosi un certificat digital recunoscut.

Dacă punerea ștampilei doar ca imagine (ca la siglă) ar fi utilă mai multor utilizatori (și clienții acceptă situația), putem implementa și această posibilitate. Spuneți-vă părerea. Eventual și despre poziționarea imaginii și dacă ar merita pus în variabile globale (dacă să apară sau nu).
  •  

dfreddie

Multumim pentru stampila!!
Intrebare: se poate modifica diametrul (marumea) acesteia? (chiar daca se suprapune pe text).
Multumim frumos.
Not too bad for a blind man ...
  •  

cios

Diametrul (adică înălțimea) este limitat acum la 20mm. Cam la ce dimensiune maximă/optimă ați vedea ștampila?

Ar fi mai multe metode de făcut loc mai mare pentru ea:
- micșorate caracterele la cele 3 rânduri de deasupra
- mutate o parte din ele
- creat un pătrățel separat pentru ștampilă și semnătură

Astea pe lângă varianta suprapunerii.

Mai un punct: acum am implementat, și-n ideea de test, aplicarea doar pe factura emisă fără chitanță. Ar fi utilă și la chitanță?
  •  

dfreddie

Am masurat stampila noastra si are 3cm diametru. (cred ca e standard).
Cred ca varianta cea mai aproape de "adevar" este cea cu suprapunere (ca in cazurile reale de aplicare a stampilei).
Ar fi super si pe chitanta!

Multumim frumos.
Not too bad for a blind man ...
  •  

cios

În următoarea versiune o s-o punem și pe chitanță, și o să-ncercăm și mărirea până la 3cm.
  •