Eroare: Nu exista nicio gestiune accesibila!

Creat de dfreddie, Martie 22, 2013, 05:06:19 PM

« precedentul - următorul »

dfreddie

Webgest 4.5.4, ... m-am uitat in meniul Administrare/Alte date/Gestiuni ... si surpriza nu mai e nicio gestiune. Am incercat sa creez gestiune cu denumirea veche (ex. G1) si imi spune ca exista baza de date cu aceasta denumire. Am verificat in 3 firme si eroarea este aceeasi. Insa in una din ele am observat ca la gestiuni exista "G1".
Va rog ajutati-ma!
Not too bad for a blind man ...
  •  

vios

Acum ai pus prima data versiunea 4.5.4 ? sau de cand ti-a aparut erooarea.
IMPORTANT! După punerea noului war, din Setup.jsp/Baze de date trebuie rulat scriptul de actualizare ( butonul "Actualizează la ultima versiune bazele de date bifate"). Abia apoi se poate face logare în aplicație. Înainte este indicat să se facă un backup al datelor.
  •  

dfreddie

Rulez 4.5.4 de la aparitia ei pe site.
Chiar si azi dimineata am facturat fara probleme. Apoi ... nu stiu ce s-a intamplat!
Not too bad for a blind man ...
  •  

vios

#3
In Setup poti sa intri ? vezi firma sau firmele ?
Daca ai un back-up ? incearca sa refaci datele pe o firma de probe si vezi daca e ok.
  •  

dfreddie

Pot sa intru in setup si pot sa vad firmele.
Am facut back-up si l-am pus pe un alt server "pe curat" dar se comporta identic.
Not too bad for a blind man ...
  •  

vios

Nu inteleg ce sa intamplat !
Eu am pe 2 servere v.4.5.4 si functioneaza corect .
Incearca sa faci undeploy, sa descarci war-ul si sa-l pui din nou .
  •  

dfreddie

M-am uitat in MySQL si in tabelul "gest" doar denumuria exista ... in  rest e NULL.
Not too bad for a blind man ...
  •  

cios

În afară de dispariția gestiunilor n-ai observat alte anomalii?
Aveai create mai multe gestiuni sau doar G1 era pe fiecare firmă?
În baza de date, tabelul "gest" are mai multe înregistrări sau doar o singură linie? Inclusiv câmpul "id" este nul?

Cea mai probabilă cauză a problemei pare a fi, dacă nu sunt și alte efecte, ceva înregistrare forțată în Administrare/Gestiuni. Urmărește în log-urile din catalina.out dacă nu apar ceva mișcări suspecte în perioada respectivă și revin-o.
  •  

dfreddie

Era doar o singura gestiune.
N-am reusit sa corectez si am fost nevoit sa activez un back-up (snapshot ... avantajul unei masini virtuale :)).
Oricum, multumesc frumos!
Not too bad for a blind man ...
  •