Validare D101 cu eroare

Creat de dfreddie, Aprilie 20, 2023, 06:43:57 PM

« precedentul - următorul »

dfreddie

Se pare că și după v. 8.8.4 mai există erori la generarea Declarației 101 ...


Mulțam' frumos!
Not too bad for a blind man ...
  •  

elis

Cu ce parametri s-a generat D101 la apariția erorii?
Deci, ce valori s-au ales pentru an, lună și tip raportare (lunar,trimestrial,anual)?
  •  

dfreddie

Not too bad for a blind man ...
  •  

vios

#3
CitatSe pare că și după v. 8.8.4 mai există erori la generarea Declarației 101 ...
Am incercat si eu azi validare D101 / 12.2022 la 2 firme platitoare de impozit pe profit,
iar validarea s-a realizat cu succes, fara eroori !
  D101 nu se face trimestrial, plătitorii de impozit pe profit depun D100 / trimestrial sau lunar in functie de vectorul fiscal, plati anticipate,
iar in ultima luna 12 sau trimestrul IV nu mai se depune D100, pentru regularizare se va face o recalculare prin D101 pentru tot anul cu ce sa declarat / platit prin D100 si cat a mai ramas de declarat / plata prin D101 !
  D101 - Declarația privind impozitul pe profit se completează şi se depune anual de către
plătitorii de impozit pe profit, până la data de 26 iunie 2023, pentru anul 2022, anul pentru care se calculează impozitul.

 
  •  

cios

Sunt combinații de variante ce condiționează D100 și D101, și nu toate sunt acoperite perfect din aplicație. În plus mai apare și câte un bug, cum a fost cel care provoca mesajele de eroare de mai sus (Nu s-a limitat la zero valoarea profitului când acesta era negativ).

S-a rezolvat pentru următoarea versiune. Dacă aveți situații de acest fel și trebuie depusă D101 până în 25 aprilie, putem s-o punem la download astăzi.
  •  

cios

Astăzi a apărut o nouă versiune a D101 de la ANAF, care face mai multe validări și provoacă și în Webgest o eroare legată de data scadenței. S-a corectat și asta și s-a pus la download versiunea 8.8.5.
  •  
    Următorii utilizatori au mulțumit pentru acest post: dfreddie

dfreddie

Citat din: vios din Aprilie 24, 2023, 12:17:02 PMD101 - Declarația privind impozitul pe profit se completează şi se depune anual de către
plătitorii de impozit pe profit, până la data de 26 iunie 2023, pentru anul 2022, anul pentru care se calculează impozitul.

Corect!
Am greșit eu.
Not too bad for a blind man ...
  •