Versiunea 8.2.3

Creat de cios, Noiembrie 12, 2021, 07:13:43 PM

« precedentul - următorul »

moldovan.l

Citat din: cios din Februarie 25, 2022, 05:52:52 PM

Mai concret, să apară o nouă coloană cu stoc rezervat? Și coloanele de acum (Stoc și Sold) păstrează aceleași valori?

Da ... asa ar fi perfect.

Multumesc.

Valentin.
  •  

moldovan.l

Citat din: moldovan.l din Februarie 03, 2022, 10:11:27 AM
Citat din: cios din Februarie 02, 2022, 07:32:07 PM
Punctele 2 și 3 s-au rezolvat în versiunea 8.2.9, care este disponibilă deja pentru download.

Adăugarea codului EAN în documentele cerute rămâne pentru versiunea următoare. N-ar fi acceptabil pentru toți utilizatorii să aibă încărcate tot timpul aceste date, cam în plus, în respectivele documente emise.

Două lucruri ar trebui stabilite:
- locul de afișare a EAN pe linia articolului - câmp (coloană) separat sau concatenat la denumire (și pe ce poziție).
- locul de unde să se seteze opțiunea de afișare sau nu - ar fi varianta de adăugare în variabile globale sau o bifă la nivel de fiecare document.

Care-ar fi preferințele?

Buna ziua,

in privinta EAN-ului
- locul de afișare a EAN pe linia articolului ... eu as prefera concatenat la denumire, ultima pozitie este ok atata timp cat informatia exista.
- locul de unde să se seteze opțiunea de afișare sau nu - aici as prefera la variabile globale ... ar fi destul de greu sa stau la fiecare document si sa bifez repetitiv acest aspect.

Multumesc  anticipat pentru implicatie si ajutor.

Daca mai este nevoie de feedback va rog nu ezitati.

O saptamana cu spor !

Valentin.

Buna ziua,

cu EAN-ul in Factura fiscala si proforma, concatenat dupa denumirea produsului ... avem ceva noutati ?

S-a implementat ceva in v 8.2.11 ?

Multumesc.

Valentin.
  •  

cios

Nu s-a făcut nimic legat de asta, ci doar s-au rezolvat unele probleme cu controlul stocurilor provocate de proforma (după cum tot spuneam despre posibilele complicații induse!). Se pregătește de o vreme versiunea 8.3, care presupune update de baza de date. Pentru a nu lucra în paralel în două locuri, lăsăm lucrurile care nu sunt urgente pentru după ce se lansează aceasta. 
  •  

moldovan.l

Buna ziua,

in legatura cu subiectul de mai sus ... EAN-ul concatenat in factura fiscala si proforma prin bifa pentru aparitia acestuia la nivel de produs, va rog frumos daca se poate prinde la urmatoarea versiune.

Multumesc anticipat.

Valentin.
  •  

cios

S-a rezolvat, va apare în versiunea următoare - 8.3.2 .

Apariția va fi condiționată de variabila globală "cldatesupl" (Afișare date suplimentare articole factură emisă).
  •  

moldovan.l

Buna ziua,

la o factura imi apare mesajul de eroare client atasat si nu pot finaliza factura.
Care sa fie cauza ?
M-am tot uitat prin tab-uri ... nu gasesc nicaieri un tab care sa-mi arate cleintii adaugati in timp ... cu nume, adresa etc ... :-)

Ce-i de facut ... unde se pot vizualiza toti clientii si cum as putea modifica sau adauga date unui client deja existent ... sa spunem ca vreau sa-i modifica adresa ...

Multumesc anticipat.

Valentin.

PS ... vad ca nu mai putem atasa imagini ... mesajul spune astfel "EROARE salvare factura!-- Partenerul nu neumele AAAAAAAA exista deja cu codul fiscal" ... de fapt este o persoana fizica ... :-)
  •  

cios

Pentru vizualizare/editare partener ai încercat Administrare > Cataloage/Parteneri ? Probabil o fi existând deja unul cu același nume. În acest caz trebuie să-i diferențiezi prin ceva.

Pentru atașament încerci din Răspuns rapid sau de la butonul Răspunde? Lucrurile se fac diferit dar setările permit.
  •  

dfreddie

Citat din: moldovan.l din Iunie 08, 2022, 10:13:30 AMPS ... vad ca nu mai putem atasa imagini ...

De atașat se puteau atașa dar limita era poate prea mică.
Am rezolvat ridicănd limita la 4MB de fișier și max. 4 fișiere per postare.

Mulțam' frumos!
Not too bad for a blind man ...
  •  

moldovan.l

da intr-adevar merge la "raspunde" cu atasamente ... incercam asa.
eu m-am dus la butonul din dreapta (cum ma uit la ecran) de langa icon-ul de YouTube si acolo vroia un URL ... ceea ce este mai greu cu gazduiri de imagini si etc ... dar mergem cu varianta de raspuns atunci.

Multumesc.

Vali
  •  

moldovan.l

Citat din: cios din Iunie 08, 2022, 01:14:49 PMPentru vizualizare/editare partener ai încercat Administrare > Cataloage/Parteneri ? Probabil o fi existând deja unul cu același nume. În acest caz trebuie să-i diferențiezi prin ceva.


Multumesc i-am gasit ...  ;D  ... mie mi-a luat 30 de minute sa-i gasesc in alt tab decat cel de "Clienti" adica in tab-ul "Administrare"

Seara buna.

Vali.
  •  

moldovan.l

Buna ziua,
Am facut o proforma saptamana trecuta cu acum doresc sa o transform in factura fiscala.
M-am dus la Clienți  Listare / editare  Proforme, dar nu apare o stfel de optiune pentru facturare.
M-am dus la Clienți  Facturi  stoc  -- (FFE) dar cand ma duc la Documente de preluat la Proforma nu vede in casuta respective proformele.
Nici in meniul de editare a proformei nu apare ceva care sa ajute la factura fiscala.
Cum trebuie procedat ?

Multumesc anticipat.

Valentin

  •  

elis

Facturarea unei proforme se face din formul de facturare. După alegerea clientului trebuie să apară proformele de facturat pt. acel client. Bănuiesc că s-a deschis doar formul de facturare (în imaginea atașată), fără să se aleagă și clientul. Așa este?
  •  

moldovan.l

Multumesc pt raspuns ... intr-adevar dupa alegerea clientului a aparut si proforma.

O zi buna.

Valentin.
  •