Main Menu

Exercitiu

Creat de moldovan.l, Mai 31, 2021, 11:30:07 AM

« precedentul - următorul »

elis

Pe debitul lui 711.02 apare 3057 dublat. Trebuie văzut ce se înregisrează aici .
  •  

moldovan.l

Citat din: elis din Iunie 10, 2021, 06:29:52 PM
Pe debitul lui 711.02 apare 3057 dublat. Trebuie văzut ce se înregisrează aici .

Inregistrarile lui 711.02 apar astfel in Registru jurnal :

NCMAN 345.02=711.02 cu suma de: 3,057.00
NCMAN 711.02=345.02 cu suma de: 3,057.00

Si inchiderea automata Venituri si Cheltuieli facuta astfel :
INC7 711.02 = 121 cu suma de : 3,057.00

Practic dupa cum observati de la inchidere se dubleaza suma.

Acum din ce motiv sistemul inchide contul 711.02 in contextul in care el are sold zero ... aici este intrebarea si trebuie verificat ... deoarece in mod normal in contextul in care am vandute toata productia soldul contului 711.02 = 0 deci nu are ce sa se mai inchida iar 711.02=121 nu mai trebuie sa apara.

Nu stiu la partea de programare daca la inchiderea pe 121 s-a avut in vedere acest aspect ... dar de aici vine problema si trebuie investigat cum se face inchiderea "in spate prin cod"

Astept feedback-ul dumneavoastra.

Valentin.
  •  

elis

In balantă, la linkul din stanga pe contul 711.02 apare detalierea notelor pe acel cont, pe luna aleasă. Ce apare acolo? Dacă nu se deduce de aici care e problema eventual ne trimiti ( pe mail) un backup.
  •  

moldovan.l

Buna ziua,

Am urmatoarea intrebare :

Cand programul inchide luna face 121=Clasa 6 si Clasa 7=121

Exista posibilitaea sa adaug un analitic 121.01 si sa inchid cu acest cont (nu direct cu 121) ?

Cum se poate face acest lucru ?

Multumesc anticipat.
Valentin.
  •  

elis

Doar dacă se storneaza nota (notele) generată automat cu 121 si se reface cu 121.01.
  •  

cios

Cu situația de la contul 711 s-a lămurit? Chiar este folosit acolo și 711.01 pe lângă 711.02, cum apare în printscreen?
  •  

moldovan.l

Citat din: cios din Iunie 11, 2021, 02:15:28 PM
Cu situația de la contul 711 s-a lămurit? Chiar este folosit acolo și 711.01 pe lângă 711.02, cum apare în printscreen?

S-a lamurit oarecum ...

https://conferinteindirect.wordpress.com/2020/06/27/inchiderea-contului-711/

Totusi ... in cazul nostru unde suma este asemanatoare Debit = Credit (adica S-au vandut in proprtie de 100% produsele), parerea mea este ca trebuie sa se vada sold = 0 si 711 sa nu se mai inchida prin 121 ... cum spun avand sold=0.

Ramane in atentia dvs. pe viitor, mai departe decideti dvs cum procedati pa partea de programare ... dar e ca si avertizare ca mereau va apare hiba asta pe 711 cand soldul este zero ... si mai apoi rezulta intr-o balanta dezechilibrata.

Cu respect,

Valentin.
  •  

cios

Ar fi de ajutor să detaliezi soluția pentru o eventuală corecție. Și cum a rămas cu suma dublată. Ș-apoi, de ce acele analitice la 711? În link-ul dat e vorba doar de 711.
  •  

cios

#68
Legat de tichetele de masă, s-au făcut modificări pentru următoarea versiune de Websal. Preluarea din contract a unui număr mediu de tichete pe lună e necesară pentru acel calcul estimativ, cum este descris la mouse over pe câmpul respectiv. La generarea datelor de pontaj pe lună se vor lua doar zilele efectiv lucrate pentru acel număr.

Regulile însă nu sunt prea clare. De exemplu, efectul valorii tichetelor asupra deducerii personale este ambiguu tratat, ba că afectează deducerile, ba că nu! Acum a rămas implementată varianta că valoarea tichetelor va crește baza de calcul a deducerii, adică suma dedusă va fi mai mică, deci impozitul mai mare.
De asemenea, numărul de tichete pe lună nu trebuie să fie mai mare decât numărul zilelor lucrate, dar mai mic poate fi, pe diverse motive. Pentru a acoperi orice situație, probabil ar trebui să fie editabilă valoarea în Pontaj.
Sunt binevenite și alte opinii.
  •  

moldovan.l

Buna ziua, sar de la una la alta dupa cum ma lovesc de ele ... :-) revin acolo unde s-a solicitat feedback.

Incerc ca generez D300 ... nu ma lasa, cu toate ca am verificat in Administrare -> Initializare -> Date firma si am completat la fiecare cont bancar datele necesare: denumirea banca, numar cont etc .... oare ce ar mai trebui completat sa trec mai departe ?

Multumesc anticipat.

Valentin.
  •  

moldovan.l

asa am completat la fiecare din cele 3 conturi bancare :
  •  

cios

Probabil că eroarea vine de la faptul că nu este setată poziția de afișare pe factură a băncii - ultima linie din formular. Se preia în declarație banca cu poziția 1.
  •  

moldovan.l

NU ... din pacate nici asa nu merge inca ... e alceva ...  :-[
  •  

elis

Eroarea e aceeași?
În backup-ul trimis anterior am setat datele corespunzătoare in Datefirma/Conturi bancare (denumire bancă, iban, poz. pe factură) și D300 se generează fără probleme.
  •  

moldovan.l

Buna ziua,

am reusit si eu sa generez D300 pana la urma.

Multumesc pt feedback.

Valentin.
  •