Main Menu

Exercitiu

Creat de moldovan.l, Mai 31, 2021, 11:30:07 AM

« precedentul - următorul »

elis

O variantă ar fi folosirea Websal din Webgest (modulul Websal). Pentru asta trebuie activat din variabile globale (salarii=Y). La prima accesare se acceptă crearea bazei de date cu numele celei din Webgest la care s-a făcut logarea. Notele contabile se preiau la generare automată note contabile (registru jurnal) dacă se bifeaza căsuța corespunzătoare. Trebuie sa fie generat pontajul pe luna respectivă.

Cealaltă variantă este cu Websal folosit independent, export note contabile din websal (xml) si import in Webgest (Registru jurnal --> Import NC).

Dacă s-a inceput lucrul cu Websal independent si se vrea trecerea la varianta inclusa, după primii pași (crearea bazei de date corespunzătoare) se pot importa datele exportate din varianta cu websal independent.
  •  

moldovan.l

Buna ziua,

multumesc pt raspuns, am reusit sa fac legatura intre Webgest si Websal.

La un angajat in : Corectare CONTRACT -> pentru salariatul -> Salariat Unu, am adaugat Tichete de masa (print screen mai jos) dar acestea nu apar si in fluturasul de salariu.

Mai trebuie configurat undeva ceva ?

Multumesc anticipat.

O zi buna.

Valentin.
  •  

moldovan.l

Si as mai avea o intrebare ca pentru final de exercitiu / saptamana : odata introduse toate documentele justificative si operate notele contabile + generate notele contabile va rog frumos puteti sa descrieti dpdv tehnic Webgest ordinea pasilor pentru inchiderile lunare ?

Multumesc anticipat.

O zi buna.

Valentin.
  •  

elis

#48
Probabil vă referiți la obtinerea situatiilor de final luna!
Pe această linie, după terminarea registrului jurnal (generare  automata nc, adaugare nc manuale, creare nc impozit și inchiderea de venituri/cheltuieli) se poate trece la vizualizarea/tiparirea celorlalte rapoarte necesare:
      - balanta de la buton direct din registru jurnal sau din meniu de lângă registru jurnal; jurnalele de vanzari/cumparari; centralizatoare diverse; ( modulul Contabilitate)
      - lista de stocuri; lista facturilor restante clienti/furnizori ( modulul Rapoarte)
      - lista mijloacelor fixe/obiectelor de inventar (modul Imobilizari)
Inchiderea de luna este o operatie care se face ulterior (oricând) din modulul Administrare si după asta lunile închise nu se mai pot modifica.
  •  

moldovan.l

Buna ziua,

incer ca stornez o factura furnizor si apare eroarea de mai jos.

Care ar putea fi cauza ?

Multumesc anticipat.

Valentin.
  •  

elis

Încearcă o relogare în aplicație.
  •  

cios

#51
Citat din: moldovan.l din Iunie 04, 2021, 01:28:41 PM

La un angajat in : Corectare CONTRACT -> pentru salariatul -> Salariat Unu, am adaugat Tichete de masa (print screen mai jos) dar acestea nu apar si in fluturasul de salariu.

Mai trebuie configurat undeva ceva ?


Era un bug apărut în urma unor modificări recente. S-a rezolvat și s-a pus la download o nouă versiune de Websal, 4.1.7 .

Este disponibilă și o nouă versiune de Webgest, 8.1.13 .
  •  

moldovan.l

Buna seara,

multumim pt up-date, le-am descarcat pe ambele si este ok.

Totusi in Websal in fluturasi inca nu apar tichetele de masa.

I-am dat refresh in Chrome, am intrat si cu MS Edge ... :-) ... tot nu apar tichetele de masa in fluturasi. Versiunea se vede la logare ca este cea noua 4.1.7 ... totusi nu apar.

Oare ce sa fie ?

Multumesc.

Valentin.
  •  

cios

În cazul ăsta probabil că tichetele nu apar nici la calcul pontaj și nici în statul de plată. Dacă vei genera următoarea lună de pontaj, acolo or să apară.

Se întâmplă așa deoarece datele de pontaj pe luna respectivă au fost generate deja cu vechea situație. Pentru actualizare trebuie dat "Recalcul pontaj" la acel salariat.
  •  

moldovan.l

Buna ziua da intra-devar apar acum, dar se ridica o alta problema ... de fapt 2 astfel: din ceea ce stiu tichetele de masa se acorda pentru fiecare zi de lucratoare.

1. in acest context in daca un angajat are setat 21 de tichete / luna (media zilelor lucratoare din 2021) programul acorda si in Feb 2021 tot 21 de tichete in contextul in care Feb 2021 are doar 20 de zile lucratoare si are dreptul sa primeasca doar 20 de tichete de masa
2. daca un angajat are sa spunem are 10 zile de CO / CM etc ... asemanator pt aceste zile nu trebuie sa primeasca tichete de masa ... totusi din ceea ce observ programul acorda 21 de tichete si nu tine seama de zilelde CM / CO ... etc

Cum se pot rectifica aceste aspecte ?

Multumesc anticipat.

Valentin.
  •  

moldovan.l

Citat din: elis din Iunie 04, 2021, 03:51:07 PM
Probabil vă referiți la obtinerea situatiilor de final luna!
Pe această linie, după terminarea registrului jurnal (generare  automata nc, adaugare nc manuale, creare nc impozit și inchiderea de venituri/cheltuieli) se poate trece la vizualizarea/tiparirea celorlalte rapoarte necesare:
      - balanta de la buton direct din registru jurnal sau din meniu de lângă registru jurnal; jurnalele de vanzari/cumparari; centralizatoare diverse; ( modulul Contabilitate)
      - lista de stocuri; lista facturilor restante clienti/furnizori ( modulul Rapoarte)
      - lista mijloacelor fixe/obiectelor de inventar (modul Imobilizari)
Inchiderea de luna este o operatie care se face ulterior (oricând) din modulul Administrare si după asta lunile închise nu se mai pot modifica.

Buna ziua,

sa presupunem scenariul ca sunt in luna Ianuarie am bagat taote justificativele, si am generat notele contabile automate, am facut Inchidere venituri/cheltuieli si am generat balanta dar nu am inchis luna.
In contextul descris mai sus pot sa mai adaug operatiuni si apoi reiau Inchidere venituri/cheltuieli si regenerez balanta ?
Va fi luata in considerare si operatiunea adaugata dupa prima generare de Inchidere venituri / cheltuieli si balanta ?

Multumesc.

Valentin.
  •  

moldovan.l

Intrebare,

avand in vedere faptul ca si impozitul reprezinta o cheltuiala, ca si procedura si mod de construnstructie a progamului intai facem / apasam "Calcul impozit" si apoi "Inchidere venituri / cheltuieli" si NU invers, corect ?

Intreb acest lucru sa inteleg cum a fost cosntruit programul din acest puncte de vedere.

Multumesc.

Valentin.
  •  

moldovan.l

Buna ziua,

Am observat urmatorul comportament :
1.   Apas "Calcul impozit" si se genereaza nota contabila 698=4418
2.   Apoi trec la "Inchidere venituri/cheltuieli" si se inchid conturile de venituri si cheltuieli 121=clasa 6  si clasa7=121
3.   Daca apas "Generare automata NC" dispar notele mentionate mai sus la punctul 1 si 2

Ce operatie din program trebuie efectuata astfel incat notele de impozit si inchiderea de venituri si cheltuieli sa nu mai dispara ?

Multumesc.

O zi buna.
Valentin.
  •  

elis

Dacă se mai adaugă documente (receptii, consum, facturi emise etc.), după ce s-a generat o dată balanța, în registrul jurnal se reiau operatiile în următoarea ordine (cum sunt așezate butoanele):
- generare automată note contabile (se sterg notele de impozit si de inchidere venituri si cheltuieli pentru că pot fi influentate de noile documente introduse)
- adăugare note contabile manuale sau importate  noi dacă e cazul (notele manuale nu se șterg la generare automată note contabile)
- generare nota de impozit
- inchidere venituri si cheltuieli
După asta se poate vedea noua balanță  generată.
  •  

moldovan.l

O eroare destul de ciudata :

Am inregistrat in mod asemantor (vedeti monografia contabila dinlink-ul de mai jos).
https://www.avocatnet.ro/forum/discutie_237869/contabilizare-masa-servita-intr-o-gradinita.html

Problema apare la contul de venit 711.02

In contextul in care:
345 "Produse finite" = 711 "Cheltuieli aferente costului productiei realizate" cu suma de 3057 lei.
Scaderea din gestiune se inregistrea prin articolul contabil:
711 "Cheltuieli aferente costului productiei realizate"= 345 "Produse finite" cu suma de 3057 lei.

Spldul contului 711 = 0

Totusi programul afiseaza un SFD = 3057 lei ceea ce nu este correct ... vedeti atasat.

Oare care ar putea sa fie problema ?

Multumesc.

Valentin.
  •