Main Menu

Extras cont

Creat de dfreddie, Iulie 22, 2019, 02:20:38 PM

« precedentul - următorul »

dfreddie

Se pot adauga si alte caractere la Nr. extrasului de cont? De exemplu banca mea ( 8) :P) are numerotate operatiunile cu litere si cifre: "FT19133CSV71".

Multumesc frumos!!
Not too bad for a blind man ...
  •  

cios

Da, se va putea, într-o versiune viitoare. Acum câmpul respectiv este setat strict de tip numeric, pentru că e folosit pentru incrementarea automată a numărului unor operații/documente. Dar, într-adevăr, unele documente de la bănci sau parteneri pot avea și altfel de caractere. Se va elibera această constrângere cu proxima ocazie de update a bazei de date.

De curiozitate, "CSV" din exemplul dat are vreo legătură cu formatul csv al fișierului cu extrasul pe care-l pune la dispoziție banca?
  •  

dfreddie

"De curiozitate, "CSV" din exemplul dat are vreo legătură cu formatul csv al fișierului cu extrasul pe care-l pune la dispoziție banca?"

Imi pare rau ... dar n-am inteles despre ce CSV e vb ...
Not too bad for a blind man ...
  •  

cios

Mi-a sărit în ochi partea de ...CSV... din numărul operațiunii dată ca exemplu - FT19133CSV71.

CSV (Comma Separated Values)

Mai nou băncile pun la dispoziție extrasele de cont și într-un format (sau mai multe) de date structurate care ar putea permite preluarea automată în aplicație. Cred că s-a mai discutat despre asta. Ar fi util în cazurile cu multe tranzacții.

Banca respectivă pune la dispoziție un astfel de fișier?

Foarte probabil, cu vremea, băncile vor oferi și servicii (API) pentru posibilitatea de preluare direct din program a acestor date, prin conectare la serverele lor, fără intervenție umană.
  •  

dfreddie

#4
FT19133CSV71 - e doar o potrivire!!
Poate fi: FT19134G4RY

Ar fi minunat sa putem importa extrasele de cont direct in program!!!  ;)
Not too bad for a blind man ...
  •  

bogdy

Ar fi foarte util sa importam direct extrasele de cont.
  •  

cios

De la ce bancă/bănci ar fi de interes?
  •  

bogdy

Pentru ING pot sa ofer model.
  •  

cios

Trimite-ne sau pune aici modelul cu date anonimizate.

Știi cumva dacă ING permite și preluarea automată, prin API? În această perioadă băncile trebuie să se pună la punct cu noile standarde PSD2. Sunt șanse să se poată automatiza tot mai multe procese, pe lângă extrasele de cont. Oare și Trezoreria se încadrează în acest trend?
  •  

bogdy

Probabil ca la firmele mari permite dar la muritorii de rand nu. Din ceea ce stiu eu.
  •  

bogdy

Cat despre Trezorerie cred ca mai dureaza 10 ani pina sa ajunga la funtionalitatea pe care o ofera aplicatiile oferite de bancile comerciale. Sau daca stie cineva ceva legat de SPV?
  •  

bogdy

Citat din: cios din Octombrie 07, 2019, 01:59:04 PM
Trimite-ne sau pune aici modelul cu date anonimizate.

Știi cumva dacă ING permite și preluarea automată, prin API? În această perioadă băncile trebuie să se pună la punct cu noile standarde PSD2. Sunt șanse să se poată automatiza tot mai multe procese, pe lângă extrasele de cont. Oare și Trezoreria se încadrează în acest trend?


Trimis pe email.
  •