Main Menu

Balanta...

Creat de bogdy, Martie 29, 2018, 06:12:51 PM

« precedentul - următorul »

bogdy

Buna, am o problemă. Am diferențe între balanța din webgest si cea primită de la contabilă. Se poate actualiza balanța în cursul lunii cu formularul de inițializare balanță? Nu as vrea sa fac reinitializare aplicatie.
Multumesc
  •  

elis

Modificare de solduri la balanță se poate face din Administrare, de preferat la început de an.  Bineînțeles că în acest caz nu va mai fi continuitate de solduri de la un an la altul în aplicație.
  •  

ciplog26

Am constatat ca la balanta lunii curente nu se preiau soldurile balantei lunii anterioare ca solduri initiale ci intra direct in Rulaj Cumulat. Rulajul cumulat nu trebuie sa fie Sold initial + rulaj luna curenta?
  •  

elis

#3
Soldurile inițiale din balanța pe orice lună (5 egalități) reprezintă soldurile inițiale de an. Doar de la luna decembrie se preiau soldurile finale ca solduri inițiale pe ianuarie. Rulajul cumulat este suma rulajelor pe an (inclusiv luna curentă). Soldul inițial (an) plus  rulajul cumulat (tot pe an) reprezintă `Total sume`.

Balanța cu patru egalități are `Total sume precedente` care reprezintă sold inițial an plus rulaje precenente (rulaj cumulat pe an fără luna curentă) în loc de sold inițial (an) și nu mai are `Rulaj cumulat`.
  •