Versiunea 3.2.0

Creat de cios, Februarie 26, 2018, 07:36:44 PM

« precedentul - următorul »

cios

Continuare la discuția de la versiunea anterioară ...

Am implementat o soluție la problema calculului contribuțiilor CAS și CASS la nivelul salariului minim pentru cazul salariaților cu timp parțial. S-ar putea să nu fie acceptată de validatorul D112 dar mi se pare mai simplă și mai logică. Statul de plată și notele contabile ar trebui să fie ok.

Ideea e că aceste diferențe suportate de angajator merg de fapt pe același calapod cu părțile de contribuții ce le plătea și înainte de această abrambureală cu mutatul. Am folosit modelul și locul unde se păstrau valorile bentru baza de calcul și contribuții și pentru aceste diferențe cerute acum. Sunt șanse mari ca în unele cazuri să apară diferențe de 1 leu de la rotunjiri, dar poate sunt acceptabile.

N-am apucat să facem încercări în D112. Așteptăm feedback.
  •  

ciplog26

Nu cred ca s-a rezolvat problema. Acum nu s-a tinut cont de deducere. Dupa ce se scad din Brut CAS si CASS se mai scade si deducerea si ramane Baza pt calculul impozitului care in cazul meu e negativa si deci impozitul e Zero.
Dar de principiu nu e bine. CAS si CASS sunt contributii retinute de la asigurati si platite de angajator. Cred ca trebuie sa se i-a in considerare ca pt orice salariu mai mic de 1900 lei baza de calcul a asigurarilor sociale este 1900.
  •  

cios

Citat din: ciplog26 din Februarie 26, 2018, 10:42:47 PM
Nu cred ca s-a rezolvat problema. Acum nu s-a tinut cont de deducere. Dupa ce se scad din Brut CAS si CASS se mai scade si deducerea si ramane Baza pt calculul impozitului care in cazul meu e negativa si deci impozitul e Zero.

Am atașat un printscreen pentru a ne lămuri mai ușor. Așa arată lucrurile și la voi?

Citat
Dar de principiu nu e bine. CAS si CASS sunt contributii retinute de la asigurati si platite de angajator. Cred ca trebuie sa se i-a in considerare ca pt orice salariu mai mic de 1900 lei baza de calcul a asigurarilor sociale este 1900.

Adică, revenind la calculele de mai sus, nu este corect ca salariatul să rămână cu 606 lei, ci cu 285 (950-475-190)?

Dar notele contabile, cum le vedeți? La care creanțe intră sumele plătite de angajator?
  •  

ciplog26

#3
am facut corectura necesara pe statul meu si am adaugat si un calcul facut online pe pagina 2 a pdf-ului
  •  

ciplog26

inregistrare chelt cu salarii 641 - 421 personal salarii datorate
pentru angajati
421 - 4312 CAS
421 - 4314 CASS
421 - 444 Impozit

pentru angajator
6451 - 4311 CAM
cheltuieli contrib angajator la asig sociale - contributii angajator la asig sociale
  •  

cios

Citat din: ciplog26 din Februarie 27, 2018, 01:04:09 PM
am facut corectura necesara pe statul meu si am adaugat si un calcul facut online pe pagina 2 a pdf-ului

Am șters atașamentul cu date personale.

Cred că acel calculator nu mai e valabil în lumina (venită de la niște luminați căzuți din lună!) noului OUG 3/05.02.2018 de care vorbeam să ținem cont. Iată 2 exemple mai actuale:

https://www.cabinetexpert.ro/2018-02-16/monografie-contabila-inregistrare-diferenta-cas-si-cass-la-cim-cu-timp-partial-conform-oug-3-2018-si-detalii-plati-buget-3-op-uri.html

https://www.theexperts.ro/stabilirea-si-plata-contributiilor-sociale/contributii-sociale-contracte-part-time-2018-

Chiar dacă lucrurile nu-s clare nici aici (și probabil nu-s clare pentru nimeni, nici pentru cei ce-au gândit și scris aceste modificări), interpretarea pare mai aproape de realitate.
  •  

cios

Citat din: ciplog26 din Februarie 27, 2018, 01:17:24 PM
inregistrare chelt cu salarii 641 - 421 personal salarii datorate
pentru angajati
421 - 4312 CAS
421 - 4314 CASS
421 - 444 Impozit

pentru angajator
6451 - 4311 CAM
cheltuieli contrib angajator la asig sociale - contributii angajator la asig sociale

Plata contribuții CAS și CASS în întregime din 421 ar merge pe varianta dinainte de OUG 3. Dar după?
  •  

ciplog26

OUG 3/2018 se refera la cei care sunt scutiti la plata impozitului pe venit si cei care au angajatori din afara.

"Prevederile prezentului articol se aplică persoanelor fizice care realizează venituri din salarii şi
asimilate salariilor în baza contractelor individuale de muncă sau a actelor de detaşare, aflate în
derulare la data de 31 decembrie 2017, şi care se încadrează în categoriile de persoane scutite de
la   plata   impozitului   pe   venit   potrivit   art.   60   din   Legea   nr.   227/2015   privind   Codul   fiscal,   cu
modificările şi completările ulterioare, al căror salariu brut lunar este majorat cu cel puţin 20% faţă
de nivelul celui din luna decembrie 2017, în perioada de aplicare a prezentului articol, precum şi
persoanelor fizice prevăzute la art. 168 alin. (2) şi (4) din Legea nr. 227/2015, cu modificările şi
completările ulterioare."

deci nu se refera la majoritatea ... Am citit si art 60 si 168 alin. 2 si 4 din legea 227/2015

  •  

cios


Citat
OUG 3 / 2018, publicată săptămâna trecută, aduce modificări importante în ceea ce privește contribuțiile sociale datorate pentru anumite contracte de muncă cu timp parțial. Mai exact, au fost luate măsuri astfel încât salariul net să nu mai fie negativ, așa cum se întâmpla în anumite cazuri, înainte de intrarea în vigoare a noilor prevederi.

OUG 3 / 2018 cuprinde reglementări pentru 3 situații distincte, una dintre ele vizând contractele de muncă cu timp parțial, pentru care contribuțiile sociale se calculează având ca bază de calcul salariul minim brut pe țară.
 
Începând cu obligațiile aferente lunii august 2017, baza de calcul a contribuției de asigurări sociale datorate de angajatori pentru salariați este salariul minim brut pe țară în cazul salariaților care realizează un venit sub nivelul salariului minim brut pe țară garantat în plată. 
 
Trecerea contribuțiilor sociale de la angajator la angajat, începând cu 1 Ianuarie 2018, a făcut ca, în anumite situații, restul de plată (salariul net) să atingă niveluri negative (ceea ce echivalează cu situația în care salariatul trebuie să aducă bani de acasă).
 
Din acest motiv, OUG 3 / 2018 oferă soluții pentru aceste situații. Astfel, deși baza de calcul pentru asigurările sociale rămâne tot salariul minim brut pe țară (nivelul contribuțiilor datorate nu va scădea), sarcina privind datoriile în contul asigurărilor sociale se va împarți astfel: 

    angajatului i se vor reține contribuțiile sociale (CAS - 25% și CASS - 10%) calculate la venitul brut (salariul realizat);
    diferența de asigurări sociale, până la nivelul calculat având ca bază de calcul salariul minim brut pe țară, va fi suportată de către angajator.

  •  

vios

#9
Exemplu : un salariat part time 4 ore care nu se incadreaza la exceptii:
Salariul Brut = 950 lei

Eu as vedea rezolvarea acestei probleme in doi pasi :

Pasul 1 : se calculeaza retinerile in conditii normale la baza de 950 lei
CAS     950 x 25% = 238       -   NC  421 = 4312  238
CASS   950 x 10% =  95       -   NC  421 = 4314    95
ImpS    950 – (238+95) = 617-510(deducere) = 107 baza impozabila
             107 x 10% =   11       -   NC   421 = 444    11
CAM   950 x 2.25% = 21       -   NC 6458 = 4471  21

Pasul 2 : se calculeaza retinerile CAS si CASS la nivelul salariului minim 1900 lei

CAS     1900 x 25% = 475       -   NC  6458 = 4312  (475  -  238 salariat )  237
CASS   1900 x 10% = 190       -   NC  6458 = 4314  (190  -  95 salariat )    95

Diferenta dintre ceea ce plateste salariatul si cea calculata la nivelul salariului minim va fi trecuta direct pe cheltuiala societati fara ca aceasta sa fie trecuta in vreo obligatie de plata in D112 din partea angajatorului .

In D112 pentru CAS si CASS se va adauga  suma din creditul celor doua conturi :

Creanta 412 :   238(salariat) + 237(societate)   =     475   (suma Credit 4312)
Creanta 432 :     95(salariat) +   95(societate)   =    190   (suma Credit 4314)
Creanta 602 :                                                      =       11
                                                        Total contributii                          676
Creanta 480 : 21

In acest fel la validare D112 nu va mai da eroori sau atentionari.

Salariul net (in mana) = 950 brut - (238 (CAS salariat) + 95 (CASS salariat) + 11 (Impozit)) = 606 lei
  •  

cios

Încercăm să implementăm în acest fel. Spus pe românește: va plăti angajatorul "Contributia individuala ... retinuta de la asigurati", cum scrie la creanțele 412 și 432!

Și asta să se aplice inclusiv pe ianuarie 2018.
  •  

ciplog26

#11
ok. Am citit mai bine OUG 3/2018 care modifica legea 207/2015 in sensul celor spuse de voi:

(5) Calculul contribuției de asigurări sociale datorate de către persoanele fizice care obțin venituri din salarii sau asimilate salariilor, precum și de către instituțiile prevăzute la art. 136 lit. d) - f) se realizează prin aplicarea cotei prevăzute la art. 138 lit. a) asupra bazelor lunare de calcul prevăzute la art. 139, art. 143 - 145, după caz, în care nu se includ veniturile prevăzute la art. 141 și 142.

(51) Contribuția de asigurări sociale datorată de către persoanele fizice care obțin venituri din salarii sau asimilate salariilor, în baza unui contract individual de muncă cu normă întreagă sau cu timp parțial, calculată potrivit alin. (5), nu poate fi mai mică decât nivelul contribuției de asigurări sociale calculate prin aplicarea cotei prevăzute la art. 138 lit. a) asupra salariului de bază minim brut pe țară în vigoare în luna pentru care se datorează contribuția de asigurări sociale, corespunzător numărului zilelor lucrătoare din lună în care contractul a fost activ.

(54) ÃŽn cazul în care contribuția de asigurări sociale calculată potrivit alin. (5) este mai mică decât contribuția de asigurări sociale stabilită potrivit alin. (5^1), diferența se plătește de către angajator/plătitorul de venit în numele angajatului/beneficiarului de venit.

o mica corectura la:

"In D112 pentru CAS si CASS se va adauga  suma din creditul celor doua conturi :

Creanta 412 :   238(salariat) + 237(societate)   =     475   (suma Credit 4312)
Creanta 432 :     95(salariat) +   95(societate)   =    190   (suma Credit 4314)
Creanta 602 :                                                      =       11
                                                        Total contributii                          676
Creanta 480 : 21"




total contributii   676+21 = 697
  •  

cios

Am și făcut teste în aplicație modificând calculele după această logică. Totul e ok până la D112. Posibil validatorul nu a fost actualizat la noile reguli.

A-ți făcut cumva încercări direct în pdf-ul inteligent și chiar validează fără probleme? 
  •  

ciplog26

Da. am facut eu. Se valideaza fara probleme. Am depus declaratia si recipisa e fara erori de validare. Multumim si asteptam actualizarea.
  •  

ciplog26

Apropos, a aparut ieri o noua varianta de D112
  •