Versiunea 3.2.0

Creat de cios, Februarie 26, 2018, 07:36:44 PM

« precedentul - următorul »

cios

Verificarea și actualizarea declarațiilor se poate face din pagina generală de administrare - mbx -, tab-ul "Declarații ANAF". În următoarele versiuni, atât la Webgest cât și la Websal, vor fi disponibile și în paginile unde se generează și validează declarațiile.

  •  

cios

Citat din: ciplog26 din Februarie 28, 2018, 03:28:12 PM
Da. am facut eu. Se valideaza fara probleme. Am depus declaratia si recipisa e fara erori de validare. Multumim si asteptam actualizarea.

Cu valorile descrise mai sus?
  •  

ciplog26

Da, da. Cu valorile descrise.
  •  

vios

#18
Am reusit sa fac si eu un test , D112 pdf intieligent cu valorile postate anterior , pentru 4 ore part time, si validarea s-a facut fara eroori sau atentionari.
Am verificat xml rezultat in Dukintegrator , si aici validarea s-a facut cu succes.
  •  

cios

Am făcut modificări la culegerea datelor încât să se potrivească cu sistemul de validare.

Alte situații dacă ați mai întâlnit, alte noutăți de prins în noua versiune?
  •  

vios

Ceva precizari legare de, Dată angajare si Dată plecare pentru preluarea din websal in D112
( Ordin MS 934/16.08.2017)
http://www.casan.ro/cassb/post/type/local/in-atentia-angajatorilor.html
  •  

cios

La versiuni mai vechi ale aplicației au fost ceva probleme la tratarea acestor date (câmpurile dataAng și dataSf din xml) pentru cazurile de suspendare contract. Acum cred că sunt corect calculate.

Doar la încetarea contractului mai pot să apară interpretări când aceasta se produce începând cu data de 1 a lunii. În astfel de cazuri în D112 nu mai apare nicăieri că salariatul și-ar fi încetat activitatea. Asta deoarece el nu mai apare în declarație pe luna în care este înregistrată data încetării contractului, iar în declarația din luna anterioară apare activ până în ultima zi și nu se specifică nimic despre încetarea ce survine ziua următoare.

Probabil că așa se și acceptă în D112. Situația aceasta reiese din Revisal.
  •  

vios

#22
CitatProbabil că așa se și acceptă în D112. Situația aceasta reiese din Revisal.

Nu prea cred ca situatia reiese din Revisal, pentru ca cei de la Casa de asigurari culeg informatia
referitoare la ,,Data ieşirii din categoria de asigurat" doar din D112 si daca acea data nu apare
inseamna ca salariatu este in continuare asigurat.
Deci va trebui sa apara in luna urmatoare cu data de 1 chiar daca toate celelalte date vor fi puse pe 0 .
Poate mai sunt si alte pareri .
  •  

cios

Până la urmă, după consultarea multor păreri, am implementat o variantă care acum ni se pare cea mai bună:

,,Data ieşirii din categoria de asigurat" se completează din aplicație, în cazul când contractul încetează pe date de 1, în declarația din luna precedentă, pe ultma zi. Bineînțeles, se consideră că decizia de încetare să fie înregistrată până la acel moment.

Este disponibilă noua versiune, 3.3.0. Aceasta are nevoie și de actualizarea mbx.
  •  

ciplog26

Toate's bune, mai putin cu salvarea datelor de firma, dupa completarea tuturor campurilor, la salvare apare "EROARE read sessions: error--" si nu salveaza nimic astfel incat si la generarea D112 se face su erori din cauza tel si casa asig. Mai are cineva aceeasi eroare?

multumesc
  •  

vios

#25
Descarca noua - Versiune, websal 3.3.0 Data lansării: 2018-03-08, si
mbx 2.1, Data lansării: 2018-03-08 si vezi daca ai aceleasi probleme ?
Eu am verificat cu versiunea 3.3.0 si nu sunt probleme.
  •  

ciplog26

pe noua versiune face asa ...
  •  

cios

După cum mai spuneam, problema nu am putut-o reproduce iar mesajul acesta de eroare este unul general. Hiba concretă se poate identifica doar din log-uri: ori din Browser Console ori din fișierul de tipul  ../Tomcat/bxdata/.logs/2018-03-12.log. 

Cauza, cel mai probabil, este vreo neconcordanță la vreun câmp incorect completat la o modificare anterioară.

Deci, cea mai rapidă soluție, trimiteți-ne acel fișier de log, generat chiar după o încercare care provoacă eroarea.
  •  

ciplog26

#28
Eroarea din tomcat/bxdata/.logs: 17:33:41.706 10.0.0.1:36811 admin REQUEST [POST] /mbx/q/saveDf
17:33:41.872 10.0.0.1:36811 admin 400 Stopped at /opt/tomcat/webapps/mbx/bxrepo/salrepo/sal.xq, 7463/78: [XUDY0027] Replace target is an empty sequence. Stack Trace: - /opt/tomcat/webapps/mbx/bxrepo/salrepo/sal.xq, 7442/10 166.39 ms

iar in web console:
XML Parsing Error: syntax error
Location: /websal/df.html
Line Number 1, Column 1:
  •  

cios

E o problemă cu Localitatea. Apare corect și codul localității?

La schimbarea localității se actualizează codul? Dacă da, la următoarea salvare s-ar putea să funcționeze ok.

  •