Main Menu

deviz

Creat de bogdy, Februarie 23, 2018, 11:31:11 PM

« precedentul - următorul »

bogdy

Dap, e aceeasi statie, am incercat si de pe statii diferite si acelasi rezultat iar referitor la server
Server version: Apache Tomcat/8.5.32
Server built:   Aug 1 2018 01:30:11 UTC
Server number:  8.5.32.0
OS Name:        Linux
OS Version:     4.18.7-200.fc28.x86_64
Architecture:   amd64
JVM Version:    1.8.0_181-b15
JVM Vendor:     Oracle Corporation

si

Ver 9.1 Distrib 10.2.17-MariaDB, for Linux on x86_64
  •  

cios

Încă nu-i nimic concludent, rămâne să vedem dacă mai apar situații de acest fel pe alte instalări. Poate să fie de la versiunea oricărei componente, cu o probabilitate mai mare la Tomcat 8.5. Acesta este o tranziție între versiunile 8 și 9 și n-ar fi indicat de folosit.
  •  

dinumar78

Mie mi se updateaza odata pe saptamana la noua versiune.
Anvelope all season ieftine orice auto.
  •  

bogdy

Fiind legat tot de deviz se poate adauga un buton adauga deviz si in partea de sus ? In deea in care daca se aduna cateva e peste mana sa derulezi toata lista pina la buton. Multumesc.
  •  

cios

Acea interfață pentru devize are nevoie de mai multe îmbunătățiri, precum și alte părți din modulul Service. E pe lista de to do.

Legat de butonul de adăugare element/document într-o listă am încercat să păstrăm o regulă la poziționarea și culoarea butoanelor, pentru ușurarea orientării în pagină. Oare chiar merită pusă adăugare și deasupra tabelului, chiar dacă s-ar restrânge numărul de linii afișate? Unde vi se pare că ar fi mai bine poziționat butonul Adaugă, în stânga sau în dreapta?
  •  

bogdy

Si un filtru pe client dupa seletia acestuia ar ajuta din puctul meu de vedere...
  •  

bogdy

Buna, daca tot tine de deviz... aici sa fie:
1. am devize in lista care apar ca si facturate partial chiar daca suma totala=suma facturata
2. daca folosesc scurtatura de facturare nu aduce suma in formul simplificat de facturare
3. am mai avut o problema cu un deviz care dupa ce era creat refuza sa apara in lista. Era pe versiunea 7.10.0
  •  

elis

1.
Facturile pentru aceste devize s-au făcut din modulul Service?
Dacă s-au făcut din modulul Clienți, NU este făcută legătura între deviz și factură! S-ar putea face (in viitor) dintr-un meniu separat unde să se aleagă devizul de facturat. Până atunci se poate factura devizul din modulul Service. Facturile existente (nelegate de deviz) se pot șterge și reface de la deviz pentru luni neînchise, sau se stornează apoi se refac corect.

2. S-a rezolvat pentru următoarea versiune .

3. Dacă mai apare revenim cu date concrete.
  •  

bogdy

Din  cate stiu s-au facut din modulul "Service". Daca accesez link-ul de la suma "partiala" imi afiseaza factura emisa catre client. Teoretic nu ar trebui sa afiseze nici o factura daca nu s-a emis din modulul service... sau?
  •  

bogdy

Surpiza! A disparut ultimul deviz creat.  :( Oare unde s-a dus?
  •  

elis

CitatDaca accesez link-ul de la suma "partiala" imi afiseaza factura emisa catre client. Teoretic nu ar trebui sa afiseze nici o factura daca nu s-a emis din modulul service... sau?
Se pare că n-am înțeles eu situația. Deci în lista de devize coloanele Valoare și Facturat sunt identice dar suma facturată apare cu albastru nu cu verde? Dacă valorile sunt cu zecimale s-ar putea să apară problema de la rotunjiri. Am făcut o modificare în acest sens, să vedem rezultatul (la versiunea următoare). Eu nu am putut simula un astfel de caz.

CitatA disparut ultimul deviz creat.
Este un bug care apre doar la un deviz pentru care denumire lucrare nu se găsește în listă și trebuie creată lucrare nouă. Am rezolvat pentru devizele următoare.
Trebuie făcut și un update în baza de date după care vor reapare devizele dispărute.
  •  

bogdy

Asta era problema, chiar daca si primele 2 zecimale (cele afisate) erau indentice.
  •