Main Menu

Casa - Banca

Creat de dfreddie, Decembrie 21, 2017, 05:31:29 PM

« precedentul - următorul »

dfreddie

La introducerea unui B.F. la alte plati, la derularea conturilor contabile nu mai apare explicatia conturilor. Cred ca era util!
Not too bad for a blind man ...
  •  

elis

#1
Tooltip-ul pe lista de conturi există doar că pe versiunile mai noi de browsere (Firefox) nu mai funcționează!
Pentru versiunea următoare de aplicație am refăcut astfel încât să-l accepte și ultimele variante de Firefox.
  •  

bogdy

O fi topicul vechi dar are relevanta. La dispozitiile de plata suma in litere apare "una suta lei" indiferent de suma in cifre...
  •  

elis

Este un bug care se remediază în versiunea următoare.
  •  

bogdy

Ca tot tine de banca. Am o dilema. Initial am avut un singur cont in banca. Acum din motive diverse am ajuns sa am doua. Care ar fi solutia optima de adaugare a celui de-al doilea cont? M-am gandit sa creez doua analitice distincte: 5121.01 pentru contul vechi si 5121.02 pentru cel nou. Idei ? Pareri?
  •  

elis

Conturile analitice trebuie create (Administrare/Alte date/Conturi), adăugate în date firmă la conturi bancă (Administrare/Inițializare/Date firmă/Conturi bancă), și la operatorii care introduc extrase de cont bifate ca și conturi accesibile  (Administrare/Operatori-Personal/Operatori).

Dacă trecerea se face de la început de an se poate muta soldul în formularul de inițializare balanță (Administrare/Inițializare/Balanță) pe luna ianuarie ( cu luna decembrie închisă). Se adaugă noul analitic (5121.01) cu sumele de la 5121 și se pun pe 0 cele de la 5121. Dacă se face în timpul anului ( se poate aplica și din ianuarie, doar că va genera rulaj pe 5121 si pe noul an) se face o notă contabilă de mână 5121.01=5121 cu soldul de transferat.

Extrasul de cont se va face apoi pe noul cont analitic, introducând la primul extras și soldul inițial (suma transferată în balanță).
  •  

gionica669

Anvelope all season ieftine orice auto.
  •