Server tomcat pe host diferit decat database server

Creat de bogdy, Iunie 22, 2016, 08:37:24 PM

« precedentul - următorul »

bogdy

Buna, am incercat un setup mai diferit, mai exact serverul de aplicatie (tomcat) e pe un host iar serverul de db e pe alt host. Problema e ca nu se face initializarea corect. Se poate corecta scriptul de init de undeva? Sau se poate adauga un camp in setup unde sa introduci ip-ul serverului de aplicatie si scriptul sa-l introduca in drepturile userilor care se conecteaza la db?
  •  

cios

Da, s-ar putea modifica partea de creare a user-ilor cu drepturile de acces de pe host-ul preluat. (Acum sunt doar pentru localhost.) Este o nevoie reală acum?

Ar fi suficient un câmp de text pentru preluare sau vezi vreo posibilitate de preluare automată a IP-ului serverului de aplicație?
  •  

bogdy

Nu e chiar pe aceeasi dar exista vre-o cale de a citi stocurile in timp real cu cautare dupa cod de bare direct din db? Mai exact am un Intermec CN3 care ruleaza pe wince5. Pina la o aplicatie dedicata e cale lunga si ma gandeam la o pagina simpla cu un  camp ai un buton de submit care sa returneze pe baza codului de bare denumire produs, explicatie si cantitate in stoc.
  •  

cios

Scula respectivă să fie doar pe post de cititor sau pe ea trebuie și vizualizat rezultatul? Are cumva și un browser pe acel OS?
  •  

bogdy

Scula e un fel de pocket pc industrial. Are si browser dar din pacate e internet explorer la o versiune destul de mica, si fiind EOL nici vorba de upgrade. Eu unu vad ca si solutie o pagina simpla fara autentificare accesibila doar din LAN. Device-ul are si wifi.
  •  

cios

Și pagina aia unde să fie, pe server? Poate fi html? Cum va fi interpretată pe sculă?

Dacă am intrat pe linia asta, se confirmă că scula trebuie să și afișeze acele date pentru produsul al cărui cod dânsa îl citește?
  •  

bogdy

Dupa multa vreme revin. Pagina poate fi HTML, scula are "Internet Explorer" ca si browser.
Si daca tot reply e... sa mergem si un pic mai departe: am cautat, probabil ca nu destul, portul pe care vine aplicatia catre serverul RMI. Imi puteti spune pe ce port pentru a rezolva problema de conexiune daca clientul este in spatele unui router.
  •  

cios

Citat din: bogdy din August 16, 2016, 01:13:19 PM
Dupa multa vreme revin. Pagina poate fi HTML, scula are "Internet Explorer" ca si browser.

Un prim pas ar fi să încerci prima pagină a Webgest în acel browser. Dacă vezi pagina de login și acceptă și formul de conectare înseamnă că poate fi folosită scula și pentru a vizualiza o pagină (făcută special pentru asta) cu situația stocului unui produs pe baza codului de bare.

Citat
Si daca tot reply e... sa mergem si un pic mai departe: am cautat, probabil ca nu destul, portul pe care vine aplicatia catre serverul RMI. Imi puteti spune pe ce port pentru a rezolva problema de conexiune daca clientul este in spatele unui router.

La ce server RMI te referi? La ceva existent acum în Webgest? Sau la ceva aplicație existentă pe dispozitiv care folosește RMI?

Tema e interesantă și ca o paralelă cu posibilitatea de folosire pe post de cititor de cod de bare a unui telefon mobil. Și asta să se facă tot din browser, pe o pagină dedicată. Interacțiunea cu cititorul/camera se aseamănă și trebuie găsite posibilitățile de setare și declanșare a evenimentelor.

Așteptăm păreri și participare.
  •  

bogdy

Ma refer la serverul RMI din Webgest. Modulul ECR incearca sa se conecteze la serverul RMI local si prin el la casa de marcat. Apelul vine pe un port catre serverul local. Problema e ca nu stiu portul si avand serverul tomcat pe un VPS la mare distanta fara port forward nici o sansa. Elevand un pic mai sus apare problema nr.2. Ce se intampla in momentul in care avem mai mult de o casa de marcat in punctul de lucru. Ideea cu portforward nu mai functioneaza.

Referitor la cititor al meu fiind mai vechi e un pic limitat. De aceea am apelat la ideea cu o pagina dedicata. Teste de utilizare aplicatiei nu am facut inca pe el dar din cauza display-ului mic si la limitarilor browserului.
  •  

cios

Citat din: bogdy din August 19, 2016, 10:31:42 PM
Ma refer la serverul RMI din Webgest. Modulul ECR incearca sa se conecteze la serverul RMI local si prin el la casa de marcat. Apelul vine pe un port catre serverul local. Problema e ca nu stiu portul si avand serverul tomcat pe un VPS la mare distanta fara port forward nici o sansa. Elevand un pic mai sus apare problema nr.2. Ce se intampla in momentul in care avem mai mult de o casa de marcat in punctul de lucru. Ideea cu portforward nu mai functioneaza.

Java RMI, în general, folosește implicit portul 1099. În Webgest se folosește RMI doar la interacțiunea cu casa de marcat (trimiterea datelor din bon, citirea statusului casei etc.), portul fiind cel implicit. Poate a apărut o confuzie din cauza faptului că la modulul ECR - vânzare online, apare explicit și codul de bare. Dar partea de preluare a codului nu are nicio treabă cu RMI, aceasta făcându-se cu un cititor atașat ca o tastatură.

Deci, pe router ar fi suficientă deschiderea portului 1099, indiferent de numărul de case.

Citat
Referitor la cititor al meu fiind mai vechi e un pic limitat. De aceea am apelat la ideea cu o pagina dedicata. Teste de utilizare aplicatiei nu am facut inca pe el dar din cauza display-ului mic si la limitarilor browserului.

Din nou, ce înțelegi prin acea pagină dedicată? Nu cumva o aplicație instalată pe acel dispozitiv, în stilul în care știe el să lucreze?

Ar merita totuși o încercare de conectare la Webgest de pe browserul lui.
  •  

bogdy

De port aveam nevoie pentru aplicatii/solutii in care serverul de aplicatie e gazduit cine stie pe unde iar casa fiind locala cumva trebuie sa ajunga serverul tomcat la casa. O voi pune si in practica dupa ce termin cu renovarea lab-ului.


Cat despre cititor atasez un link http://www.intermec.com/products/cmptrcn3/ direct de la producator. Ar fi o varianta pe principiul client/server, mai exact client pe WinCE si aplicatie server care sa comunice cu db-ul pentru persistenta datelor.

Referitor la pagina dedicata structura e extrem de simpla:un camp text pentru codul de bare si un buton de submit. Iar ca raspuns "denumire articol, explicatie, stoc existent etc." adaptabil in functie de cerere. Practic ma gandesc la un php cu un fisier separat in care sa se seteze informatiile returnate.
  •  

cios

Citat din: bogdy din August 22, 2016, 07:02:50 PM
Referitor la pagina dedicata structura e extrem de simpla:un camp text pentru codul de bare si un buton de submit. Iar ca raspuns "denumire articol, explicatie, stoc existent etc." adaptabil in functie de cerere. Practic ma gandesc la un php cu un fisier separat in care sa se seteze informatiile returnate.

Și unde să stea acel php? În cititor?
  •  

bogdy

  •  

cios


Pe server, unde e Webgest, nu-i mare lucru să se adauge acea pagină dedicată, folsind aceeași tehnologie, fără a mai complica cu php și alte cele. Dar ce se pune pe client? E o pagină sau o aplicație dedicată, cu ce tehnologie e construită și cum se instalează?
  •  

bogdy

Pe client nu se instaleaza nimic. Se foloseste browserul integrat, care e din pacate "Internet Explorer". Sper sa reusesc sa fac cateva teste zilele astea.
  •