Emitere factura servicii

Creat de bogdy, Ianuarie 16, 2016, 12:27:19 AM

« precedentul - următorul »

bogdy

am mai gasit ceva, sau poate functioneaza bine dar, la facturile de servicii emise cota TVA apare ok pe formular dar la adaugare articol valoric cota TVA sta pe 0. E normal ?
  •  

vios

Citatla facturile de servicii emise cota TVA apare ok pe formular dar la adaugare articol valoric cota TVA sta pe 0. E normal ?
Nu e normal.
     Am observat si eu aceasta problema, insa poti finaliza factura , schimbi TVA-ul pe 20% din lista derulanta de TVA
si inregistrarile sunt efectuate corect.
     O problema  asemanatoare apare acum si la receptii de la ultima versiune 610, inaite se tinea cont de ultima valoare de TVA
utilizata la receptia anterioara, acum daca faci o receptie cu TVA 9% si vrei sa faci urmatoarea de la acelasi furnizor
iti pune TVA de 20%  la ceea ce nu e normal.
  •  

bogdy

Am vazut ca se poate selecta manual dar nu stiam daca e normal sau nu sa selectezi manual tva-ul. Mi s-a parut ca nu. Se vor rezolva ele si astea


Numai bine
  •  

elis

#3
Un mic bug la articolul valoric din factură! Rezolvarea apare în versiunea următoare.
  •  

cios

Citat din: vios din Ianuarie 16, 2016, 04:26:24 PM
Citat
     O problema  asemanatoare apare acum si la receptii de la ultima versiune 610, inaite se tinea cont de ultima valoare de TVA
utilizata la receptia anterioara, acum daca faci o receptie cu TVA 9% si vrei sa faci urmatoarea de la acelasi furnizor
iti pune TVA de 20%  la ceea ce nu e normal.

Aici sunt mulți factori de care să se țină cont la precompletarea (sugerarea) procentului de tva, și-i greu de împăcat toate cazurile și toate gusturile.

Ar putea fi o soluție mai bună, care să acopere o parte cât mai mare din cazuri, să se selecteze procentul tva de la nivel de produs în funcție de grupa din care face parte catalogul respectiv?  Și asta doar când bifa de la TVA-ul general din formular nu este pusă, altfel se va forța automat cel ales acolo. Asta ar rezolva mai bine și dinamic cazurile când pe aceeași recepție (factură primită) sunt articole cu mai multe procente de tva.
  •  

vios

#5
Citatsă se selecteze procentul tva de la nivel de produs în funcție de grupa din care face parte catalogul respectiv?
Și asta doar când bifa de la TVA-ul general din formular nu este pusă, altfel se va forța automat cel ales acolo .
Si eu zic ca aceasta ar fi solutia cea mai acoperitoare in cele mai multe situatii.
  •  

elis

S-a implementat pentru următoarea versiune!
  •