Main Menu

Instalare

Creat de Andrei, Octombrie 19, 2008, 12:18:13 PM

« precedentul - următorul »

cios

Hai să încercăm acum să-l facem să meargă și la... tata! Adică unde-l pune implicit sistemul, că ar fi mai comod pentru multă lume. Pe Fedora funcționează așa, pe multe calculatoare. Sigur se poate și pe Ubuntu. Deocamdată să vedem cu calea absolută, și-apoi și cu cea relativă, generică.

  •  

Velucu

Am postat inaintea ultimului post pus de dumneavoastra cu catalina proprietati, calea absoluta.
  •  

cios

Am încercat încă o variantă care merge pe Ubuntu/Kiwi, cu cale relativă. Linia din catalina.properties:

shared.loader=${catalina.base}/shared/lib/wglib,${catalina.base}/shared/lib/wglib/*.jar,${catalina.home}/webapps/ReportEngine/lib,${catalina.home}/webapps/ReportEngine/lib/*.jar

iar directorul wglib, cu jar-urile pentru Webgest, se pune în /var/lib/tomcat6/shared/lib/ . (Directorul /lib trebuie creat.)

Încercați...
  •  

Velucu

  •  

Velucu

Nu merge, aceiasi eroare. Asta e, cred ca ati epuizat toate variantele. As mai instala inca odata SO si as merge pe varianta cealalta.
  •  

Velucu

Daca nu va suparati, ce versiune de Kiwi folositi ca sa incerc si eu?
  •  

cios

CitatDaca nu va suparati, ce versiune de Kiwi folositi ca sa incerc si eu?

Kiwi 10.08, care de fapt este Ubuntu 10.04 TLS  (lucid), așa-l raportează și system monitor.

Nu trebuie să-ți pui mereu problema reinstalărilor, de SO, de Tomcat... Aplicația sigur va funcționa pe ceea ce ai. Problema la care ai ajuns acum e doar de a localiza librăriile necesare, încât să fie accesibile aplicației de sub Tomcat.

Există oricând și varianta folosirii unui Tomcat separat, instalat în /home sau /opt, de unde nu mai sunt astfel de probleme de acces la librării, ele punându-se direct acolo unde e instalat, în lib-ul lui Tomcat. Așa cum încercăm acum, folosind serviciul din sistem, această locație este diferită de la o distribuție la alta.

Poți încerca între timp și varianta instalării separate... Dar mai insistâm și pe calea începută. Posibil să fie doar o mică chichiță. Mai încercăm astăzi și alte variante, pe sistemul nostru. Ar fi bine să ne trimiți un screenshot cu un nautilus (file browser) din care să vedem calea și conținutul lui wglib, pus în /var/lib/tomcat6/shared/lib/ .
  •  

Velucu

/home/velucu/Desktop/Captură-ecran.png

si acestea sunt jarurile extrase

/home/velucu/Desktop/Captură-ecran-1.png

Acum nu steu daca sau atasat scrinsshot-urile.
  •  

Velucu

Mai incerc ca nu a reusit cu copy, pasteb  :) .
  •  

Velucu



Poate reusesc de data asta.

  •  

Velucu

Am facut scrensshot-urile dar nu stiu sa le pun pe forum.


  •  

cios

Cum încerci? Ai deschis "Additional Options..." și "Attach" ? Poți să ne trimiți și pe mail.
  •  

Velucu

astea sunt jarurile extrase.
  •  

Velucu

  •  

Velucu

Ma scuzati! Nu am stiut sum sa atasez pozele.
  •