Main Menu

preview data

Creat de bogdy, Octombrie 31, 2013, 10:09:12 PM

« precedentul - următorul »

bogdy

Buna, nu stiu daca am dat chiar corect numele la topic dar o sa detaliez problema.

Am observat ca la "Bon Transfer intre gestiuni" si "Bon Consum" in momentul in care stau cu cursorul pe articol, fereastra de detalii se blocheaza in "loading data... please wait". Acest fenomen se pare ca apare doar in cazul receptiilor din initializare stoc si la cele facute pe baza de aviz. La cele cu factura functioneaza ok.


Multumesc....
  •  

elis

Blocarea ferestrei de detalii exista pentru stocurile provenite din recepții de inițializare stoc. S-a corectat și va apare în următoarea versiune de Webgest. În schimb pentru stocurile provenite din recepții pe bază de aviz nu am putut simula fenomenul (detaliile apar corect). Mai verifică acest din urmă caz, pentru a lămuri lucrurile.
  •  

bogdy

am creat inca o firma de test si intradevar functioneaza normal la avize. N-am idee ce s-a intamplat exact acolo. Voi studia situatia in continuare sa vad daca se manifesta. Voi fi mai atent si la detalii la momentul respectiv.
  •  

bogdy

Buna, am decis sa continui pe acest topic dat fiind faptul ca e vorba din nou despre serii. Se poate introduce in formularul de Factura/Aviz si cautare dupa serie ? ca tot era vorba pe undeva prin forum ca va avea si acesta parte de o cosmetizare. Si da aici apare si problema dublarii de serie dar in momentul de fatza cand ai 30 de produse pe acelasi catalog si cauti exact seria e destul de greu. Nu insist la cautare dupa serie neaparat in loc de cod de bare, dar dupa selectia catalogului mai activam un field in formular, amplasat sub field-ul catalog care sa fie enable doar in cazul in care exista serie.

Si daca tot vorbeam de serii se poate afisa undeva id-ul pe care se face urmarirea produsului pentru a putea fi folosit pe post de serie la articolele care nu au serie din fabrica?


In speranta ca nu am batut campii in ultimul hal si ca va pricepe cineva ce am incercat sa spun aici...
  •  

cios

Când se va reface formularul de facturare o să ținem cont de ideea de a căuta/afișa și seria.

Legătura Serie - ID e de analizat, dacă merită completat câmpul serie automat la facturare. Urmărirea unui produs după ID-ul de la intrare (acel număr de buletin -nrbi- cum l-am numit noi) este o cerință de care chiar ne-am lovit în ultima vreme. Deja am început să o implementăm la fișa de magazie și în unele documente, ca vizualizare sub formă de tool-tip pe denumire articol.
  •