Main Menu

Inventariere

Creat de vios, Ianuarie 04, 2009, 08:01:24 PM

« precedentul - următorul »

vios

    Odata cu inceputul noului an si din experienta inventarului de sfarsit de an am descoperit noi probleme aparute in timpul anului trecut, ne fiind sesizate pana acum si as veni cu noi propuneri legate de inventar daca tot suntem la acest capitol:
       - Exista pozitii cu articole in care cantitatea scriptica apare cu minus (ex:-50) daca pun 0 sunt atentionat : 
( Cantitatea nu poate fi mai mare decat cea existenta ! ) , in aceste situatii cu minus care au aparut din gresala ne fiind utilizata posibilitatea de stornare a articolului respectiv, sa fie permis aducerea la zero.
       - Odata cu selectarea cantitati faptice sa fie selectata toata linia cu artiolul respectiv, precum si la plimbarea mousului pentru o urmarire mai eficienta in pagina.
       - Dupa prima trecere peste listele de inventariere si salvare partiala apar multe articole cu cantitate faptica  
( 0 ) , sa existe posibilitatea vizualizari listei de inventariere fara articolele cu  ( 0 ) la cantitatea faptica si posibilitatea de revenire si modificare daca este nevoie inainte de salvarea finala. (este nevoie de aceasta facilitate pentru ca din experienta daca exista 5000 de pozitii ,dupa prima trecere poate sa ramina doar jumatate iar continuarea si finalizarea va vi mult mai usor se parcurs.)
       - Inainte de salvarea finala sa se creeze o  modalitate de cautare a articolelor care apar de 2 sau 3 ori cu aceeasi denumire indiferent de pret, cantitate si care au cantitatea faptica diferita de zero.( apar multe dubluri chiar dupa mai multe treceri, ar fi foarte utila aceasta posibilitate)
       - Articolele care au fost stornate in timpul anului ramin in lista de inventar si dupa salvare desi au valoare zero.
       - Dupa finalizarea inventarului apar diferente intre :
            Total valoare inventar final  ( Cel corect) si
            Total valoare inventar final inchis ( este mai mare)
            Total valoare inventar final redeschis din baza de date ( si mai mare) , aceastea valoare trebuie sa fie aceeasi.
                  ~ La multi ani ! ~ Sanatate si multe impliniri in Noul An - 2009 ! ~
  •  

cios


  Scoaterea pozitiilor cu cantitati negative se poate face in mod negrupat si probabil tot de acolo provin si diferentele la totaluri .

  Problemele de forma (colorare) vor fi rezolvate in urmatoarea versiune, pe care o lasam pe mai incolo, daca se poate definitiva inventarul si fara !

  Un An Nou Fericit !
  •  

vios

#2
   Da, dupa inceperea unui inventar in mod negrupat a fost posibila scoaterea pozitiilor cu cantitati negative.
Iar dupa inceperea unui nou inventar in mod grupat si salvarea lui in forma finala nu au mai aparut diferente
intre: - Total valoare inventar final  ;Total valoare inventar final inchis ;Total valoare inventar final redeschis din baza de date si Total valoare inventar din formularul tiparit.
   Insa cred ca ar trebui insistat un pic si pe celelalte puncte.
  •  

vios

#3
     La efectua inventarul de sfarsit de an, am incercat in prima faza o inventariere in mod ne grupat dupa care am facut inchiderea si salvare a inventarului in format XML
     La incercarea de a redeschide inventarul din aplicatie ( Miscari interne/.../inventare inchise) a fisierul XML salvat in wbgest/liste/(data)inventar.xml  exista posibilitatea de deschidere view html care da erooare si print detailat , print amanuntul , aici cred ca ar fi bine ca inainte de tiparire sa poti vizualiza inventarul inainte de a fi tiparit.

- Revin cu unele precizari pe care le-am facut la incepurul anului 2009, unele au fost rezolvate total sau partial insa eu insist pe urmatoarele :

        Odata cu selectarea cantitati faptice sa fie selectata toata linia cu artiolul respectiv, precum si la plimbarea mousului pentru o urmarire mai eficienta in pagina.
(aici sa facut colorarea liniei doar la clik cu mausul in campul cantitati faptice)

      Dupa prima trecere peste listele de inventariere si salvare partiala apar multe articole cu cantitate faptica ( 0 ) , sa existe posibilitatea vizualizari listei de inventariere fara articolele cu ( 0 ) la cantitatea faptica si posibilitatea de revenire si modificare daca este nevoie inainte de salvarea finala. (este nevoie de aceasta facilitate pentru ca din experienta daca exista 5000 de pozitii ,dupa prima trecere poate sa ramina mai putin de  jumatate iar continuarea si finalizarea va fi mult mai usor de realizat.)
   - Inainte de salvarea finala sa se creeze o modalitate de cautare a articolelor care apar de 2 sau 3 ori cu aceeasi denumire indiferent de pret, cantitate si care au cantitatea faptica diferita de zero.( apar multe dubluri chiar dupa mai multe treceri, ar fi foarte utila aceasta posibilitate)

                        ~ La multi ani ! ~ Sanatate si multe impliniri in Noul An - 2010 ! ~
  •  

cios

Citat din: vios din Decembrie 28, 2009, 09:27:42 PM
     La efectua inventarul de sfarsit de an, am incercat in prima faza o inventariere in mod ne grupat dupa care am facut inchiderea si salvare a inventarului in format XML
     La incercarea de a redeschide inventarul din aplicatie ( Miscari interne/.../inventare inchise) a fisierul XML salvat in wbgest/liste/(data)inventar.xml  exista posibilitatea de deschidere view html care da erooare si print detailat , print amanuntul , aici cred ca ar fi bine ca inainte de tiparire sa poti vizualiza inventarul inainte de a fi tiparit.

- Revin cu unele precizari pe care le-am facut la incepurul anului 2009, unele au fost rezolvate total sau partial insa eu insist pe urmatoarele :

        Odata cu selectarea cantitati faptice sa fie selectata toata linia cu artiolul respectiv, precum si la plimbarea mousului pentru o urmarire mai eficienta in pagina.
(aici sa facut colorarea liniei doar la clik cu mausul in campul cantitati faptice)

Rezolvate în vers. 3.2.1, pusă astăzi.

CitatDupa prima trecere peste listele de inventariere si salvare partiala apar multe articole cu cantitate faptica ( 0 ) , sa existe posibilitatea vizualizari listei de inventariere fara articolele cu ( 0 ) la cantitatea faptica si posibilitatea de revenire si modificare daca este nevoie inainte de salvarea finala. (este nevoie de aceasta facilitate pentru ca din experienta daca exista 5000 de pozitii ,dupa prima trecere poate sa ramina mai putin de  jumatate iar continuarea si finalizarea va fi mult mai usor de realizat.)
   - Inainte de salvarea finala sa se creeze o modalitate de cautare a articolelor care apar de 2 sau 3 ori cu aceeasi denumire indiferent de pret, cantitate si care au cantitatea faptica diferita de zero.( apar multe dubluri chiar dupa mai multe treceri, ar fi foarte utila aceasta posibilitate)

La partea asta n-am scimbat nimic, deocamdată. Poate o să se refacă întregul stil de inventariere ...

 
Citat~ La multi ani ! ~ Sanatate si multe impliniri in Noul An - 2010 ! ~

Mulțumim, la fel vă dorim, tuturor !
  •  

vios

    Tiparirea listelor de invrntar prin deschidere din formatul xml, din inventare inchise se pot face doar pe imprimanta matriciala in format txt.
    Ar trebui sa existe posibilitatea de deschidere si salvare in format pdf pentru tiparirea pe imprimante grafice,  cu posibilitatea de tiparire a oricarei pagini din listele de inventar.
  •  

elis

Pentru inventarul salvat in format xml, se poate face salvare pdf in format detaliat(toate pozitiile) sau simplificat (doar pozitiile ramase pe stoc), imediat dupa alegerea fis.xml . Tiparirea pdf (pe imprimanta grafica) se poate face  folosind pdf-ul salvat (sau direct din aplicatie , de la link-ul 'Vizualizare format detaliat', butonul de print.
  •  

vios

     In cazul in care vrei sa regularizezi valoarea stocul de marfa prin inventariere
la inchiderea de luna stocul se rescrie, nu ramine cel  obtinut in urma inventarieri.
  •  

cios

Nu cumva data inventarului generat este ulterioară lunii care se închide? De ex să închizi ianuarie și inventarul este cu data din februarie. Atunci e mai probabil să se întâmple.
  •  

vios

      La inventariere alegere "Parametrii afisare" nu se poate face alegerea pe Subgrupa,
in lista nu apar subgrupele.
     O alta sugestie ar fi in lista de inventar sa nu fie vizibil campul explicatii, numai  daca
este necesar acest lucru, sa existe  posibilitatea de alegere din parametri de inventariere.
  •  

elis

CitatLa inventariere alegere "Parametrii afisare" nu se poate face alegerea pe Subgrupa,
in lista nu apar subgrupele.

S-a corectat! Se întâmpla doar pe anumite browsere (firefox3). Pe firefox-ul ultim era OK și fără modificare!

CitatO alta sugestie ar fi in lista de inventar sa nu fie vizibil campul explicatii, numai  daca
este necesar acest lucru, sa existe  posibilitatea de alegere din parametri de inventariere.

S-a făcut!

  •  

vios

          Daca e sfarsit de an, trebuie si inventar, de aceea vin si eu cu o propunere de a adauga
la Listele de inventar  un camp cu codul de bare eventual cu bifa, dupa necesitate ca si la explicatii.
  •