Atribute si Caracteristici pentru produse

Creat de stefg27, August 13, 2013, 06:44:48 PM

« precedentul - următorul »

stefg27

O alta facilitate care incercam sa o gasesc la creerea produselor ( pe langa posibilitatea selectarii a mai mult de 2 ramuri - Grupa si Subgrupa ) este atasarea de " Atribute si Caracteristici". Adica:

1. In cazul unui tricou (de exemplu), fiecare marime (M,L,XL) are propriul cod EAN, dar codul intern este unul singur. El are atasat "atributul" marime cu valorile M, L sau XL. In felul asta, la o eventuala lista de preturi nu apar 3 produse diferite ci unul singur (cu explicatii de marime)
2. In cazul aceluiasi tricou (de mai sus), fiecare marime mai poate avea si culori diferite (Rosu, Albastru, etc...). Se poate folosi "atributul" culoare cu valorile Rosu, sau Albastru sau etc...
3. In cazul unui scaun auto pt copii, acelasi model poate fi cu ISOFIX sau fara. Aici se poate atasa "caracteristica" Sistem de prindere = ISOFIX.

Nu stiu daca exemplele au fost concludente si daca m-am facut inteles!
  •  

cios

Am înțeles utilitatea dar încă nu mi-i clar modul de implementare. Ar fi utilă o schemă a legăturilor/structurii la nivel de câmpuri și tabele din baza de date, sau un arbore xml.

Atribute și caracteristici trebuie să existe separat sau s-ar putea uni - tipul de sistem de prindere ar putea fi tot un atribut (sau caracteristică), la fel ca și culoarea sau mărimea? Actuala aplicație ce-o folosiți are toate aceste facilități? Există cumva chiar o standardizare a acestui tip de organizare a nomenclatoarelor de produse din domeniu?
  •  

stefg27

Actuala aplicatie de gestiune nu are aceste facilitati!! Este o aplicatie de gestiune relativ simpla, care a evoluat de la baze de date acces la MS sql, dar atat, fara pretentii de ERP. Aceste facilitati le-am identificat la implementarea site-lui de vanzari online pe platforma opensurce de la prestashop. Nu este singura platforma opensource care ofera aceste facilitati. (vezi si magento)

  •  

cios

Am înțeles. Acum se deschide alt capitol, interesant dar și vast. Am început și noi, de ceva vreme, tatonarea în vederea integrării Webgest cu aceste platforme de eCommerce, mai ales pentru a rezolva partea de contabilitate pentru cei care folosesc astfel de magazine online. Încă n-am ajuns la o concluzie, dacă e mai ușor de făcut legătura sau e mai bine de realizat de la zero și partea de "vitrină cu autoservire", așa cum aveam în plan încă de la început.

Dacă ai o experiență curentă cu așa ceva, te rog să ne împărtășești păreri pro și contra, avantaje și dezavantaje. O organizare a categoriilor pe mai multe nivele, și prinderea acelor atribute/caracteristici la nomenclatoare, ar fi bine de implementat și în Webgest. Dar trebuie ținut cont de mai mulți factori, pentru a acoperi corect cât mai multe domenii de activitate. Magento are o posibilitate interesantă, de a defini dinamic oricâte nivele de categorii, dar care ridică și probleme tehnice mai complicate.
 
  •