Printare documente

Creat de stefg27, August 12, 2013, 07:50:12 PM

« precedentul - următorul »

stefg27

De cateva zile ma chinui cu printarea documentelor (receptii, facturi, chitante, etc...).
De ce ma chinui? Am instalat webgest pe un vps ( cu Debian 7.0) si am observat cu surprindere ca nu pot selecta nicio imprimanta pentru tiparirea documentelor!

Momentul a coincis si cu reinstalarea sistemului la birou (Ubuntu 13.04) si initial am crezut ca nu functioneaza din cauza ca nu aveam setata nicio imprimanta (logic !!). Am instalat o imprimanta din retea si surpriza...nu o pot selecta in nici un meniu de tiparire documente. Am incercat si de pe calc care avea atasata imprimanta ( cu Win 7) si nici de acolo nu am putut selecta imprimanta. Am incercat si de pe serverul de demo si nici acolo nu functioneaza. Singura modalitate de a putea printa documentele, a fost instalarea locala a serverului (webgest).

Concluzia...nu se poate printa de la distanta, avand webgest-ul instalat pe un vps? Sau ce setari trebuie facute pentru a se putea permite selectia imprimantei locale?

  •  

vios

Saptamana trecuta am avut si eu ceva probleme asemanatoare dar pe Fedora 19, verifica la
http://localhost:631 Administration daca apare imprimanta si daca este sheruita
Show printers shared by other systems
Share printers connected to this system
Allow printing from the Internet
trebuie sa fie bifate.
Incearca sa printezi cu firewall-ul oprit daca merge tiparirea din aplicatie (apare imprimanta )
adauga portul 631 in firewall.
La mine era problema din firewall, aveam 3 imprimante 2 de retea cu IP care functionau si una
pe USB pe un pc client si aceasta nu functiona  doar cu firewall-ul oprit.
  •  

stefg27

Nu am firewall activat pe calculatoare (doar pe router). In varianta de retea locala, functioneaza printarea. Eu incercam " over the www ". De exemplu, daca te conectezi la Demo on-line https://webgest.intelx.ro:8443/webgest/ poti printa documente? Eu asta incerc sa rezolv!
  •  

cios

Citat din: stefg27 din August 12, 2013, 11:55:28 PM
De exemplu, daca te conectezi la Demo on-line https://webgest.intelx.ro:8443/webgest/ poti printa documente?

Nu, aiasta nu se poate! Deocamdată.

E o problemă de principiu a aplicațiilor " over the www " . Nu au cum și nu e voie să fie "văzute" imprimantele - ca și orice alte resurse - de pe sistemul local. În lista de imprimante disponibile la printarea din Webgest sunt afișate doar imprimantele legate la server (calculatorul pe care rulează Tomcat) sau accesibile din rețeaua la care acesta e legat.

Soluția este, pe moment, deschiderea documentelor local cu un program de vizualizare și tipărirea de acolo. Asta în situația de urgență când ești la un client (pentru service) și vrei să-i faci pe loc factura.

Există desigur și soluții pentru a accesa imprimantele disponibile pe calculatorul client, dar pentru asta trebuie realizată comunicarea între cele două. Dacă deja e important acum, o vom putea rezolva adăugând codul respectiv în webgest_local. Dar asta înseamnă că trebuie instalat și acesta pe calculatorul client - dar nu pe-al clientului!
  •  

stefg27

Situatia existenta la din ce in ce mai multe firme este urmatoarea:
- un server central ( care poate fi in locatia firmei - HQ, sau un VPS inchiriat - in RO sau alta locatie din EU)
- un depozit central
- 1, 2 sau mai multe puncte de lucru (in acelasi oras sau orase diferite)

In fiecare din aceste locatii se receptioneaza facturi, deci trebuie printate NIR-uri si alte documente.

Care ar fi solutia ca depozitul si punctele de lucru sa printeze aceste documente? ( totul se petrece " over the www" :D)
  •  

cios

Așa este, în plus vine tot mai tare moda cloud-ului. Sunt și acum firme care folosesc Webgest din mai multe puncte de lucru însă nu s-au plâns - încă - de această problemă. Probabil s-au obișnuit cu salvarea local și de acolo tipărirea!

Notăm și aceasta pe lista de priorități (și așa s-au adunat multe în perioada mai inactivă din ultima lună), sperăm să-i vină rândul cât mai repede. Vom vedea cum se poate realiza, posibil să caute din prima și imprimantele de pe server și cele locale, sau cu căutări alternative, sau în funcție de setări în variabile globale...

Din punctul vostru de vedere n-ar fi mai urgentă preluarea automată a facturilor la recepție?
  •  

stefg27

Asa este, e mai putin importanta printarea documentelor decat posibilitatea de a importa automat produse in catalog si preluarea automata a facturilor dintr-un format oarecare (txt, csv, xml, etc...)

Ar mai fi o prioritate, dar o sa creez un topic separat ( pentru a nu amesteca printarea documentelor cu altceva)
  •