Main Menu

Rapoarte

Creat de stefg27, August 11, 2013, 01:01:49 PM

« precedentul - următorul »

stefg27

La partea de rapoarte am observat ca raportul de TOP (vanzari sau cumparari) nu afiseaza date corect! Singurele rapoarte care calculeaza corect sumele sunt cele de top cumparari/vanzari pe furnizor/client. Restul rapoartelor (selectie pe grupa, subgrupa sau articol)....arata niste sume incredibile.

Este o greseala de programare sau am facut eu ceva setari gresite?
  •  

cios

Probabil e o greșeală la ceva calcule. Mulțumim de sesizare, o să verificăm.
  •  

vios

Cateva sesizari aparute la versiunea 5.0.2

1. La jurnalele de cumparari si vanzari codul fiscal apare trunchiat cu o cifra in jurnalele
tiparite din pdf, iar in jurnalul de vanzari fara tva la incasare nici nu se
incarca date, doar capul de tabel, restu jurnalelor sun ok.

2. Daca la Clienti/Listare-editare/Facturi se alege o gestiune pentru listare facturi
si se printeaza o factura iar apoi se da revenire Lista documente totul e ok, insa
daca faci corectie la o factura / salvare document / revenire Lista documente
nu mai aduce doar lista de la gestiunea selectata, aduce lista de la toate gestiunile,
deci nu mai tine cont de selectie dupa corectie.

3. Sunt situatii in care ai doua facturi de la acelasi furnizor
una normala (+) si alta de storno (-) pe aceeasi valoare soldul fiind (0)
ar trebui gasit o salutie prin care sa se elimine din lista de facturi neplatite.

4. Facturare - la alegere client, mai ales la persoane fizice sunt situatii in care
au acelasi nume si prenume si nu stii pe care sa-l alegi, diferentierea ar fi prin
localitare, si cred ca ar fi de folos un tooltip cu localitatea.
  •  

elis

1. Am tot testat jurnalele de vânzări/cumpărări, dar nu am obținut trunchiere de CUI/CNP. Câte cifre au valorile care se trunchiază?
Citatin jurnalul de vanzari fara tva la incasare nici nu se
incarca date, doar capul de tabel
Asta voi verifica mai în amănunt (pe datele noastre e OK).

2. și 4. Se vor face într-o versiune viitoare.

3. Facturile nu se anulează/compensează automat. Din registrul de casă  se poate 'scăpa' de ele bifându-le împreună cu o altă încasare de la partenerul respectiv ( având valori indentice nu vor afecta suma de încasat).
  •  

vios

#4
Citat1. Am tot testat jurnalele de vânzări/cumpărări, dar nu am obținut trunchiere de CUI/CNP. Câte cifre au valorile care se trunchiază?
Trunchierea se face pe formularu tiparit, apre RO si 7cifre in loc de 8.

Citat3. Facturile nu se anulează/compensează automat. Din registrul de casă  se poate 'scăpa' de ele bifându-le împreună cu o altă încasare de la partenerul respectiv ( având valori indentice nu vor afecta suma de încasat).
Da stiu asta insa daca nu mai ai alta incasare ulterioara, daca se rezilieaza contractul si ramane una cu plus si una cu minus la aceeasi valoare, cum cum scap de ele, si sunt foarte multe situatii de genul acesta.
  •  

elis

CitatTrunchierea se face pe formularu tiparit, apre RO si 7cifre in loc de 8.
Ai făcut teste pe mai multe sisteme/firme și se comportă la fel? Trunchierea o vezi și la vizualizare PDF ?

CitatDa stiu asta insa daca nu mai ai alta incasare ulterioara, daca se rezilieaza contractul si ramane una cu plus si una cu minus la aceeasi valoare, cum cum scap de ele, si sunt foarte multe situatii de genul acesta.

În acest caz poți folosi 'Echivalare' ca și fel act la incasarea prin registrul de casă.
  •  

vios

CitatTrunchierea o vezi și la vizualizare PDF ?
La vizualizare PDF este OK, doar pe hartia tiparira este trunchiat.
  •