Receptie furnizori

Creat de contabil23, Mai 27, 2013, 12:56:41 PM

« precedentul - următorul »

contabil23

Mi-am instalat de curand programul Webgest si pare a fi ceva diferit si complex de ceea ce am avut pana acum.Un singur lucru nu am reusit sa inteleg desi am citit aproape tot forumul acesta. Cum sa fac receptie la o gestiune amanunt. Trebuie sa fac receptie valorica nu stoc. Dar cand aleg de jos valoric nu pot edita pret vanzare, adaos, etc. Va rog daca poate cineva sa imi explice un pic mai detaliat ca sa intelg.Adica as vrea ceva de genul: nir.pdf
Va multumesc anticipat !
  •  

cios

Ce articole sunt pe factura/avizul pentru care se face recepția? Sunt produse ce vor intra ca marfă în gestiune?

Dacă da, ele trebuie să fie recepționate musai ca articole de stoc, și nu valoric. Tipul valoric se folosește pentru alte articole decât marfă, de ex. cheltuieli de transport, penalizări sau tot felul de servicii facturate de furnizor împreună cu marfa.

E important ca gestiunea pe care se face recepția să fie creată de tip amănunt iar prețul de vânzare, care va intra și în raportul de gestiune, va fi "Pucalctva".

Succes, și dacă n-am înțeles bine problema, reveniți.
  •  

elis

Nu am reușit să deschid fișierul nir.pdf. Se poate adăuga ca și atașament de la link-ul
CitatAttachments and other options
  •