Factura catre un client persoana fizica din UE

Creat de moldovan.l, Martie 19, 2023, 11:48:55 PM

« precedentul - următorul »

moldovan.l

Buna ziua,

doresc sa fac o factura catre o persoana fizica din Italia.

M-am uitat in Administrare -> Monede -> Listare si am activ astfel: EUR, RON, USD

M-am dus la Clienti -> Facturi -> Stoc si apoi "+" pt adaugarea datelor de identificare a clientului, la tara aleg Italia iar la Prefix implicit este "SC - Societate comerciala (cu CIF)"
Din acel tab incerc sa selectez orice alta optiune ... spre exemplu "IND - Persoana individuala cu CNP" dar selectia nu se schimba.

Printscreen atasat.

Ce nu fac bine ? sau cum se poate factura o persoana fizica din Italia ?

Multumesc anticipat.

Valentin.Nu poți vedea atașamentele din această secțiune.
  •  

moldovan.l

Buna ziua,

poate sa ofere cine un raspuns ?

Multumesc anticipat.

Valentin
  •  

cios

CitatDin acel tab incerc sa selectez orice alta optiune ... spre exemplu "IND - Persoana individuala cu CNP" dar selectia nu se schimba.

Cu ultima versiune (8.0) n-ar trebui să blocheze opțiunea pe SC. 
  •  

moldovan.l

Citat din: cios din Martie 29, 2023, 12:37:32 PM
CitatDin acel tab incerc sa selectez orice alta optiune ... spre exemplu "IND - Persoana individuala cu CNP" dar selectia nu se schimba.

Cu ultima versiune (8.0) n-ar trebui să blocheze opțiunea pe SC. 

Din pacate si dupa up-date mbx & webgest facut azi ... tot asa ... nu functioneaza.

Aleg Italia si tabul Prefix chiar daca se deschide si apar optiunile SC, IPL, etc ... selectia nu se poate face. Este blocat pe SC

Va rog verificati si dvs.

Multumesc.

Valentin.
  •  

cios

Sigur funcționează, am încercat acum și pe firma de test. Probabil lucrează încă din cache și trebuie curățat și reload-at pagina.
  •  

moldovan.l

Buna ziua,

Va rog frumos daca este posibil sa explicati cum anume se genereaza o factura in moneda euro.

1.    La "Clienți- Facturi - stoc  -- (FFE)" imi apare moneda : RON ... nu stiu de unde exacr trebuie sa schimb , cu toate ca la "Administrare- Monede – Listare" este EUR si este Activ – DA

2.    Cum spun la "Clienți- Facturi - stoc  -- (FFE)" nu apare ceva care sa ma lase sa schimb moneda in euro sau sa faca Diferenta intre un client din RO si unul din UE ... practic il factureaza tot in RON

Multumesc.

Valentin

  •  

cios

Citatnu apare ceva care sa ma lase sa schimb moneda in euro sau sa faca Diferenta intre un client din RO si unul din UE ... practic il factureaza tot in RON

Înregistrarea valorilor se face doar în lei. Sunt pregătite tot felul de posibilități legate de valută, dar nu toate sunt implementate încă, ci doar strict ce a fost nevoie.

Soluția la îndemână acum este ca valoarea de plată în valută să se scrie la "Alte explicații", calculată la cursul valutar corespunzător.
  •