Versiunea 8.7.0 / 1

Creat de cios, Ianuarie 05, 2023, 06:49:17 PM

« precedentul - următorul »

cios

Două versiuni lansate aproape deodată, datorită noutăților apărute în ultimul moment la trecerea în noul an. La prima, mai mult pentru partea de salarii, la a doua pentru e_Factura. La amândouă erau necesare modificări în mbx.
  •  
    Următorii utilizatori au mulțumit pentru acest post: dfreddie

dfreddie

Numai la mine Webroad nu mai funcționeză după update-ul 8.0/8.7.1?
Not too bad for a blind man ...
  •  

cios

Testat, funcționează.

Cum se comportă, apar ceva erori, în interfață sau în .../bxdata/.logs?
  •  

dfreddie

În interfață am doar:

EROARE read sessions: error--

Am atașat mbx.log.
Not too bad for a blind man ...
  •  

vios

#4
CitatNumai la mine Webroad nu mai funcționeză după update-ul 8.0/8.7.1?
La mine functioneaza webroad, cu ultima versiune de mbx-v3.5 din 05.01.2023, acum merge si eFactura din webgest v.8.7.1
Daca verifici in administrare mbx, conexiunea pe  webroad e creata ?
Cred ca stii, atunci cind incarci o versiune de mbx noua, trebuie sa faci undeploy
la toate aplicatiile instalate (webgest, websal, webroad) incarci mbx nou si pe urma
celelalte aplicatii .
  •  

cios

Și în log-uri asta spune, că au rămas funcții dublate din cauza faptului că nu s-a făcut corect undeploy/deploy. Refacerea în ordinea descrisă de @vios ar trebui să rezolve problema.
  •  

dfreddie

Da ... a trebuit sa dau jos toate aplicațiile, să restartez server-ul și apoi să fac deploy șncepând cu mbx. Mai făcusem ieri aceeași operație (mergea tot mai puțin webroad) dar fără să restartez serverul.

Acum e totul ok. Poate s-a întâmplat din cauza cache-ului din browser (Firefox care nu mai are posibilitatea de a configura cache-ul).

Mulțam' frumos!! ... și La mulți ani pentru cei ce sărbătoresc azi ziua numelui!!  :)
Not too bad for a blind man ...
  •  

moldovan.l

Buna ziua,

pentru casa de marcat ... estimativ cam pe cand se estimeaza un up-date pentru noul driver DxPrint , v1.0.16 ?
Intreb deoarece nu am vazut ceva pe acest subiect in legatura cu up-date la 8.7.0 / 1 ... dar sincer nici nu am testat ... poate s-a rezolvat dar s-a uitat sa se mentioneze ... :-)

Multumim anticipat.

Valentin.

  •  

cios

Nu s-a schimbat încă nimic în acest sens în aplicație. E o problemă la ultima versiune de driver și așteptăm o rezolvare de la producător (o anumită comandă către casa de marcat nu mai este activă). Dar se poate folosi în continuare versiunea anterioară de driver care funcționează fără probleme.
  •