Main Menu

Exercitiu

Creat de moldovan.l, Mai 31, 2021, 11:30:07 AM

« precedentul - următorul »

moldovan.l

Buna ziua,

am un exercitiu de facut pentru o societate de test, vin aici cu mai multe intrebari si multumesc anticipat pt ajutor.

Societatea isi incepe activitatea in 1 Ian 2021 si in lunile Ianuarie si Februarie este NEPLATITOARE de TVA ... devine platitoare de TVA incepand cu data de 1 Martie 2021.

La initializare cum procedam la "Platitor de TVA" ... Da sau Nu ... printsceen atasat.

Multumesc.

Valentin.
  •  

elis

La inițializare se pune NU la plătitor de TVA.
  •  

moldovan.l

ok, multumesc.

Si acum ceva asa pentru incepatori : cum operam inregistrarea de mai jos ?
Analiticele le-am facut si apar deja in planul contabil.

                                                              %                          =                         %                                          40,000
456.01 Decontări cu acționarii/asociații privind capitalul (A/P)      1011.01 Capital subscris nevărsat (P)                  12,000
456.02 Decontări cu acționarii/asociații privind capitalul (A/P)      1011.02 Capital subscris nevărsat (P)                  28,000

Multumesc
  •  

elis

Din Contabilitate/Situații finale/Registru jurnal se alege luna de operat și se merge pe `Adăugare manuală NC` (fiecare notă separat).
  •  

moldovan.l

OK, ... multumesc.

Va rog frumos puteti sa-ti explicati pe scurt "Tip NC" ... NCMAN, NCSALBASS etc de unde vin prescurtarile ? ... print screen mai jos.

Multumesc anticipat.

Vali
  •  

moldovan.l

La banca am adaugat 2 conturi analitice :

5121.01 Conturi la bănci în lei (A)   Cont capital
5121.02 Conturi la bănci în lei (A)   Cont curent

se vad in planul contabil, print sceen mai jos
  •  

moldovan.l

... dar la acte banca la Cont pot selecta doar 5121- ... nu ar trebui sa apara cele doua analitice, si sa pot selecta unul dintre cele 2 analitice ?

Print-sceen mai jos.

Multumesc anticipat pt raspuns.

Valentin.
  •  

moldovan.l

Intrebare in legatura cu partea de Imobilizari din Webgest:

la aportul la capital sub forma unei constructii :

212.01 Construcții (A)    =   456.02 Decontări cu acționarii/asociații privind capitalul (A/P)                  28,000

cum introducem ?
- > facem o nota contabila ... din Contabilitate -> Situatii finale -> Regsitru jurnal -> Adaugare manuala NC
                       SAU
- > introducem din tab-ul Imobilizari

... astfel incat mai departe sa putem face amortizarea, evidenta imobilizarilor etc ...

Multumesc anticipat.

Vali
  •  

elis

CitatVa rog frumos puteti sa-ti explicati pe scurt "Tip NC" ... NCMAN, NCSALBASS etc de unde vin prescurtarile ? ... print screen mai jos.

Explicațiile apar la mouseover pe fiecare opțiune din lista de tipuri note contabile. Cele care încep cu NCSAL se referă la salarii (unele nu se mai folosesc, dar apar pentru compatibilitate cu înregistrări mai vechi).

Legat de conturile noi de bancă, trebuie intrat la Administrare Date firmă/ Conturi bancă și adăugate conturile respective și aici cu detaliile aferente (IBAN, poziția de afișat pe factură).
Logat ca și admin, trebuie făcute apoi setările de permisiuni pentru operatorii aplicației din Administrare Operatori ( administratorul general de aplicație are implicit permisiuni).
După asta trebuie o relogare (chiar și pentru admin).
Acum ar trebui să se vadă noile conturi de bancă în modulul Casă-Bancă (idem și pentru conturile noi de casă, dacă e cazul).
  •  

vios

CitatVa rog frumos puteti sa-ti explicati pe scurt "Tip NC" ... NCMAN, NCSALBASS etc
NCMAN = Nota contabila adaugata manual
NCSALBASS etc = Nota contabila ce se refera la salarii
( daca veti adauga Note contabile generate din Websal veti observa ca sunt de tip NCSAL..... specific fiecarei inregistrare )
  •  

elis

Aportul de capital se înregistrează ca o notă contabilă manuală. Pentru amortizare va trebui adăugat și în modulul imobilizări, cu detaliile aferente.
  •  

moldovan.l

Citat din: elis din Mai 31, 2021, 05:00:05 PM
Aportul de capital se înregistrează ca o notă contabilă manuală. Pentru amortizare va trebui adăugat și în modulul imobilizări, cu detaliile aferente.

Buna ziua,
- am rezolvat cu conturile la banca ... este ok
- bun acum legat de imobilizarea adusa ca aport la capitalul social, am facut nota contabila manual. Acum din tabul Imobilizari ... adaug de la "Preluare initiala" ? Cand ma duc la "Preluare initiala" imi apare un mesaj de avetizare ca inregistrarea nu se va face si in contabilitate. Dau ok, dar apoi ma arunca inapoi in meniul de Imobilizari. Print screen atasat.

Trebuie procedat altcumva ?

Multumesc pentru sprijin.

Valentin.
  •  

elis

Probabil nu există  definită gestiune de tip Imobilizări, care se foloseste la recepție/preluare inițială. În modulul de Imobilizări, în dreapta sus, există un buton de ajutor cu indicații detaliate.
  •  

moldovan.l

Buna ziua,

scuze pentru valul de intrebari ...  ;D

La constituire societatii din ceea ce imi aduc aminte banii depusi la banca sunt transferati intr-un cont provizoriu urmand ca apoi banca sa aloce firmei un cont curent.
Am inregistrat acest lucru conform extraselor bancare prin intermediul "581. Viramente interne (A/P)"

581. Viramente interne (A/P)    =   5121.01 Conturi la bănci în lei (A)                  12,000
                        
5121.02 Conturi la bănci în lei (A)    =   581. Viramente interne (A/P)                  12,000

Acum in Webgest ar fi ok sa evidentiez acest lucru la "Extras de cont bancar" prin intermediul a doua operatiuni:

1. Prima de plata din contul temporar (Alte plati) ... print screen ma jos.
2. A doua de incasare ... si astfel banii sa ajunga in 5121.02 Conturi la bănci în lei (A) ... contul curent de la banca.

Multumesc pentru feedback.

Valemtin.

Analiticile le-am definit astfel :

5121.01 Conturi la bănci în lei (A)   Cont capital
5121.02 Conturi la bănci în lei (A)   Cont curent
  •  

moldovan.l

Sunt logat in societate cu Admin.

M-am dus la ADMINISTRARE -> Alte date -> Gestiuni -> Adauga gestiune

Nu pot selecta Admin-ul ca si gestionar asemanator cu Gestiune 1 Marfa si Gestiune servicii ? ... nu pot trece daca este null ... print sceen mai jos.

Putin ajutor  ;D

Multumesc.

  •