ECR_Programare

Creat de vios, Octombrie 30, 2008, 12:57:54 PM

« precedentul - următorul »

vios

       As dori sa modific lista PLU dar nu mai stiu exact cum am procedat la prima conectare a
casei  de marcat la webgest -  ECR ?
- trebuie stearsa lista actuala si sa creez o noua lista ?
- sau pur si simplu modifici lista actuala de PLU prin adaugarea altor PLU noi in db si apoi dai
(Programeaza PLU in ECR) din modulul ECR/Admin PLU.
- aceste modificari cred ca ar trebui facute numai la sfarsit de luna dupa scoaterea rapoartelor Z
pe DEP si PLU pentru a nu afecta inregistrarile pe luna curenta ?
      O alta problema legata de ECR :
- Daca deschid modulul ECR/Admin-ECR si apoi Citire PLU din ECR imi apar doar plimele 10 PLU din DPT1 in lista desi eu am 17PLU pe DPT1 ;14PLU pe DPT2;1PLU pe DPT3;1PLU pe DPT4, iar acum vreau sa sterg 1PLU pe DPT1 pe care nu exista inregistrari si da adaug 2PLU pe DPT3.
  •  

cios


  Se poate modifica lista si salva in ECR . Eventual verificata cu lista PLU obtinuta direct de la casa . Din pacate la citirea listei din aplicatie a ramas o limitare la 10 ! Acum am schimbat la 50, valabil de la versiunea urmatoare, care speram sa fie maine seara !

  Daca e urgent, poti face fara sa mai astepti, doar verificand cum am zis mai sus . Bineinteles la inceput de luna, dupa ce s-au scos rapoartele Z pe PLU si DPT !

  Lista de departamente nu se modifica ?
 
  •  

vios

-Nu e urgent, abia in prima zi din luna urmatoare o sa modific dupa ce scot raportul Z pe PLU si DPT
-Lista pe departamente nu se modifica .
  •  

vios

#3
        O alta problema ar fi odata cu trecerea la cota de TVA 24% reprogramarea caselor de marcat in ceea ce priveste cota de TVA , se poate face modificarea foarte usor conform instructiunilor din manual prin modificarea cotei existente de 19 %  la cota TVA 24% , insa nu stiu daca nu afecteaza memoria fiscala in ceea ce priveste vanzarile anterioare, sau trebuie creata o noua cota de TVA 24% in paralel cu ceea de 19%.
       Referitor la folosirea ECR din Webgest este suficient modificarea cotei de 24% direct din casa de marcat sau mai trebuie modificat si cotele din ECR/AdministrareDepartamente, unde acum in lista de departamente apare cota de 19% precum si rulare Salvare departament in db si Programare departament in ECR dupa modificarea cotelor din 19% in 24%.
  •  

cios

Cred că cel mai bine ar fi să se modifice pe casă vechea cotă de 19 în 24. În Webgest, la administrare procente tva, la explicația celui nou ales (24%) se pune numărul existent la cel vechi (19%) - probabil 1 - iar dela explicația acestuia se schimbă pe altceva (orice, dacă nu va mai fi folosit).
  •  

vios

#5
     Administrare/VariabileGlobale -  GrupareECR  este pe Y  iar afisarea in registru casa este Negrupat perecum si  la tiparire tot negrupat – nu stiu de la ce versiune nu mai ia in seama aceasta variabila globala insa stiu ca inainte era inregula si aceasta setare.
     Eu zic, ca ar fi bine chiar daca Variabila Globala -  GrupareECR  este pe Y  -  in registur casa sa apara ne grupat, doar la tiparite sa fie grupat, daca ai 1000 de bonuri pe vanzare online registrul tiparit va fi pe cateva pagini la tiparire.
     Gruparea va trebui facuta pe conturi : Marfuri (707) ,servicii (704) etc.
  •