Data facturii pe receptie

Creat de xcux, Decembrie 28, 2010, 04:51:26 AM

« precedentul - următorul »

xcux

De obicei fac receptiile in mare viteza ca sa emit imediat facturi sa vand marfa receptionata si mi se intampla foarte des sa ma trezesc ca data facturii mi s-a salvat aceeasi cu data receptiei, practic nu am fost atent si nu am setat corect data facturii. Cum de obicei vand marfa imediat, cand fac verificari si tiparesc receptiile(de obicei la sfarsit de luna) nu mai pot corecta si imi ramane in sistem si pe receptie o data a facturii gresita. Cum as putea sa corectez erorile astea ? De obicei luna nu e inchisa cand gasesc problemele, ma puteti ajuta cu un query salvator care sa faca update direct la BD ?
In cazul meu, niciodata data receptiei nu poate fi aceeasi cu data facturii (intrucat marfa vine de la furnizori din alte orase) - ar fi de ajutor un warning in cazul cand cele 2 date sunt egale.
Multumesc.
  •  

elis

Adăugarea unei atenționări se poate face, se pune problema dacă nu deranjează pe alții să dea un click în plus ( în cazul în care cele două date sunt în general identice ) ! Pentru rezolvarea datelor introduse deja greșit, să înțeleg că vrei să rezolvi problema într-un client de mysql, în afara aplicației ? Cât este de urgentă rezolvarea ?
  •  

dfreddie

Nu vreau sa fiu malitios ... dar chiar nu se poate mai multa atentie la data facturarii?

Implicit data facturarii este cea din ziua curenta ... deci probabil mai multa atentie la data introducerii receptiei! ... sau n-am inteles eu bine problema??
Not too bad for a blind man ...
  •  

xcux

Da, cu siguranta aveti dreptate, scuze, intre timp am corectat in BD si totul e ok. Un pattern la aceasta eroare am identificat in mod particular la inceput de luna noua, cand fac receptii, sa zicem in 1, 2 ale lunii pt. facturi emise in ultimele zile ale lunii anterioare si aici dintr-un obicei prost de al meu: cand deschid formul de receptii fortez imediat focusul pe denumirea furnizorului si -i dau bataie (setez si data). Insa la sfarsit inainte sa-i dau salvare, si, uneori si dupa ce am salvat constat ca receptia s-a salvat in luna noua si eu de obicei vreau sa apara in aceeasi luna in care e emisa si factura si atunci intru si fortez data receptiei care, din nefericire, modifica data facturii setata de mine si lucrul asta mi-a cam scapat...
Oricum, am posibilitatea sa corectez in BD asa ca va rog sa ignorati aceasta chestiune...

Numai bine..
  •