TVA la receptie

Creat de bogdy, Noiembrie 01, 2014, 03:54:50 PM

« precedentul - următorul »

bogdy

buna, m-am lovit de o problema noua. La receptii indiferent de suma da diferenta la tva de forma 0.00XX
  •  

vios

#1
Să înțeleg că faci pentru prima dată recepții, sau pană acum nu ai avut asemenea situații ?
Nu este nici o problemă că îți apare această alertă.
CitatExistă diferență între valoarea TVA document și suma valorilor TVA pe articole în valoare de 0.0020 !
Alege OK pentru salvare document cu valoarea TVA introdusă. APĂSAȚI APOI DIN NOU BUTONUL DE SALVARE !
Alegeți Cancel dacă renunțați la salvare (verificați datele introduse)
Tot ce trebuie să faci este să alegi OK pentru salvare.
Alege OK pentru salvare document cu valoarea TVA introdusă. APĂSAȚI APOI DIN NOU BUTONUL DE SALVARE !

Această alertă doar te atenționează că există o diferență, de aceea câmpul la TVA a fost lăsat editabil pentru a se putea corecta această valoare cu maxim 0.0X,  astfel încât TOTAL PLATĂ să fie egal cu VALOAREA de pe factură, pentru ca atunci când se va face plata să corespundă cu valoarea de pe chitanță.
În cazul în care diferența este mai mare, de ordinul zecimilor, ceva nu este in regulă și trebuie verificat la nivel de articol daca nu sa introdus ceva gresit.
  •  

bogdy

E prima data cand vad asta. E drept ca am lucrat doar ca si test. Inca nu am intrat full in utilizare. Firma pe care o am creata e noua. Nu am alte firme sa pot face comparatie. Nici varianta cu Apasa Ok nu functioneaza.
  •  

vios

CitatNici varianta cu Apasa Ok nu functioneaza.
Nu înțeleg cum nu funcționează ? Butonul OK nu este activ?
Vezi că în situațiile în care primești acea alertă referitor la diferențe salvarea se face în 2 pași .
1. Alege OK pentru salvare document cu valoarea TVA introdusă.
2. APĂSAȚI APOI DIN NOU BUTONUL DE SALVARE !
probabil nu ai apăsat din nou butonul SALVARE
  •  

bogdy

Am dat ok si din nou salveaza document si a aparut din nou mesajul de eroare. Parca ar fi intr-o bucla.
  •  

elis

Nu am reușit să simulez un astfel de caz. Ai putea trimite datele concrete din recepția respectivă (cant * puin pentru articole). Ce versiune a aplicației o folosești? 
  •  

bogdy

#6
Ca versiune e 5.0.2 si nu conteaza valorile. Rezultatul e acelasi. Am incercat si de pe alt browser. Pina acum nu m-am lovit de problema de cand folosesc webgest.
  •  

elis

Ce sistem de operare folosești? În browser nu-ți apare vreo eroare de javascript?
  •  

bogdy

  •  

elis

Verifică setările de sistem legate de despărțitorul zecimal (să fie .) și despărțitorul de mii (să fie ,).
Eroare de javascript ar trebui să apară în consola de javascript la care se ajunge din meniul browserului (depinde de browser, în firefox 32 Tools/Web Developer/Browser Console în tabul JS Errors bifat).
  •  

bogdy

nu stiu de unde era problema, dar s-a rezolvat intr-un mod brutal. Reinitializare baza de date. erau doar date demo pe server asa ca nu au fost nici un fel de pierderi.
  •