Introducere acte casa- Casa lei

Creat de dfreddie, Septembrie 25, 2014, 02:54:07 PM

« precedentul - următorul »

dfreddie

S-a strecurat o eroare "de tipar" la "Fel act":
CASCH in loc de CASH
Not too bad for a blind man ...
  •  

cios

CASCH vine de la prefixul CAS (adică acte ce țin de casă) și CH, de la chitanță. Nu, nu s-a vrut să însemne "cash"! Din păcate crează confuzii și cred că s-au mai primit observații în acest sens. Dar luați-le deocamdată cu acest înțeles până la o reorganizare/rebotezare.
  •  

bogdy

Buna, pe tema actelor de casa vin cu o problema care cred ca e destul de des intalnita, mai exact ce facem cu aiuritii de patroni care vin cu bonuri sau chitante dupa o gramada de vreme (5,10 zile)?
  •  

elis

Într-un registru de casă se pot adăuga documente (bonuri fiscale, chitanțe) cu o dată anterioară datei registrului de casă.
Altă variantă este de a redeschide registrele de casă până la data respectivă, se modifică, după care trebuiesc retipărite toate (se schimbă soldul inițial).
  •  

bogdy

Cred ca sunt mai tare sau greu de cap dar inca nu am descoperit secretul redeschiderii registrelor de casa retroactiv. Daca ma puteti lamuri cumva?
  •  

cios


Acte casă -> Corecție reg. casă

Redeschide ultimul registru închis. Din păcate nu-i cea mai clară exprimare.
  •  

bogdy

Chiar daca e vechi topic-ul, m-am impiedicat de o problema la introducerea raportului Z in registrul de casa
  •  

cios

Sperăm că n-a fost prea dureroasă această împiedicare, că n-ai făcut ca în bancul cu concursul de înjurături !

Cauza problemei: normal, un bug, apărut la ultimele modificări legate de noua declarație 394. Acum trebuie folosite alte coduri pentru țara partenerilor.

Problema apare doar la firme noi, la care n-au mai fost introduse rapoarte Z sau încasări online cu ECR. La firmele la care există deja înregistrări de aceste tipuri s-a făcut update-ul corect, dar s-a uitat să se modifice codul și pentru partea de inițializare.

Va fi rezolvată problema în următoarea versiune. Până atunci există o soluție provizorie, de a crea un partener nou cu numele ClientECR (exact, și caracterele mari-mici) și la țară aleasă România.
  •  

bogdy

Nu a fost ca la concursul respectiv. S-a rezolvat cu solutia provizorie.
  •  

ciplog26

Am si eu o intrebare legata de introducerea Raprtului Z si anume la alegerea contului daca firma e prestatoare de servicii se alege contul 704 venituri din servicii, dar daca pe langa servicii vinde si produse in aceeasi zi, aleg contul 707 venituri din vanzarea marfurilor? sau aleg ce este preponderent?

Multumesc
  •  

cios

#10
Dacă înregistrările se fac cu casa de marcat online, conturile se înregistrează corect, separat pe fiecare activitate.

Dacă se introduce doar raportul Z (fără a folosi modulul ECR) și dacă o parte din valoare o reprezintă vânzări de tip amănunt, acestea trebuie defalcate și înregistrate separat (contul 707) pentru că vor apare automat și în raportul de gestiune. Dar și pentru cazul vânzării din gestiune de tip depozit ar fi mai bine să se introducă separat pe conturi.

Dacă s-ar pune și problema identificării articolelor vîndute și scăderea lor din stoc, sumele tot separate ar fi.

În orice situație de separare, valoarea de pe raportul Z de la ECR va reprezenta suma rapoartelor introduse în registrul de casă.

Dacă la casa de marcat se crează departamente separate pe aceste tipuri de activități, rapoartele se pot scoate și separat, cel puțin o dată pe lună pentru verificare cu conturile.
  •