Trimitere mail

Creat de dfreddie, Ianuarie 02, 2011, 01:14:22 AM

« precedentul - următorul »

dfreddie

La multi ani!! .... in primul rand.
Apoi .... cred ca am aflat de ce nu merge la mine trimiterea pe mail.
Serverul meu de mail este configurat cu optiunea TLS (Transport Layer Security and authentification propotocol). Se poate adauga criptarea TLS in configurarea SMTP??

Multumesc frumos!
Not too bad for a blind man ...
  •  

cios

La mulți ani, sănătate și mult spor în noul an !

Tema aceasta se leagă de preocupările noastre de acum: implementarea semnăturii electronice pe bază de certificate digitale "calificate". Am făcut din asta, în ultima parte a anului trecut, o prioritate - amânând alte promisiuni făcute: casa în valută și trasabilitatea articolelor.

Sperăm să definitivăm cât mai curând cercetările legate de tehnologia certificatelor, mai ales cele cu chei protejate hardware (PKCS#11), și apoi vom implementa semnarea unor documente (facturi, contracte) din aplicație, și vom încerca și integrarea unor declarații către stat.

Semnarea și criptarea mail-urilor direct din aplicație, pe baza a astfel de certificate, urmează.

Până atunci poți să mai faci încercări cu forma actuală de trimitere mail, ar trebui să meargă inclusiv pe conecsiuni TLS. De exemplu pe gmail funcționează ok, cu SSL/TLS. Dă-ne detalii, unde se blochează.
  •  

dfreddie

Am incercat .. dar nu vrea.
Am sesizat acest lucru cand am "setat" o alta aplicatie sa trimita mailuri. Acolo doar cu TLS bifat a functionat.

Off topic: in listele cu facturi pentru clienti am selectat luna 1 ... dar acolo sunt si cele din ianuarie 2010. Se pot selecta numai facturile din ianuarie 2011??

Multumesc.
Not too bad for a blind man ...
  •  

cios

Trebuiesc închise lunile contabile anterioare. E bine să lași tot timpul doar una neînchisă, în afara celei curente.
  •  

dfreddie

Am incercat sa inchid 01.2010 dar nu ma lasa. "Zice" ca nu poate sa inchida fiindca este deschisa o luna anterioara ....!! Dar prima luna este ianuarie 2010 ( am introdus soldurile din bilantul de la 31 decembrie 2009).
Not too bad for a blind man ...
  •  

dfreddie

Am reusit sa inchid .... din greseala introdusesem o factura cu data din ... 2003 :)

Multumesc mult!
Not too bad for a blind man ...
  •