Caractere ciudate

Creat de dfreddie, Noiembrie 25, 2011, 09:10:02 AM

« precedentul - următorul »

dfreddie

Chiar si dupa ce am facut modificarea in Tomcat (server.xml) ... in meniu am tot felul de caractere ciudate. M-am uitat pe serverul Demo si am vazut ca si acolo apar (ce-i drept mai putine ca la mine) :)
Not too bad for a blind man ...
  •  

cios

E un fenomen interesant... Local funcționează corect pe 3 calculatoare. Posibil să depindă de ceva setări la nivel de sistem de operare (serverul pe care rulează demo este administrat de altcineva). Pe calculatoarele amintite se folosesc frecvent diacritice (setări de UTF-8) - o fi o explicație!

Faptul că apar acele semne ciudate nu afectează, din ce-am probat, funcționalitatea. Vom continua lucrul la compatibilizarea cu diacritice, precum și tratarea caracterelor speciale. Pe măsură ce descoperiți probleme, spuneți-le. Poate ne ajutați chiar și cu soluții la aceste comportamente ce depind de condiții externe.
  •  

vios

    Tocmai am facut si eu update la vers.4.2.0 si totul e ok, meniurile apar cu diacritice.
Si eu zic ca problema e legata de ceva setari la nivel de sistem de operare .
  •  

cios

Oare cum se comportă dacă aplicația (serverul - Tomcat) este instalată pe Windows. A încercat cineva?
  •  

vios

CitatOare cum se comportă dacă aplicația (serverul - Tomcat) este instalată pe Windows. A încercat cineva?

    Acum am reusit sa fac update la versiunea 4.2.0 pe un sistem cu Windows XP,
pe acesta meniurile apar cu caractere ciudate.
  •  

dfreddie

Odata cu versiunea 4.2.1 ... am diacritice!!! :)
Doar am facut deploy la webgest.war ... si au aparut caciulitele :)

Multumesc frumos!!
Not too bad for a blind man ...
  •  

cios

Căciulițe de crăciunițe, doar vine Crăciunul!
  •