Main Menu

Probleme 3.2.11

Creat de xcux, Septembrie 17, 2010, 02:27:54 AM

« precedentul - următorul »

xcux

Salutari cu respect.
Tocmai am reusit si eu sa fac upgrade la versiunea 3.2.11 de la versiunea 2.7 pe care o folosesc de vreo 2 ani si ceva. Totul arata foarte frumos in noua versiune insa ma confrunt  cu niste problemutze mici:
1. Adaugare partener - editul de Adresa accepta prea putine caractere, abia daca incape numele si numarul strazii, nu mai este loc de nr. bloc, scara, ap. etc.
2. Cand creez o factura storno unui client mi se genereaza inregistrare in casa in mod corect, cu suma negativa insa chitanta nu se poate tipari, crapa raportul.
3. Factura emisa, salvata in format pdf: fonturile de rubricatura sunt prea mari si sunt suprascrise iar "FACTURA" apare cu ultimul "A" dedesupt.
Numai bine.
  •  

elis

Problema legată de adăugare partener (adresă) s-a rezolvat, va apare în versiunea 3.3 .
Punctele 2 și 3 sunt legate de BIRT, care trebuie și el actualizat (vezi instrucțiuni de instalare http://www.webgest.ro/instalare.html)
  •  

xcux

Da, pai eu zic ca am urmat toate instructiunile de acolo, si versiunea de birt e ultima, 2.6.0, ca m-am chinuit putin pana cand am facut rapoartele sa mearga. Si acuma merge cam totul, daca chitanta are suma normala, pozitiva, totul e ok. Doar in cazul asta particular de factura storno nu vrea sa mearga. Si doar pentru chitanta. Factura negativa emisa am putut-o vizualiza/salva in pdf.

  •  

cios

CitatDa, pai eu zic ca am urmat toate instructiunile de acolo, si versiunea de birt e ultima, 2.6.0, ca m-am chinuit putin pana cand am facut rapoartele sa mearga.

Vezi, dacă ai întârziat atât de mult cu actualizările !! Nu-i exclus să fie vreo incompatibilitate chiar cu versiunea prea nouă de BIRT - noi n-am făcut încă teste pe 2.6 .

Verificăm luni. Weekend plăcut!
  •  

cios

S-a lămurit cu chitanța storno (minus). Nu e o problemă cu versiunea nouă a aplicației și nici de BIRT. Era o scăpare legată de transformarea sumei în litere, și producea eroare doar în anumite situații. De la versiunea următoare o să se și blocheze posibilitatea de tipărire a chitanței cu minus (nu este acceptată contabil), și nici salvarea facturii împreună cu chitanța cu sumă negativă nu va mai fi posibilă. Dacă sunt cazuri de restituiri, trebuie făcută înregistrarea în registrul de casă a acestui document ca o dispoziție de plată sau ca o chitanță din partea clientului care a primit banii (dacă este firmă). Poți să procedezi în acest fel și acum.

Cu punctul 3 cum stai? Tot mai apare A-ul separat în pdf, sau apărea așa doar în browser?
  •  

rolph

nu mai apare daca pui birt-runtime-2_5_1, l-am luat de aici:
http://archive.eclipse.org/birt/downloads/build.php?build=R-R1-2_5_1-200909220630
In rest mai fac teste
  •  

xcux

#6
Buna, scuze pt. reply-ul intarziat. Dau jos acuma v2.5.1 si o sa verific, cu 2.6 -le da, trece A-ul pe linia urmataore dar nu e deranj prea mare.
Cu chitanta negativa m-am lamurit care-i treaba (daica m-a lamurit d-na contabila :) ), e ok.

4. Acuma, mai am o problema de care ma lovesc acuma. Am un furnizor (mai nou) care imi emite o proforma, asteapta sa fac plata si dupa ce i-au intrat banii, emite factura si trimite marfa. Eu am facut receptie la factura si am vandut marfa. Palta am facut-o prin banca, evident, si imi apare in extrasul de la banca cu vreo 2 zile inaintea emiterii facturii. Cand ma duc la "Introducere acte banca" > Plati facturi im da mesajul ca data facturii este mai mare decat data platii si nu ma lasa sa fac manevra asta. Cum trebuie rezolvata o astfel de situatie ?

5. Si inca o chestie mai marunta: am pus o imagine de background/watermark pentru factura daca acum am vazut ca se poate si e foarte cool insa am observat ca din pacate imaginea de background nu se salveaza in pdf atunci cand utilizez optiunea "Salveaza factura cu generare de chitanta".

6. Si ca o idee care mie mi-ar place daca e posibil: pe screenul in care se afiseaza o factura emisa unui client, alaturi de link-ul "Vizualizare bon descarcare gestiune" ar prinde bine o optiune gen "Vizualizare chitanta" daca pt. acea factura s-a emis vreo chitanta si, eventual, "Genereaza chitanta" daca pt. factura nu s-a emis chitanta, desi chestia cu generearea probabil ca e mai complicata ca implica mai multe intrebari gen "care e data chitantei ?". 


Hai sa mai adaug un comentariu:

7. La generarea fisei inventar era in versiunea anterioara o lista care afisa doar conturile pentru care era inregistrat ceva pe stoc. Acum aceasta lista a fost inlocuita cu un combo care afiseaza toate conturile. Era utila lista aia la sfarsit de luna sa vad daca nu mi-a mai scapat cate ceva prin vreun cont si pt. care nu facusem bon de consum. Exista acum posibilitatea sa vad undeva un raport cu toate conturile pentru care exista inregistrari in inventar pentru o anumita luna ?

Multumesc.Numai bine.

  •  

cios

#7
Citat din: xcux din Octombrie 28, 2010, 12:37:14 AM
Buna, scuze pt. reply-ul intarziat. Dau jos acuma v2.5.1 si o sa verific, cu 2.6 -le da, trece A-ul pe linia urmataore dar nu e deranj prea mare.

Da, e această diferență de la BIRT 2.5 la 2.6. Trebuie să facem să arate corect și cu 2.6, în noua versiune a Webgest.

CitatCu chitanta negativa m-am lamurit care-i treaba (daica m-a lamurit d-na contabila :) ), e ok.

4. Acuma, mai am o problema de care ma lovesc acuma. Am un furnizor (mai nou) care imi emite o proforma, asteapta sa fac plata si dupa ce i-au intrat banii, emite factura si trimite marfa. Eu am facut receptie la factura si am vandut marfa. Palta am facut-o prin banca, evident, si imi apare in extrasul de la banca cu vreo 2 zile inaintea emiterii facturii. Cand ma duc la "Introducere acte banca" > Plati facturi im da mesajul ca data facturii este mai mare decat data platii si nu ma lasa sa fac manevra asta. Cum trebuie rezolvata o astfel de situatie ?

Eu aș zice să rezolvi pentru moment problema modificând data extrasului, aducându-l la data facturii. O să mai analizăm situația, dacă merită dezlegată această condiție, cel puțin la plățile prin bancă. (Limitarea s-a pus din cauza unor greșeli destul de frecvente ale unor utilizatori.)

Înregistrarea corectă în astfel de cazuri este puțin mai complicată:

Prima înregistrare - plata pe bază de proforma - trebuie făcută pe un cont de avans (409, parcă) și nu ca o plată a facturii de furnizor.
În momentul sosirii facturii reale se fac două înregistrări: storno la plata veche și plata facturii oficiale dela furnizor.

Citat5. Si inca o chestie mai marunta: am pus o imagine de background/watermark pentru factura daca acum am vazut ca se poate si e foarte cool insa am observat ca din pacate imaginea de background nu se salveaza in pdf atunci cand utilizez optiunea "Salveaza factura cu generare de chitanta".

Pe varianta facturii împreună cu chitanța s-a omis. Se va rezolva.

Citat6. Si ca o idee care mie mi-ar place daca e posibil: pe screenul in care se afiseaza o factura emisa unui client, alaturi de link-ul "Vizualizare bon descarcare gestiune" ar prinde bine o optiune gen "Vizualizare chitanta" daca pt. acea factura s-a emis vreo chitanta si, eventual, "Genereaza chitanta" daca pt. factura nu s-a emis chitanta, desi chestia cu generearea probabil ca e mai complicata ca implica mai multe intrebari gen "care e data chitantei ?". 

Cu vizualizarea chitanței/chitanțelor pe o anumită factură, o să încercăm să o facem posibilă. Generarea chitanței ulterior facturii, din aceeași interfață, ridică întradevăr multe probleme, și de sincronizare. Cu încasarea banilor se ocupă casierul firmei, nu facturistul! Așa că... schimbă modulul, trece la Casa-Banca.

CitatHai sa mai adaug un comentariu:

7. La generarea fisei inventar era in versiunea anterioara o lista care afisa doar conturile pentru care era inregistrat ceva pe stoc. Acum aceasta lista a fost inlocuita cu un combo care afiseaza toate conturile. Era utila lista aia la sfarsit de luna sa vad daca nu mi-a mai scapat cate ceva prin vreun cont si pt. care nu facusem bon de consum. Exista acum posibilitatea sa vad undeva un raport cu toate conturile pentru care exista inregistrari in inventar pentru o anumita luna ?

Da, bună observație. Inițial erau aduse în listă doar conturile cu mișcări (intrări, ieșiri), și au fost cazuri când trebuiau listate și articolele fără mișcare în luna respectivă, dar care se mai găseau pe stoc.

O fi bine dacă restrângem lista de conturi în acest fel (doar ce are intrare sau ieșire sau stoc)?

CitatMultumesc.Numai bine.

La fel, și mult succes.
  •  

xcux

Citat din: cios din Octombrie 29, 2010, 11:42:52 AM

O fi bine dacă restrângem lista de conturi în acest fel (doar ce are intrare sau ieșire sau stoc)?

Cred ca va fi perfect, cel putin pentru necesitatile mele..
  •