Facturare + Administrare TVA 24%

Creat de vios, Aprilie 26, 2010, 11:05:23 PM

« precedentul - următorul »

Question

10
10

vios

       La incercarea de a face o factura storno se poate alege articolul pentru stornat,
       insa nu se aduc  in formular valorile corespunzatoare acelui articol .
       Daca se apasa butonul Adauga apare o alerta cu mesajul.
            (Acest articol a fost deja stornat! Alegeti altul!)
  •  

cios

Rezolvat în versiunea 3.2.7 .
  •  

vios

#2
          In ideea ca de la 01.07.2010 vom fi obligati sa trecem la noua cota de TVA de la 19% la 24%, nu-mi este prea clar cum ar trebui procedat.
         In prima faza am crezut ca este posibil modificarea cotei din 19% in 24% dar din administrare nu
este posibil acest lucru , nici nu-mi dau seama daca ar fi corect, aceasta ar modifica valoarea intregului stoc de marfa ( la o gestiune cu amanuntul ).
        Am creat o cota noua de de TVA 24% din Administrare cote TVA, insa in acest caz societatea va vinde marfa aflata pe stoc in pierdere mai ales la produsele cu un adaos mic, de exemplu tigarile  au pret maximal si un adaos de aproximativ 4.5% iar cresterea de TVA este de 5%.
        Am incercat sa fac o receptie cu cota noua de TVA 24% , totul decurge normal insa a aparut o problema la PUcalc care se face la cota de 19% iar diferenta apare la procent adaos.
       Deci PUcalc este mai mic iar Procent adaos ( Valoare adaos ) este mai mare.
  •  

vios

       Si la facturare apare ceva anomalii , un articol receptionat cu 24% il pune in factura cu 19% desi
Cota Procent TVA Factura este 24%, un articol receptionat cu 19% ar trebui sa fie adaugat in factura cu 24% insa il pune tot cu 19% , daca modific procentul manual se modifica si pretul de vanzare cu amanuntul nu mai este cel receptionat cu 19% apare ca si cum ar fi receptionat cu 24% nici nu prea inteleg cum ar fi corect , faceti si voi ceva probe si mai vorbim.
  •  

elis

După adăugarea unui nou procent tva (24%), in tabelul proctva (modulul Administrare), trebuie modificat procentul TVA și în tabelul grupe (ăsta se folosește la calcul pucalctva, la recepție și la calcul tva la facturile emise).
  •  

vios

   Da intradevar dupa modificare TVA pe grupe la 24% calculul pe receptie si facturare este corect.
Dar am observat ca un articol receptionat cu 19% acum se incarca in lista cu 24% ( de exemplu un pachet de tigati
receptionat la pret de vanzare cu amanuntul cu 9.90 lei acum il incarca in lista cu 10.316 lei ) de unde ia diferenta
s-a modificat intregul stok de marfa? deci cum vand cu casa de marcat care nu e legata la webgest cu 9.90 sau
10.316 daca nu s-a modificat intregul stoc trebuie sa vand la 9.90 - adaosul e 4.5% iar cresterea de tva e de 5%,
deci la factureare e 10.316 si daca vand pe casa 9.90 ? cum e corect.
  •  

cios

Observație-completare:
Pentru a avea setat implicit noua cotă de tva pe majoritatea formularelor, trebuie intrat în Administrare/Date firmă și ales noul Proc.TVA. Pentru a avea efect trebuie restartat Tomcat-ul.

CitatDar am observat ca un articol receptionat cu 19% acum se incarca in lista cu 24% ( de exemplu un pachet de tigati
receptionat la pret de vanzare cu amanuntul cu 9.90 lei acum il incarca in lista cu 10.316 lei ) de unde ia diferenta
s-a modificat intregul stok de marfa?

Prin atribuirea noului procent de tva la nivel de grupă, acesta va fi cel care se adaugă la vânzare tuturor articolelor din acea grupă pentru calculul prețului final (puouttva). Prețul este adus din baza de date cel fără tva, indiferent de procentul tva avut la recepție.

Citatdeci cum vand cu casa de marcat care nu e legata la webgest cu 9.90 sau
10.316 daca nu s-a modificat intregul stoc trebuie sa vand la 9.90 - adaosul e 4.5% iar cresterea de tva e de 5%,
deci la factureare e 10.316 si daca vand pe casa 9.90 ? cum e corect.

Pentru a aduce la același numitor prețurile se impune - DOAR ÎN CAZUL GESTIUNILOR AMĂNUNT - realizarea unui inventar, după care să se procedeze la modificare de preț (cu PVMP). Se va putea schimba atât adaosul cât și tva-ul. Astfel va rezulta un document pe baza căruia se vor genera notele contabile de diferențe de adaos și tva.
  •