Factura

Creat de cios, Aprilie 06, 2010, 04:16:45 PM

« precedentul - următorul »

cios

Pentru următoarea versiune Webgest (3.3) pregătim modificări în structura bazei de date. Printre altele vor apare câteva câmpuri noi legate și de factură-recepție, la nivel de articol (serie, cod producător, etc).

Încercăm să prindem toate acestea și întrun format standard, cât mai larg acceptat, de factura.xml pe care să-l cuprindem în registrul XDOC.

Vă rugăm să aduceți adăugiri și comentarii - câmpuri ce le întâlniți în practică sau doar ar fi utile de acum înainte.

Pe baza acestei structuri vom încerca să facem posibilă preluarea automată a datelor la recepție, dintrun document care respectă acest standard.
  •  

dfreddie

serie produs si codul producatorului sunt bine-venite.
Not too bad for a blind man ...
  •  

dfreddie

Se poate aranja intr-un fel sa poata fi vizualizata valoarea contractului in factura? Ceva in genul vizualizarii unui produs din stoc cand se factureaza.

Multumesc.

Exista vreo posibilitate legata de actualizarea automata, on-line a cursului de schimb?
... si ultima :)
Se poate adauga pe formulare (factura, chitanta) stampila? Ar fi folositor in cazul facturarii pe teren.

Multumesc inca o data!
Not too bad for a blind man ...
  •  

cios

CitatSe poate aranja intr-un fel sa poata fi vizualizata valoarea contractului in factura? Ceva in genul vizualizarii unui produs din stoc cand se factureaza.

Cred că se poate destul de simplu, încercăm la proxima versiune. E suficient să apară întro căsuță (tooltip) la punerea mouse-ului pe câmpul contract? Ce date ar mai fi utile să fie afișate, pe lângă valoare (cu/fără tva)?

CitatExista vreo posibilitate legata de actualizarea automata, on-line a cursului de schimb?

O s-o studiem când rezolvăm casa/banca în valută.

CitatSe poate adauga pe formulare (factura, chitanta) stampila? Ar fi folositor in cazul facturarii pe teren.

Oare ar avea rost? Acum ștampila nu mai e obligatorie! Dacă s-ar potrivi pe o anume zonă din factură o imagine, care să fie a ștampilei create, gen sigla background, ar fi bine?
  •  

dfreddie

tooltip e perfect. Cred ca valoarea fara TVA ... eu fiind platitor de TVA.
Pai la o imagine ma gandisem si eu. Stiu ca stampila nu e obligatorie ... dar sa incerci sa scoti bani din banca fara sa ai stampila la tine ..:) Nu stiu ... era doar o idee.
Not too bad for a blind man ...
  •  

dfreddie

Mai pot veni cu o rugaminte?
Vis-a-vis de managementul Contractelor, cel putin mie mi-ar prinde bine posibilitatea introducerii si vizualizarii de 'Note de constatare/interventie' aferente contractelor de service. Exista vreo sansa? :)
Multumesc mult!
Not too bad for a blind man ...
  •  

cios

CitatMai pot veni cu o rugaminte?
Vis-a-vis de managementul Contractelor, cel putin mie mi-ar prinde bine posibilitatea introducerii si vizualizarii de 'Note de constatare/interventie' aferente contractelor de service. Exista vreo sansa? Smiley
Multumesc mult!

Cred că partea asta ține de SERVICII, care va fi un modul nou în Webgest. Acea constatare/intervenție se leagă și de alte date din program, pe lângă Contract: anumite produse ce fac obiectul intervențiilor, termene/periodicitate/stări succesive, persoane implicate, bani etc.

Și pentru noi este foarte important acest modul, dar mai urgent e să punem la punct partea funcțională de acum a aplicației, cu extensiile de care discutam pentru versiunea 3.3. Va mai dura un timp acest schimb de generații, fiindcă studiem posibilitatea și a unui upgrade tehnologic: să actualizăm la ultima versiune de Castor (a rămas singura librărie ce nu permitea decât o anumită versiune), să folosim XForms pentru formulare complexe (factură, recepție...), să utilizăm servicii web (WS) pentru comunicări cu alte aplicații - de exemplu actualizarea cursului valutar, de care se vorbea mai sus (poate și semnătura digitală), sau aducerea datelor firmei pe baza codului fiscal (și validarea) de la Finanțe sau EU, ... Doar timp și forță de muncă să fie!
  •