preluare produse si stocuri

Creat de moldovan.l, Februarie 20, 2019, 12:33:47 AM

« precedentul - următorul »

cios

Citatuf ... no fost usor :-))) ...

Oho, de-acuma-ncepe greul !

Prima condiție pentru setup este să fie setată parola de root la mysql/maria. Implicit vine goală.
  •  

moldovan.l

cand am instalat mysql /maria eram logat ca si root cu parola aferenta ... spunea ca fiind root pot sa pastrez parona de root ... am trecut mai departe acolo fara sa setez parola ... sa fi preluat parola de root ???
Acum imi arata asa: (printscreen atasat)

Host MySQL:localhost
Port MySQL:   3306

nume:
parola:

la nume introduc root
parola introduc parola de root

... nu ma lasa sa trec la departe :-)))
  •  

cios

  •  

moldovan.l

Buna ziua,

sunt ok ... :-) ... am cam stat la adaugarea de grup de firme si etc ... parola numar limitata de caractere etc ... dar am trecut

Acum sunt la versiunea 7.9.0 ... cum fac up-date la 7.10.5 ? este help pe site ? Am observat ca se descarca arhiva zip ... dar mai departe pe masina linux ce trebuie facut ?

Multumesc anticipat pentru ajutor.

Valentin.
  •  

vios

CitatAcum sunt la versiunea 7.9.0 ... cum fac up-date la 7.10.5 ?
Download webgest 7.10.5 zip, dupa dezarhivare rezulta "webgest.war".
Vezi la : http://www.webgest.ro/instalare.html
Deployment-are webgest - instalarea propriuzisă a aplicației

        Din pagina de administrare a Tomcat, disponibilă după startarea serverului la adresa localhost:8080, sau ( IP:8080 )
din "Manager app" se intră cu user și parola setate în tomcat-users.xml (cu rol de manager-gui).
Din pagina cu lista aplicațiilor deja deployment-ate se pot adăuga noile war-uri, la paragraful "WAR file to deploy".
E important să se păstreze numele mbx.war respectiv webgest.war.
Oricând se trece la o nouă versiune a aplicației se dă undeploy pe webgest și se reia Deploy-ul cu noul war.
Pachetul mbx se instalează doar la început, nu la fiecare versiune nouă a aplicației.

In cazul tau avand deja instalat webgest faci undeploy pe webgest si apoi Deploy-ul cu noul war.  ("webgest.war".)
  •  

vios

Revin cu o precizare:
Cred ca ar trebui sa descarci ultima versiune de mbx.zip Versiune: 2.7 Data lansării: 2019-08-02,
cea inclusa in Varianta "all inclusive" - Data lansării: 2019-05-02 are un mbx mai vechi si ar putea sa apara ceva probleme.

Deci faci undeploy pe webgest și pe mbx, apoi faci primadata Deploy la mbx.war si apoi la webgest.war
  •  

moldovan.l

Bun,

am reusit si partea de up-date.

Acum alceva ... :-) ... mai mai pot sa ajung in pagina de administrare generala ... doar la administrare grup de firme si la administrare firma specifica.

Era o pagina de configurare cu:
Superadmin
Admin
Operator

Nu stiu din ce motiv nu mai pot sa ajung acolo ... am incercat cu nume utilizator de root si nu ma lasa ...

Mai pot relua initializarea de la capat ?

Multumesc anticipat.

Vali
  •  

moldovan.l

printscreen mai jos cu ceea ce am setat in momentul configurarii aplicatie.
Acum sa ajung in pagina cu

Superadmin
Admin
Operator
etc

... nu prea inteleg cu ce combinatie de username si pass se ajunge acolo.

Am incercat cu root asa cum a aparut la initializare dar nu ma lasa ...

Multumesc pentru ajutor.

Valentin.
  •  

elis

După logare cu root (din Setup) se ajunge într-o pagină cu o listă de link-uri în partea stângă. Primul (Inițializare baza de date Webgest) este cel care duce la revenirea în faza de inițializare.
  •  

vios

#54
CitatAcum sa ajung in pagina cu
Pentru a intelege mai bine partea asta cu initlilizarea am pus 2 printscreen
  •  

vios

  •  

moldovan.l

Buna ziua,

deci pentru Administrarea aplicatiei accesez link-ul "http://192.168.2.45:8080/webgest/SetupAdm.jsp"

iar pentru acces la Grup Firme si Firma accesez link-ul "http://192.168.2.45:8080/webgest/index.jsp"

Eu pe primul il pierdusem :-)

Pai acum sunt la zi cam cu totul, ma refer la partea de instalare.

Va multumesc mult pentru ajutorul acordat pe parcursul acestor zile.

Voi continua cu preluarea stocurilor din Ciel acolo am ramas cu ceva luni in urma cand aplicatia era instalata pe un VPS.

O zi buna si multumesc.

Valentin.
  •  

cios

Noa, că n-o fost ușor, da' până la urmă nici tare tare greu!

Succes pe mai departe!
  •  

moldovan.l

Da, a fost ok :-)

m-ati cam plimbat prin toate tehnologiile web zilele astea dar nimic nu se compara cu sentimentul de a invata ceva nou, mai ales daca iti este si util.

Felicitari pentru softul creat daca totul este ok si suntem sanatosi :-) il voi muta pe un VPS (acum ca incep sa ma pricep :-))) ... cred ca tocmai asta este punctul forte (unul dintre ele) disponibilitatea de oriunde si de pe orice masina ...

Tinem legatura atat pe partea contabila dar si pe partea de magazin on-line ... poate vom incerca in timp sa automatizam anumite procese ... doar sa ma mai obisnuiesc putin cu el si sa vad unde ar fi nevoie de ajutor in acest sens.

Sa avem succes asemenea !

Cu respect,

Valentin.
  •  

moldovan.l

Buna ziua,

am fost extrem de ocupat pe parcursul lunii Mai dar revin acum cu urmatoarea intrebare:

Incerc la Furnizori -> Alte intrari -> Initializare stoc materiale sa generez un "AV" prin importarea unui fisier csv generat din Ciel, dar cand incerc "Salveaza receptia" imi returneaza mesajul de eroare "Eroare! Lipsa articole receptie!"

Am crezut ca articolele cu stoc 0 ar putea sa fie cauza si am incercat prin importului unui fisier care contine un singur articol cu stoc > 0 dar eroare a aparut din nou.

Oare care ar putea sa fie cauza ?

Multumesc anticipat pentru raspuns.

O zi frumoasa.

Valentin. 
  •