Registru de casa

Creat de vios, Iunie 17, 2009, 08:26:22 PM

« precedentul - următorul »

vios

- daca verifici pe firma de test online de pe webgest.ro registrul de casa din 20.03.2009 apare
C00Incasare BC /20-03-2009 online-_   Suma incasata  0.00
C00Incasare servicii online-_Suma incasata  0.00
- nu se mai poate inchide registrul de casa , nu permite sa introduci raportul Z cu 0.00
- sa nu se permita  inregistrarea unei  valori cu : 0.00
   
  •  

cios

  •  

vios

#2
      In cazul in care Contributiile sociale sunt platite la Trezorerie si nu la banca , iar plata facandu-se direct din casa consider ca ar fi important introducerea perluari plati si generarea celor 10 note contabile la fel ca si in modulul     (Extrase de cont -  Preluare plati salarii din NCSALBASS.)
      Diferit de preluarea in  extrasul de cont apar situatii in care,  daca ai bani in trezorerie poti face plata cu ordin de plata, sa zicem partial iar restul numerar, deci la generarea notelor contabile sa poti alege care din ele sa fie incarcate in functie de suma depusa numerar.
  •  

vios

#3
         Modalitatea de cautare a unei chitante - incasare/plata se poate face doar in functie de furnizor / client  - din modulul Rapoarte - Fisa client / Fisa furnizor.
         Exista insa situatii in care este nevoie de cautarea unor chitante in functie de numarul acestora ne cunoscandu-se clientul sau furnizorul sau cautarea intr-o anumita plaje de numerotare a acestora, de aceea cred ca ar trebui luat in calcul si implementarea acestei situatii si includerea acestei facilitati in modulul de Casa / Listare .
  •  

elis

#4
O altă cale de a găsi chitanțe emise este din Contabilitate/Centralizatoare casă/Încasări dacă se cunoaște luna și contul de casă. De aici nu se poate vizualiza, poți vedea doar nr,dată,valoare și explicație. Sigur, se poate face și un căutător după mai multe criterii.
  •  

vios

#5
 
CitatO altă cale de a găsi chitanțe emise este din Contabilitate/Centralizatoare casă/Încasări dacă se cunoaște luna și contul de casă
Poate am fost inteles gresit, eu ma-am referit la cautarea unor chitante in functie de numarul acestora, neavand alte date despre chitanta, decat numarul sau plaja unor numere dintr-un chitantier.
( Exista suspiciuni in anumite cazuri ca unele chitante nu au fost inregistrate, de aceea este nevoie de cautarea dupa numar sau o plaja a numerelor dintr-un chitantier si generarea unui jurnal  in cara sa apara toate chitantele inregistrate cu datele aferente. )
     La Rapoarte/Furnizori/Cautare/Cautare facturi Furnizori sau Rapoarte/Clienti/Cautare/Cautare facturi clienti, exista aceasta posibilitate de cautare dupa numar tot asa sa existe posibilitatea si de Cautate / Chitante clienti-furnizori dupa numar si includerea acestei facilitati in modulul de Casa / Listare .
  •  

cios

Citat din: vios din Ianuarie 20, 2012, 03:06:25 PM
         Modalitatea de cautare a unei chitante - incasare/plata se poate face doar in functie de furnizor / client  - din modulul Rapoarte - Fisa client / Fisa furnizor.
         Exista insa situatii in care este nevoie de cautarea unor chitante in functie de numarul acestora ne cunoscandu-se clientul sau furnizorul sau cautarea intr-o anumita plaje de numerotare a acestora, de aceea cred ca ar trebui luat in calcul si implementarea acestei situatii si includerea acestei facilitati in modulul de Casa / Listare .

S-a rezolvat în versiunea 4.3.2 . Până la urmă a rămas tot în modulul Rapoarte, cu intrare separată din meniul Furnizori sau Clienți. Se cheamă 'Căutare documente' și pot fi căutate după mai multe criterii și chitanțele, pe lângă toate celelalte tipuri de documente.
  •  

vios

       Am testat cele doua facilitati noi de 'Căutare documente', atat pe furnizori cat si pe clienti sunt destul de complexe si bine facute, insa am descoperit o scapare la cautare : selectare radiobuton 'Plata' si alegerea unui furnizor sau client , rezultatul cautari nu este legat de acel client sau furnizor selectat ci aduce date pentru toti clienti sau furnizorii din baza de date .
     Am observat ca aceeasi problema apare si la cautare stoc pe furnizor, aduce date de la toti furnizorii.
     As mai adauga niste sugestii :
  - la selectare furnizor sau client pe langa lista derulanta sa se puna si o posibilitate de cautare dupa nume cum ere in versiunea anterioare, deoarece in momentul cand ai sute sau mii de furnizori sau clienti e foarte dificil sa-l gasesti in lista derulanta.
  - la plaje numar doculent sa fie in buton de resit .
  - la tip document prescurtarile sa fie comentate,  sunt cam greu de ghicit.
  •  

elis

S-a rezolvat legarea documentelor de încasare/plată de partenerul ales. Va apare în versiunea următoare. La căutare stoc nu am putut simula aceeași disfuncționalitate.
  •  

ciplog26

Stiu ca s-a mai discutat aceasta problema dar totusi revin ....
La descoperirea unei erori sau unei chitante, bon fiscal care nu s-a introdus in casa sau banca la o luna anterioara neinchisa si subliniez neinchisa, poate reusim sa facem ceva astfel incat sa nu fim nevoiti sa deschidem registrele manual (procedura anevoioasa cu "alte operatii" "cortectii" "registru casa sau banca" "alegere cont" si "iesire fara inchidere") si apoi inchiderea lor la fel de manual. Am fost in situatia in care chiar am fost nevoit sa fac corectia la data documentului.

Multumesc
  •  

cios

Studiem, după sărbători. Sunt binevenite idei, variante.

Cu toate că poate n-ar strica să fie pedepsită într-un fel greșeala sau neglijența!
  •  

ciplog26

Asta cam asa e dar cateodata chiar nu e vina contabilului.
  •  

bogdy

Limitam accesul doar admin-ului... pe principiul de la supermarket: greseste casierul cheama seful.
  •  

ciplog26

Eu sunt de acord, dar daca si Admin-ului ii ia 30 min sa deschida casa pe 3 luni, sa corecteze si apoi s-o inchida ... e ceva de munca. Nu cred ca m-am lovit numai eu de aceasta problema.
  •  

bogdy

Ma refeream la "pedeapsa contabilului" dar referitor la metoda de lucru intradevar e destul de greoaie, m-am lovit si eu de ea si nu o data. Nu stiu cum functioneaza registrul de casa in backend dar sper sa gasim o solutie simplu pe implementat si utilizat.
  •