Eroare activare baze de date

Creat de mihai63, Februarie 01, 2015, 11:00:05 PM

« precedentul - următorul »

mihai63

Buna ziua/seara.
Am instalat varianta de Webgest 5.0.3. pe Windows. Imi apare o eroare la initializarea bazei de date de test. Mysql Trunc error  valoarea incorecta "00:00:00" in coloana timeop randul 30.

Se poate corecta cumva aceasta eroare?
Multumiri!
  •  

cios

Bun venit!

Pentru identificarea mai rapidă a problemei ne-ar fi utile mai multe informații, printre cele mai importante fiind log-urile lui Tomcat. Fișierul principal se află într-o cale de felul  ...Program Files\Apache...\Tomcat...\logs\catalina.2015-02-01.log.

Trimite-ni-l sau atașează-l aici.
  •  

mihai63

multumesc pentru raspuns.
iata catalina.log
  •  

cios

Din păcate în acest fișier nu apare nicio urmă concretă despre cauza problemei. Ar trebui văzut și în stdout_... Eventual în urma unei noi încercări.

Oricum pare ceva incompatibilitate de MySQL. Ce versiune e pe sistem, ce Java, ce Tomcat?
  •  

mihai63

#4
am instalat :
Windows xp sp3
jre-6u23-windows-i586
apache-tomcat-6.0.43
mysql-5.6.23.0

Atasez un print screen al erorii ca imi apare.
Posibil sa nu respect pasii de initalizare?
Multumesc pentru ajutor.
  •  

elis

Începând cu versiunea 5.0.0 e nevoie de Java 7 și Tomcat 7 (minim). Această informație apare pe pagina de download, la noutăți pentru versiunea 5.0.0. Din păcate  documentația de instalare nu s-a actualizat încă!

Detalii despre eroare trebuie să fie în fișierul stdout.log din tomcat. Trimite-l și pe ăsta!
  •  

mihai63

Voi reinstala java si tomcat.
pana una alta atasez stdout.log
  •  

elis

Eroarea este legată de sistemul pe care rulează. Așteptăm rezultatul schimbării versiunii de java și tomcat.

Nici altă firmă nu ai reușit să creezi (după inițializare bază de date fără creare de firme)? Numele cu care se crează firma trebuie să fie fără spații și alte caractere speciale (reprezintă numele bazei de date). Numele real al firmei se va seta ulterior din Administrare/Date firmă.
  •