Diacritice judete

Creat de dfreddie, Mai 02, 2012, 10:56:29 AM

« precedentul - următorul »

dfreddie

Am observat ca la adresa Client judetul apare cu "?". Ciudat este ca acelasi judet ( de exemplu Constanta) la unii clienti apare corect la altii nu. Versiunea Webgest 4.4.0 cu update-ul la baza de data 4.4.
Multumesc frumos.
Not too bad for a blind man ...
  •  

elis

În ce formular sau raport se întâmplă asta (vizualizare factură,vizualizare recepție,listă parteneri,...)? Fenomenul apare doar cu ultima versiune de Webgest sau și cu versiuni anterioare?
  •  

dfreddie

In versiunile anterioare n-am sesizat (nici nu m-am uitat cu atentie). Diacriticele nu apar nici in factura si nici in agenda cu clienti.
Not too bad for a blind man ...
  •  

elis

În server.xml din tomcat/conf există setarea de 'URIEncoding="UTF-8" ' la tag-ul 'Connector' ?

Și lista derulantă de județe, din formularul de adăugare partener apare incorect?

Clienții la care nu se văd diacriticele au fost adăugați recent sau au fost aduși online, cu facilitatea din ultimele versiuni? Dacă se corectează semnul '?' corespunzător și se salvează din nou tot incorect apare?


  •  

dfreddie

Din pacate nu mai gasesc indicatiile pentru editarea fisierului server.xml ...:(
Am cautat si pe site si pe forum.
Din cate-mi aduc aminte trebuia editat si /etc/mysql/my.cnf ...
Not too bad for a blind man ...
  •  

elis

CitatDin pacate nu mai gasesc indicatiile pentru editarea fisierului server.xml ..

În server.xml din tomcat/conf, la tag-ul 'Connector' înainte de  'port=8080'  se adaugă  ' URIEncoding="UTF-8" ' (făra apostroafe). Exemplu:

<Connector URIEncoding="UTF-8" port="8080" protocol="HTTP/1.1" connectionTimeout="20000"  redirectPort="8443" /> .

CitatDin cate-mi aduc aminte trebuia editat si /etc/mysql/my.cnf .

Acest fișier nu trebuie editat.
  •  

dfreddie

Am facut modificarea in server.xml ... dar judetele imi apar tot cu "?".
Not too bad for a blind man ...
  •  

dfreddie

Odata cu noua versiune ( 4.4.1) diacriticele la judete sunt OK. Multumesc frumos!!!

P.S. Pe cand versiunea 4.5? (service management) :)
Not too bad for a blind man ...
  •  

dfreddie

Acum am observat ca pdf-ul exportat nu contine diacritice. Exemplu:
In loc de Constanța ... pe factura apare Constana!!

O ideea se poate?
Multumesc.
Not too bad for a blind man ...
  •  

elis

CitatIn loc de Constanța ... pe factura apare Constana!!

Să înțeleg că litera ț nu apare deloc?
  •  

dfreddie

Nu numai ț ... cred ca toate diacriticele.
Not too bad for a blind man ...
  •  

elis

La noi diacriticele apar corect și în rapoartele pdf (BIRT)!
În webapps din tomcat există și webgestext(care conține ReportEngine) pe lângă webgest ?
ReportEngine mai există cumva și în altă parte în sistemul de fișiere ( sub tomcat , în /opt, etc.)?
Librăriile  legate de  ReportEngine nu cumva au rămas în tomcat/lib dintr-o versiune veche?

  •  

dfreddie

Am mai "sapat" sa vad de ce in pdf nu sunt importate diacriticele si am ajuns la concluzia ca poate fi problema de fonturi ...
Not too bad for a blind man ...
  •  

elis

Aplicația Webgest este instalată pe mai multe calculatoare? Dacă răspunsul este afirmativ, problema diacriticelor apare pe toate aceste serverele sau doar pe unul (unele)? Există vreo legătură între sistemul de operare și apariția incorectă a diacriticelor?
  •  

dfreddie

Webgestul este pe server (Ubuntu). Problema apare indiferent de OS-ul pe care se lucreaza (indiferent de Desktop). De aceea ma gandeam ca e ceva legat de lipsa unor fonturi pe server.
Not too bad for a blind man ...
  •