Introducere solduri

Creat de Velucu, Februarie 27, 2011, 02:56:57 PM

« precedentul - următorul »

Velucu

La introducere solduri in balanta ,imi apare din oficiu rulaj in rosu, identic cu suma care o introduc si imi da soldul final 0, stiti ce e de facut?
  •  

elis

Probabil ai completat doar sold inițial an, fără total sume precedente. Vezi tooltip afișat pe câmpurile din formular.
  •  

Velucu

La capital subscris varsat nu am rulaj , la total sume precedente trec 0 si se repeta aceiasi problema.
  •  

Velucu

Am reusit, multumesc, intradevar nu citeam tooltip.
  •  

ciplog26

#4
Preluarea datelor din balanta lunii anterioare din alta aplicatie se face in luna in care s-a deschis aplicatia de ex preiau datele din balanta dec 2107 si introduc ian 2018. Soldurile preluate nu apar in balanta lunii ian 2018 ca si solduri initiale?

Am observat ca dupa introducere date solduri dupa generare automata NC si inchidere venituri cheltuieli, in balanta nici nu apar conturile pe care am preluat solduri si nici la Administrare - Initializare - Balanta nu mai e nimic.

Ma poate ajuta cineva?
  •  

cios

Da, o să ajute următoarea versiune (7.5.2), care repară un bug apărut cu ocazia unor modificări.
Astăzi, un pic mai târziu.
  •  

ciplog26

  •  

ciplog26

Am si eu o problema daca ma puteti ajuta: am preluat societate pentru care am preluat solduri, am introdus marfa stoc. Soldurile clientilor au fost preluate cu analitic 4111 pe fiecare client. Dar incasarile de la clienti dupa preluarea soldurilor se fac automat in 411 si drept urmare avem sold nemodificat in 4111 si sold gresit in 411. Cum putem sa rezolvam problema? Ceea ce am observat este ca contul sintetic nu stie sa faca totalul conturilor analitice.

Multumesc
  •  

elis

CitatSoldurile clientilor au fost preluate cu analitic 4111 pe fiecare client

Asta înseamnă că
1. la inițializare balanță (Administrare/Inițializare/Balanța) ați introdus soldul de clienți pe 4111, să zicem 100 lei
2. ați introdus  facturile restante de la clienți (Administrare/Inițializare/Solduri parteneri/Clienți) de exemplu , una de 40 lei și alta de 60 lei, fiecare pe contul 4111

După acestea încasările celor două facturi prin casă/bancă ar trebui să se facă pe 4111 nu 411.

Balanța este incorectă și/sau rapoartele  de facturi neîncasate?
  •  

ciplog26

Multumesc mult.
La apunctul 2 gresisem. Am corectat soldurile initiale care erau introduse cu 411 in loc de 4111, in balanta initiala fiind cu 4111.

Dar observatia ramane, adica in balanta nu apar conturile sintetice ca total al analiticelor, de ex:
10 Capital si rezerve
101 Capital
1011 Capital subscris  nevarsat
1012 Capital subscris varsat
106 Rezerve
1061 Rezerve legale
11 Rezultatl reportat
117 Rezultatul reportat
1171 Rezultatul......
1174 ......
12
121

la noi apar direct
1011
1012
1061
117
121
  •  

cios

Și subtotaluri să apară la orice orice nivel, și tot timpul, sau doar la alegere?

Ar fi bun chiar un model, cu date fictive.
  •  

ciplog26

am trimis pe mail o balanta facuta de altcineva in Saga
  •  

cios

Modelul trimis conține analitice prea amănunțite pentru a fi tipărite lună de lună, dar foarte probabil sunt utile celor ce s-au obișnuit cu acest stil. Detalierea aceasta se obține acum în Webgest din alte rapoarte.

O să încercăm extinderea posibilităților de alegere la generare balanță, inclusiv cu subtotaluri pe clase, grupe etc.
  •